piątek, 27 sierpnia 2021

Cyklon ujawnił słabość czapy polarnej

Choć czapa polarna w Arktyce kurczy się dość wolno, to warunki pogodowe odsłaniają faktyczny stan arktycznej kriosfery. Od kilku dni w Arktyce utrzymuje się rozległy niż baryczny, a jego obecność znacznie pogorszyła stan lodu. 

Warunki pogodowe w Arktyce i obszarach rozciągających się wokół niej 24-26 sierpnia 2021 roku. Tropical Tidbits

Od 10 sierpnia warunki pogodowe w Arktyce ponownie stawały się coraz bardziej niżowe. Wcześniejszy wyż zanikł. Początkowo niskie ciśnienie generowało słaby wiatr, ale w ciągu ostatnich kilku dni zaczął się nasilać. Rozległy układ cyklonalny miejscami dawał wiatr mający siłę sztormu. W rezultacie czego lodowy pak szybko uległ poważnej fragmentacji. 

Kra lodowa w Basenie Arktycznym w pobliżu granicy z Morzem Beauforta 26 sierpnia 2021. NASA Worldview

Zdjęcie satelitarne przedstawia obszar lodu, który w połowie sierpnia miał postać paku lodowego. Ale coraz częściej wiejące silne wiatry sytuację tę zaczęły szybko zmieniać. Teraz to tylko kra lodowa.

Kra lodowa w Basenie Arktycznym przy granicy z Morzem Beauforta 26 sierpnia 2021. Sentinel 1 SAR

Kra lodowa w Basenie Arktycznym od strony Morza Czukockiego 26 sierpnia 2021. Sentinel 1SAR

Zdjęcia radarowe wykonane przez satelitę Sentinel ujawniają słabość pokrywy lodowej Oceanu Arktycznego. Tak duże zmiany w ciągu 10-12 dni są tyle zagadkowe (na pierwszy rzut oka), gdyż warunki dla topnienia w regionie Beauforta i Czukockiego były słabe. Wszystko jednak jest oczywiste, to grubość czapy polarnej. Mapa HYCOM z Laboratorium Marynarki Wojennej USA (kliknij, aby powiększyć) ilustruje stan grubości lodu morskiego na Morzu Beauforta, Czukockim i części Basenu Arktycznego 26 sierpnia. Lód nie zniknął, ale stał się niezwykle cienki. Świadczy to o tym, że do Arktyki trafiają duże ilości ciepła morskiego. Woda topi lód od spodu, ale w obecnym stanie klimatu Ziemi nie jest zdolna, by samodzielnie stopić lód. Na razie.
 
Zmiany powierzchni lodu morskiego na Morzu Beauforta i Czukockim w 2021 roku. NSIDC
*Przedstawione dane uwzględniają większy obszar arktycznych akwenów niż geograficzny. Obejmują część wód Basenu Arktycznego. Morze Beauforta ma 476 tys. km2 a Czukockie 620 tys. km2.
 
Działanie silnego niżu barycznego pokazują oczywiście wykresy. Teraz okazuje się, że topnienie na Morzu Beauforta jest tak samo szybkie jak w ostatnich latach.
 

Dzisiejsze i prognozowane warunki pogodowe w Arktyce i obszarach rozciągających się wokół niej na 28-29 sierpnia 2021 roku. Tropical Tidbits

Stan czapy polarnej dalej będzie się pogarszać, gdyż warunki pogodowe nie ulegną zmianie. Dziś i przez kolejne dwa dni dużą część Oceanu Arktycznego będzie wypełniać niż. Wiatr miejscami będzie osiągać prędkość sztormową.

Prognozowane do 29 sierpnia uśrednione dobowe temperatury w Arktyce, oraz ich odchylenia od średniej 1979-2000. Climate Reanalyzer

Stan pokrywy lodowej nie przybierze na szczęście takich rozmiarów jak rok temu. Cyrkulacja cyklonu sprawia, że temperatury schodzą już poniżej zera. Dzieje się to na razie miejscami, a nie na całym obszarze. W niektórych miejscach jest to już około -4oC a nawet -5oC. Wciąż jednak występują rozlegle obszary o temperaturze -1oC, a nawet zera stopni. Niż baryczny zaciągający zimno z Grenlandii i coraz krótszy dzień sprawią, że ostatecznie cały obszar nad lodem w takiej czy innej postaci będzie charakteryzował się temperaturami średnio na poziomie -2oC, a miejscami już nawet -8oC. Należy się więc spodziewać, ze za kilka dni sezon topnienia się zakończy. 
 
Zobacz także:
 


3 komentarze: