poniedziałek, 9 sierpnia 2021

Wszystko się pali pod palącym Słońcem

Choć czapa polarna w Arktyce w lipcu tego roku topiła z przeciętną prędkością, a region był niezwykle zimny jak na ostatnie lata, to gdzie indziej było inaczej. Wokół Arktyki temperatury były niezwykle wysokie, termiczne lato występowało nawet za 60oN w skali całego lipca. Sam zaś lipiec na całym świecie był trzecim najcieplejszym w historii pomiarów. Jak podaje Copernicus Climate Change Service różnica względem dwóch poprzednich najcieplejszych lat nie sięgnęła nawet 0,1oC. Tak więc, globalne ocieplenie nie pauzuje. A wraz z nim idą skutki... pożary.
 
 
Emisje dwutlenku węgla z pożarów lasów na Ziemi z podziałem na Amerykę Północną i Azję w latach 2003-2021 dla lipca. Dane: Copernicus Climate Change Service

Miniony miesiąc okazał się najgorszym jeśli chodzi o pożary lasów i zarośli od przynajmniej 2003 roku. Do tegorocznych, jak i z poprzednich kilku lat emisji CO2 z pożarów przyczyniła się syberyjska i kanadyjska tajga. W tym roku także lasy Kolumbii Brytyjskiej czy Kalifornii. Wszystkie pożary w lipcu na Ziemi dały emisje o wartości 343 mln ton - 20% więcej niż w poprzednim rekordowym lipcu 2014 roku. Wtedy też wysokie temperatury nie tykały regionu Oceanu Arktycznego. 

Liczby jednak nie oddają w pełni obrazu:

Pożary tajgi w syberyjskiej Jakucji  8 sierpnia 2021 roku. NASA Worldview

Po prostu wszystko się pali, co ilustruje powyższe zdjęcie satelitarne. Zwróć uwagę na skalę w prawym dolnym rogu zdjęcia. 
 
Ten sam obszar w fałszywych barwach pozwalający zobaczyć spalone miejsce. NASA Worldview
 
Na tym zdjęciu satelitarnym widać wyraźnie ile się spaliło. W prawym dolnym rogu jest pokazana skala - 50 km.  Jeden z największych obszarów spalonej ziemi, gdzie wciąż się pali, rozciąga się na długości ponad 60 km - dystans powiedzmy z Wyszkowa do Piaseczna lub z Myśliborza do Szczecina, i ma powierzchnię około 2500
km2 - pięć razy tyle co powierzchnia Warszawy. A takich miejsc jest więcej. Po drugiej stronie Leny rozciąga się skupisko obszarów spalonej ziemi z aktywnymi pożarami na długości blisko 200 km. Dalej na północny zachód bliżej koła polarnego także występują pożary. Zdjęcie obok (kliknij, aby powiększyć) pokazuje na zbliżeniu obszar z Sentinela. 8 sierpnia według rosyjskich służb na Syberii znajdowało się 155 ognisk pożarów. Pożary te zbliżają się do miejscowości położonych nad Leną, zmuszając ludzi do ewakuacji lub do ciągłej gotowości do ucieczki. 7 sierpnia pożary zniszczyły 31 domów, a 400 mieszkańców musiało zostać ewakuowanych. 
 
Dymy z pożarów lasów nad czapą polarną Oceanu Arktycznego.
 
Wiatr niesie ogromne ilości dymów nad Ocean Arktyczny, w tym nad czapę polarną. Na szczęście promienie Słońca padają pod coraz niższym kątem, wiec nawet osadzające się pyły nie wpłyną już znacząco na topnienie lodu. Aktualnie zasięg lodu wynoszą nieco ponad 6,1 mln
km2 jest taki sam jak w 2016 roku. Mimo to, ze względu na pogodę, także tę prognozowaną, prawdopodobnie wrześniowe minimum wyniesie około 4,7 mln km2 - mniej więcej tyle, ile w 2018 roku. O ile oczywiście nie zajdą drastyczne zmiany w pogodzie, tak jak miało to miejsce pod koniec sierpnia 2016 roku. Wtedy dipol arktyczny o włos przebił rekord z 2007 roku. 


Zobacz także:
 

28 komentarzy:

 1. A Polskę po raz kolejny omijają duże upały. Czy wisi nad naszym krajem jakieś fatum? Przez 100 lat nie można się doczekać nowego rekordu ciepła. Arktyka od 2012 stoi. W 2003 roku mieli upały na W Europy, w 2010 roku wygrzali się w Rosji, w 2015 nawet w Skandynawii było cieplej niż u nas! A teraz na S Europy ale dla nich to nie nowość. Wszędzie tylko kurde nie u nas! To chyba jakaś klątwa. Każdego kto psioczy na globalne ocieplenie wysłałbym nad lodowaty Bałtyk - niech spróbuje się wykąpać to może szybko zrewiduje poglądy. Byłem przez tydzień i nie dało się wejść do wody! Takie to globalne ocieplenie... Więc jak czytam o upałach znowu gdzie indziej tylko jak zwykle nie w Polsce to już krew mnie zalewa. Czy ja doczekam się wreszcie chociaż jednego udanego sezonu urlopowego nad polskim morzem czy wiecznie mam zabierać kurtkę? Mam nadzieję że chociaż dla równowagi zimą z równą determinacją godną pożałowania będą nas omijać wszelkie siarczyste mrozy i śniegi.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bez przesady, właśnie przebywam nad naszym morzem i kąpanie jest całkiem przyjemne. Lipiec był ciepły i woda sie nagrzala lepiej niz rok temu.

   Usuń
  2. Przez upały Morze Bałtyckie staje się breją.

   Usuń
  3. Co za bzdury ,wiele razy się kąpałem w tym roku I jakoś nic mi nie jest ,może ten Michał to jakaś mimoza skoro temperatura wody ponad 22 stopnie jest dla niego taka że nie da się wejść.

   Usuń
  4. Mam morsować? Przecież mamy podobno globalne ocieplenie! xD

   Usuń
  5. Dla mnie w kwestii globalnego ocieplenia nie zmieniło się nic, bo od 20 lat muszę nadal pakować kurtkę na urlop. Szczerze to gdyby nie te pandemiczne obostrzenia wyjechałbym wreszcie do ciepłych krajów gdzie są normalne letnie temperatury i człowiek może spać przy otwartym oknie i nie marznie jak w Polsce nawet w środku lata. Ten jeden stopieniek więcej niczego nie zmienia. Nad Bałtykiem to chyba nigdy nie doczekam się upragnionej Hurghady. Jak było zimno tak jest nadal.
   Ja tam przez tydzień nie widziałem ani jednego śmiałka, który by się zanurzył więcej niż do pasa a pełno było ludzi w kurtkach. Te 22 stopnie to chyba tylko w Zatoce Puckiej. xd

   Usuń
  6. Może do lekarza idź się zbadaj, póki nie jest za późno.

   Usuń
  7. Jdjd ja już wiele razy mu to podpowiadałem.Niestety jest za późno.

   Usuń
  8. Nikt ci dzbanie nie zabrania wyjechać do Hiszpanii czy Grecji, wystarczy mieć certyfikat o zaszczepieniu się, chyba że należysz do antyszczepionkowych zjebów, to wtedy aktualny test na Covid.

   Usuń
 2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 3. Jeszcze Panie Michale potwierdź że jesteś wyborcą PIS-u i będziesz idealnie pasował do obrazu polskiego katobetonu

  OdpowiedzUsuń
 4. Porównaj sobie kilka statystyk..... Ja mam na południu co chwilę noce tropikalne, lipiec był bardzo męczący pod tym względem, dlatego z niecierpliwością oczekuję już chłodnych nocy

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Spokojnie, doczekasz się wkrótce 10 miesięcy pod rząd z chłodnymi nocami. xD
   W tym zimnym grajdołku to może tylko przez 2 miesiące da się spać pod namiotem tak aby nie zmarznąć.

   Usuń
  2. Chodzi oczywiście o okres od połowy czerwca do połowy sierpnia a i to nie zawsze. Bo mamy taki podły klimat, że nawet i w lipcu przy otwartym oknie można nieźle zmarznąć że o namiocie nie wspomnę. W Polsce narzekanie na upały to jak narzekanie na deszcz na pustyni. xD

   Usuń
  3. W ogóle te noce tropikalne to zasługa głównie zabetonowania miast a nie globalnego ocieplenia. Po prostu w centrach miast wycina się drzewa i masowo leje asfalt/beton gdzie popadnie i tylko dzięki temu udaje się jakoś utrzymać te temperatury powyżej 20 stopni. Ustaw sobie termometr na bagnach albo rozlewiskach z dala od zabudowań i tam zmierz temperaturę o 4 rano. Na palcach jednej ręki policzysz wtedy liczbę nocy tropikalnych w Polsce a będą lata że nie będzie ich wcale.

   Usuń
 5. Nie można wytłumaczyć gigantyczny wzrost ilości nocy tropikalnych zabetonowaniem. Gdyby tak było to ocieplało by się tylko w mieście i tylko latem, no bo niby jakim cudem zabetonowanie np Warszawy miałoby wpłynąć na temperatury w styczniu w nocy gdzieś za kołem podbiegunowym ? Oczywiście trzeba wspomnieć, że gdyby Pańska teza była prawdziwa to w skali globu wzrost temperatury w mieście byłby rzeczą mało istotną. Większość ziemi to morza i oceany, a na lądzie jest 98% świata niezamieszkała, to co więc zamieszkujemy to ledwie 2% z tych 30% lądów. No i oczywiście nie wszyscy mieszkają w miastach, no i jeszcze nie każde miasto na świecie jest zabetonowane.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 7. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 8. To są moje prognozy pogody do końca sierpnia ciepło wrzesień chłodny. Prognoza pogody przewiduję ze słońca

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chłodny wrzesień czyli jaki ? Najchłodniejszy od 10, 20 czy może 50-100 lat ??? W obecnych czasach miesiąc który zajął 7-8 miejsce w historii pomiarów ludzie uznają za chłodny. Inna sprawa czy chłodny będzie konkretnie u nas czy globalnie ? Bo niestety, ale to oczywiste nie jest. Przecież nieraz tak było, że u nas jakiś miesiąc wypadł przeciętnie, a globalnie był bardzo ciepły, przykładów nie trzeba daleko szukać, chociażby maj 2020, albo ostatni kwiecień. Także proszę mi odpowiedzieć na te dwa pytania. Jak Pan interpretuje chłodny miesiąc i drugie pytanie czy ten chłodny miesiąc będzie u nas w naszym regionie czy globalnie ?

   Usuń
 9. We wrześniu zwłaszcza drugiej połowie poniżej normy może być w normie. Naukowcy prognozy pogody dla Polski przewidują powyżej normy temperatury, nie można nigdy przewidzieć pogodę zwłaszcza w Polsce czy w Europie bo na płynie afrykańskie upały, aktywność słońca ostatnio spadła, mogę przewidzieć pogodę 30 dni do przodu . Zapytałeś się o globalne temperatur tak powinno się powoli ochłodzić od września, słońce weszło taka aktywność słoneczną którą ostatnio obserwowałem 20 lat temu archiwum, jak aktywność słońca się nie zmieni to najbliższe miesiące nie będzie rekordu w temperatury tylko poniżej normy wieloletniej jest niemożliwe żeby zima była łagodna. To są moje obserwacje aktywność słońca może się zmienić zimy nie będzie, to nie tylko dla Polski tylko cała półkula Północna. Napisałeś maj 2020 chodzi dla Polski czy globalnie na ziemi było gorąco muszę wiedzieć dokładnie żeby odpisać

  OdpowiedzUsuń
 10. maj 2020 rok sprawdziłem każdy dzień od kwietnia końca maja, na słońcu było minimum słoneczne nie było plam słonecznych ale były dziury koronalne mało kiedy się zdarza na dwóch półkulach słońca były dziury kolonialne przez 60 dni codziennie były dziury kolonialne. co ogrzewa ziemię wyrzut koronalny masy ( wiatr słoneczny) , ostatnia zima 2021 początek roku dziury koronalne było ciepło 14 dni zimno brak dziury koronalne początek lutego było ciepło dziury kolonialne w połowie lutego czy później no nie pamiętam dokładnie brak dziur koronalny były mrozy. Itt... 15 maja 2021 naukowcy przyznali się do tego wiatr słoneczny jest dziesięciokrotnie cieplejszy niż przewidywali co dociera do Ziemi . Napisałem można sprawdzić archiwum słoneczne aktywność słońca dzisiaj. ostatnie lata rekordy ciepła można sprawdzić archiwum i sprawdzaj koronalny wyrzut masy wiatr słoneczny te plamy słoneczne mniej na pogodę na ziemi czy rekordy temperatury

  OdpowiedzUsuń
 11. Nie odpowiedział Pan na moje dwa pytania, więc zadam je jeszcze raz:

  -Chłodny/ciepły to pojęcia względne. Jakie zatem kryteria musi spełniać dowolny miesiąc żeby uznać go za chłodny Pana zdaniem ? Czy jeżeli miesiąc X był 10-tym najcieplejszym miesiącem w historii pomiarów to jest on dla Pana ciepły czy zimny ? Jeżeli ja mam 200-letnią historię pomiarów to mam 200 wyników z lat i jakieś 2400 kolejnych miesięcy. Jeżeli mam zatem ranking złożony z 200 pozycji to oznacza, że mam prawo według swoich subiektywnych kryteriów je jakoś przyporządkować do odpowiednich grup np jeżeli dany miesiąc znajduje się w rankingu w miejscach od 1-25 przyporządkowuje mu miano ciepłego, dalej 26-50 średnio-ciepły; 51-75 średni; 76-125 średnio chłodny; 126-200 chłodny. Myślę, że te kryteria są jasne i zrozumiałe dla każdego, można mieć oczywiście inne, bo to powtarzam jeszcze raz subiektywna ocena tak samo jak dla jednej osoby temperatura 25 stopni oznacza nieznośny upał, a dla drugiej może być wtedy chłodno, ale myślę, że przyporządkowywanie na zasadzie 1-5 ciepły, 6-10 średni, 11-200 chłodny jest śmieszne. Jeżeli zatem Pan mi tu pisze, że wrzesień 2021 będzie chłodny to czy ja mam rozumieć, że on będzie na miejscu 126 lub niżej w historii pomiarów ??? Dlatego poprosiłem Pana o zdefiniowanie pojęcia chłodny, bo ja nie znam Pańskiej definicji. Póki Pan nie poda kryteriów jakie musi spełnić miesiąc, żeby zaliczyć go do chłodnych póty nie będziemy w stanie zweryfikować czy faktycznie miesiąc był ciepły czy chłodny, a może średni.

  -Maj 2020 był najcieplejszym majem w historii pomiarów, natomiast w Polsce był on średniawy, bo najzimniejszy od 29 lat. Oczywiście nadal dużo cieplejszy od maja 1991, więc jeżeli w maju 2020 było minimum słoneczne, a jednocześnie był to najcieplejszy maj w całej historii pomiarów, no to coś tu jest nie tak. Dlatego pytam jeszcze raz ten wrzesień 2021 będzie chłodny konkretnie w Polsce, a może w Europie, a może półkuli północne, a może południowej czy na obu półkulach ? Bo mi się coś osobiście wydaje, że wrzesień 2021 zajmie miejsca w przedziale od 1-10 najcieplejszych wrześni w historii pomiarów. Co według moich kryteriów powyżej uznałbym za wrzesień bardzo ciepły. Bardzo nieprawdopodobne wydaje się zajęcia miejsca poniżej 10, a już na pewno nie zajmie miejsca poniżej 20. No chyba, że po drodze wybuchnie wulkan pokroju Tambory.

  OdpowiedzUsuń
 12. wrzesień będzie chłodniejszy Polsce i na dwóch półkulach północnej i południowej , tabele temperatury do 200 lat temu, tak zgodzę się z Panem ze były rekordy ciepła rekordy zimna. Dokładnie mi chodziło wrześniu zwłaszcza pod koniec nie powinno już padać rekordy ciepła jak ostatnie miesiące, końcówka Maja ,czerwiec ,lipiec, sierpień. Naukowcy prognozują pogodę maksymalnie 30 lat do tyłu średnio temperatura danego miesiąca i danego rok ciekawie by to wyglądało średnią 200 lat. Miałem na Pana pytanie odpowiedzieć nie będę szukał internecie bo mnie to nie interesuje napisałem w normie albo poniżej normy jak naukowcy prognozują pogodę . To co napisałem o słońcu to są moje obserwacje z kilku lat nie naukowców , to są moje obserwacje słońca tylko moje następne miesiące przewiduje duże ochłodzenie nawet ostrą zimę Ostatnio co wchodzę na komórkę internet ciągle straszą że prąd zatokowy zaniknie i będą zimy w Europie i w Ameryce w ciągu 7 dni pięć różnych artykuł na ten temat dzisiaj też był. Przeczytaj artykuł słońce aktywność słońca jakie ma wpływ na prądy zatokowe . Drugie pana pytanie maj 2020 rok tak zapomniałem że kwiecień był ciepły ale do 15 maja chyba było ciepło w Polsce mieszkam nie daleko bielsko-biała na południu może okolicach było cieplej. Foliak taki mały 50 pomidorków sadzę 1 Maja mój rekord w 2020 roku pierwszy pomidor 12 czerwca 2020 roku, pomidory tego roku dopiero 8 lipca , tamtego roku miałem urodzaj arbuzów wyjątkowo duże i pięknie rosły tego roku jeszcze sierpień jeszcze są małe. Kwiecień, Maj 2020 no proste dziury koronalne wyrzut masy z tych dziur ze słońca (wiatr słoneczny) później dociera do Ziemi podnosi temperaturę na ziemi. Zapomniał Pan minimum słoneczne 2018 2019 2020 2021 rok bez plam słonecznych ale dużo dziur koronalnych

  OdpowiedzUsuń
 13. Problem z Pana twierdzeniami jest cały czas ten sam, mianowicie pisze Pan, że wrześnień 2021 będzie chłodny, ale nie podał Pan kryteriów jakie musi spełnić dany miesiąc żeby go uznać za chłodny. Ostatnie wrześnie od 2014r były raczej ciepłe, a licząc od początku tego wieku to chłodne wrześnie, czyli poniżej średniej z lat 1961-90 były tylko z lat 2001, 2007, 2008, 2010, 2013 natomiast poniżej średniej z lat 1801-1850 były tylko wrześnie 2001, 2008, 2010 i 2013. Pozostałe wrześnie czyli 2002, 2003,2004,2005,2006,2009,2011,2012,2014,2015,2016,2017,2018,2019,2020 można zaliczyć spokojnie do ciepłych wrześni, z tą różnicą, że począwszy od 2014r tylko jeden wrzesień był poniżej normy 1991-2020 mianowicie był to wrzesień 2017, ale nie było to jakoś dużo ponizej normy. być może po tych 7 latach doczekamy się trochę chłodniejszego września, tylko moje pytanie co to znaczy chłodniejszy w dzisiejszych czasach ? Czy to znaczy, że wrzesień 2021 według Pana będzie zbliżony do września 2013 czy może chłodniejszy to taki jaki był w 2017 ???

  OdpowiedzUsuń
 14. Ten rok 13 może ale mało prawdopodobne po Polsce możliwe nie znam średniej temperatury z tamtych lat. Moja siostra ma 20 tomów po 1300 kartek encyklopedii historii lat 70 XX wieku, pisane po łacinie jej teściowa uczyła historii na studiach rodzinę miała bogata w Stanach Zjednoczonych jej przysłali, oglądałem obrazki większość, cyfry są te same , jak pamiętam oglądania te encyklopedii to powinno być opisane tam wszystko o temperaturze na świecie. Tak ponad 30 lat temu moje całe miesiące zajęcie było oglądanie encyklopedii piękne zdjęcia kilka słów po łacinie się nauczyłem . Rzeczoznawca określił dużo wartość te encyklopedii , nawet szafkę specjalną zrobili. Siostra mówi zostawia na czarną godzinę

  OdpowiedzUsuń
 15. Wyluzuj, tegoroczny lipiec na świecie najcieplejszy w historii tzn. od ponad 140 lat.

  OdpowiedzUsuń