piątek, 6 sierpnia 2021

PIOMAS (lipiec 2021) - powolne topnienie krawędzi czapy polarnej

Mimo iż lipiec był zimny i powierzchnia lodu z tego powodu przez wiele dni kurczyła się powoli, to nieco inaczej wygląda to w przypadku objętości lodu. Owszem, ta też kurczyła się powoli, bo wolno szło topnienie na Morzu Beauforta czy Czukockim. W Basenie Arktycznym i na Morzu Łaptiewów było inaczej.

Objętość lodu w Arktyce w 2021 roku względem wartości z ostatnich lat i średniej 1979-2001. PIOMAS

Warunki atmosferyczne nad częścią zewnętrznych mórz Oceanu Arktycznego nie sprzyjały roztopom. Dlatego też na koniec lipca ilość lodu morskiego wyniosła 7 057 km3 - szósta najmniejsza w historii pomiarów wartość. Animacja obok (kliknij, aby powiększyć, pokazuje, jak zmieniała się grubość lodu w lipcu 2021. Widać, że na obszarach zewnętrznych ta dynamika zmian była słaba, a w Basenie Arktycznym zmiany były wyraźne. To jest właśnie efekt tego, co działo się w ostatnich 10-15 latach w Arktyce, zwłaszcza jeśli chodzi o temperatury wód pod lodem oraz ilość energii, jaka jest magazynowana tam od lat. Kilkutygodniowa zmiana w pogodzie na zimną nie przekłada się w dużym stopniu na to, co dzieje się z lodem między biegunem północnym a Archipelagiem Arktycznym. 
 
Grubość arktycznego lodu morskiego dla 31 lipca w latach 2007-2021.

Na tle ostatnich lat zmian prawie w ogóle nie widać. W jednym miejscu lodu jest więcej, w innym mniej, na co uwagę zwracają sceptycy zmian klimatu. Biorąc jednak pod uwagę stan lodu w centralnej części Arktyki, to, że on się nie poprawia, świadczy o tym, że w obecnym stanie klimatu nie ma już odwrotu. Zestawienie map obok pokazuje, że grubość lodu w Basenie Arktycznym wygląda nieco lepiej przy Morzu Beauforta i Czukockim.

Zmiany grubości lodu w Basenie Arktycznym w 2021 roku na tle wybranych lat i średnich dekadowych. PIOMAS/Wipneus
 
Wygląda na to, że ten sezon nie jest wcale taki słaby. Wszyscy ci, którzy nie znają się na klimacie, zaczęli wieszać psy na antropogenicznym globalnym ociepleniu. Nie zauważyli pożarów lasów, 40-stopniowych upałów i braku reakcji zmian grubości lodu w Basenie Arktycznym na chłód, jaki panował w lipcu i brak presji na region Beauforta w maju i czerwcu.  

Na tej tabeli przedstawiona jest dokładna rozpiska objętości lodu na 30 czerwca. W różowych kolumnach przedstawione są różnice względem poprzednich lat i średnich dekadowych, także ich procentowe wartości. Z uwagi na zmiany na Morzu Beauforta, Czukockim, częściowo też nad Karskim, sumarycznie topnienie lodu było powolne, co ilustruje wykres obok. Różnice względem lat o najmniejszej dla końca lipca wartości nie są duże - maksymalnie jest to 9,1% dla roku 2019, w który nie padł rekord. Oczywiście, jeśli sierpień będzie kontynuacją lipca (na razie nie jest), to tempo topnienia będzie zwalniać i wrześniowe minimum będzie siódme, a może nawet dziesiąte. 
 
Grubość lodu morskiego w lipcu 2021 roku i jej odchylenia w stosunku do średniej 1981-2010. PIOMAS/Zachary Labe
 
Ku pokrzepieniu serc wszystkich sceptyków klimatycznych warto zwrócić uwagę na rok 2013 i 2014, co pokazuje tabela. Wtedy mieliśmy prawdziwe zlodowacenie. Patrząc na tle wielolecia, gdyż biorąc pod uwagę klimat, powinno się patrzeć na zakres 15 lat, a nie pięciu, czy jednego roku, to widać brak pozytywnych zmian. 

Zmiany średniej miesięcznej ilości lodu morskiego w Arktyce dla lipca w latach 1979-2021. Dane PIOMAS

Po prostu w Arktyce jest zastój i sytuacja nie pogarsza się w okresie letnim. Przyczyną zastoju jest efekt zmian pogodowych, które w okresie letnim hamują topnienie, a w okresie zimowym hamują zamarzanie. 

Zmiany średniej miesięcznej ilości lodu morskiego w Arktyce dla lipca w latach 1979-2021 i ekstrapolacja trendu na podstawie dotychczasowych zmian. Dane PIOMAS

Ze względu na globalne ocieplenie dłużej tak się nie da. Efekt działania chmur latem, które utrudniają topnienie w końcu przezwycięży woda. A i tak są akweny, takie jak w tym roku Morze Łaptiewów, które zbierają ciepło. Energia cieplna dopływa z zewnątrz - Atlantyku i Pacyfiku. Czapa polarna w końcu roztopi się od spodu bez względu na to, ile będzie chmur i jak będzie wiać wiatr. Powyższy wykres pokazuje, kiedy to się może stać.

Zobacz także:

23 komentarze:

 1. Zmiany klimatu to nie 15 lat tylko tysiace. 15 lat to wciaz pogoda.

  OdpowiedzUsuń
 2. W latach 82-87 mieliśmy też podobny zastój.
  Niestety trendu to nie zmieniło.

  OdpowiedzUsuń
 3. @Albert te przechodzą szybciej.

  OdpowiedzUsuń
 4. wczoraj na Arktyce przyroslo lodu! W centrum sezonu topnienia. Ciekawe co sie stalo:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Użytkownik mediów społecznościowych musi mieć poczucie, że jego prawa są chronione. Nie może być też cenzury wypowiedzi. Wolność słowa i wolność debaty to istota demokracji – podkreślił Zbigniew Ziobro.

   Wielu z nas widzi, że coraz więcej wpisów jest usuwanych przez platformy społecznościowe, a użytkownicy spotykają się z blokadą lub nawet usunięciem ich kont. Wówczas są zdani na łaskę portalu, mając raczej ograniczone pole manewru. Z jednej strony jest wolność słowa i każdy ma prawo do wypowiadania się. Z drugiej strony, portale społecznościowe należą do firm, które mogą ustalać własne regulaminy. Jednak muszą jednocześnie przestrzegać prawa kraju, w którym działają.

   Nadszedł czas, żeby Polska miała regulacje chroniące wolności słowa w internecie, chroniące przed nadużyciami wielkich korporacji internetowych. A z drugiej strony takie, które pozwolą, z pełną kontrolą sądową, zwalczać naruszenia prawa występujące w sieciach społecznościowych – powiedział Sekretarz Stanu Sebastian Kaleta, który nadzoruje przebieg prac nad ustawą.

   Sąd Ochrony Wolności Słowa
   Polska ma przyjąć własne przepisy, które będą skutecznie bronić prawa do wolności wypowiedzi. W przypadku sporu z portalem społecznościowym i użytkownikiem to sąd zdecyduje o ewentualnym złamaniu prawa.

   Po wejściu ustawy w życie, serwisy społecznościowe nie będą mogły usuwać wpisów ani blokować kont użytkowników wedle własnego uznania. Dotyczy to sytuacji, w której zamieszczone treści nie łamią polskiego prawa. Użytkownikowi ma przysługiwać prawo skargi na niesłusznie usuniętą treść, zablokowane konto, a także na publikacje zawierające treści naruszające polskie prawo i żądanie ich zablokowania. Takie skargi będą musiały zostać rozpatrzone przez platformę w ciągu 48 godzin. W razie niepomyślnej decyzji, będzie można odwołać się do specjalnie utworzonego Sądu Ochrony Wolności Słowa, który rozpatrzy sprawę w ciągu 7 dni. Co istotne, postępowanie będzie miało całkowicie elektroniczny charakter.

   Usuń
  2. Naukowcy chcą wysłać na orbitę satelitę do mierzenia wiatru słonecznego i dopiero na szybkiego konstruują satelitę i potrzebne mierniki do mierzenia wiatru słonecznego

   Usuń
  3. Ten komentarz został usunięty przez autora.

   Usuń
  4. @Albert To nie jest medium społecznościowe tylko prywatny blog. Nie wyjeżdżaj tu z polityką, bo chodzi o dyskusję merytoryczną, a nie polityczne bicie piany. Rób to sobie na WP albo innym medium "społecznościowym".

   Usuń
  5. Prywatny blog. Ale daje mozliwosc publikowania czyli jest publiczny. Polityke i prawo tutaj przytoczylem jako obrone przed dyskryminacją mnie. Bowiem jak sie ktos z czyms nie zgadza to odrzuca to a nie usuwa. Ja głosze że za przyczynę zmian na Ziemi wg mnie to w 99% odpowiada Slonce. Czy to jest pseudonauka? P. Was? Slonce dostarcza 99.99% energii do Ziemi. Jak teoretycznie zakladajac slonce zgasnie to na Ziemi za kilka lat bedzie -273 stopnie. Dotarlo?

   Usuń
  6. Oj Albert,
   Widzisz, Ty głosisz a inni badają. Ty coś głosisz na podstawie wybiórczych prawd, pasujących do Twojego wygodnego życia, a inni nad tym pracują wiele lat. Dalej nie widzisz różnicy? Czasami mam wrażenie, że jesteście sponsorowani przez instytucje, którym GO nie jest na rękę. Bo chyba nie da się być aż tak niedorzecznym.

   Usuń
 5. Od komentarzy takich jak Twoje można dostać raka. Pewnie dlatego Hubert je wycina. Dba o zdrowie pozostałych użytkowników.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

   Usuń
  2. Art. 256 Kodeksu karnego penalizuje znieważanie lub nawoływanie do nienawiści na tle narodowościowym, rasowym, etnicznym lub wyznaniowym.

   A twój komentarz to szambo, w którym widzę uwielbiasz się taplać.

   Usuń
  3. Po co ten artykul. Ktos tu kogoś zniewaza. Czy slowo żyd jest zniewaga? P. Cie?

   Usuń
  4. Albert8 sierpnia 2021 15:46
   Nie będzie tutaj wytykania komuś narodowości takiej czy innej.

   Usuń
  5. Tutaj komentarze pisze Polak Albert. Nie wstydze sie ze jestem Polakiem. Jestem dumny z tego. Jak można usunac wpis za to ze podana jest narodowość kogos. Hubert jestes albo wystraszonym albo obrażonym albo zindoktrynowanym wvtej sprawie czlowiekiem.

   Usuń
 6. hubert znasz Art. 54. Konstytucji RP?

  Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji.
  Cenzura prewencyjna środków społecznego przekazu oraz koncesjonowanie prasy są zakazane.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No i gdzie ta ustawa? Widzę tylko puste gadanie o projekcie. Poza tym i tak bym się nią nie podniecał: https://wolnemedia.net/ustawa-o-wolnosci-slowa-raczej-ustawa-inwigilacyjna-2-0/ Ten artykuł konstytucji dotyczy cenzury państwowej, nie prywatnej. Dobrze, że w końcu się za was wzięto. Zróbcie sobie swój denialistyczny blog, a nie tu syf robicie.

   Usuń
  2. Ustawa dotyczy korporacji przede wszystkim a wiec sektora prywatnego. Nie pisz zatem bzdur.

   Usuń
  3. Nie mówiłem o ustawie, tylko konstytucji. Poza tym w regulaminie jasno stoi, że to nie jest blog dla denialistów. Jak np. wejdziesz na forum chrześcijańskie, zaczniesz głosić islam w dziale tylko dla chrześcijan i ci usuną posty, to będziesz płakał, że ci wolność słowa odbierają?

   Usuń
 7. Po pierwsze piszcie po polsku,
  po drugie piszcie z sensem.

  OdpowiedzUsuń
 8. Przez takie kretyńskie komentarze jak prawie wszystkie powyżej ten blog traci na powadze i aż się przestaje chcieć na niego wchodzić a szkoda bo Hubert go naprawdę świetnie prowadzi i psuje go parę osób...

  OdpowiedzUsuń
 9. Czy są może jakieś wyniki pomiarów temperatury wód pod lodem za choćby kilka ostatnich lat?

  OdpowiedzUsuń