wtorek, 14 grudnia 2021

W Zatoce Hudsona nadal jest mało lodu

W Zatoce Hudsona wbrew temu, co dzieje się w całej Arktyce, wciąż jest niezwykle mało lodu. O tej porze ten akwen powinien już być zamarznięty. 

Zasięg i koncentracja lodu morskiego w Zatoce Hudsona 13 grudnia 2021 roku. AMSR2, University of Bremen

Według pomiarów satelitarnych nieco ponad jedna trzecia akwenu jest pokryta lodem. Zwykle o tej porze zamarznięty jest już cały lub niemal cały akwen. Zatoka leży na szerokości geograficznej Bałtyku, ale nie jest ogrzewana przez ciepłe masy powietrza znad Pacyfiku ze względu na rozlegle pasmo Kordylierów. To jeden z ważnych powodów, dla których akwen zamarza na zimę w całości. W grę wchodzi też sama odległość do wód Oceanu Spokojnego. Wykres obok przedstawia zmiany powierzchni lodu w zatoce na tle poszczególnych średnich dziesięcioletnich. To jest ocieranie się o rekordowe wartości z 2010 roku. 
 
 
Temperatury powierzchni wód Zatoki Hudsona 30 listopada 2021. Earthnet
 
Jesień w Ameryce Północnej była wyjątkowo ciepła w tym roku, co przełożyło się na powolne wychładzanie wód Zatoki Hudsona. Jeszcze ostatniego dnia listopada środkowo-wschodnia część akwenu miała 1,5oC, a więc 2oC więcej niż zwykle o tej porze roku.  W ciągu najbliższych dni z uwagi na spadające temperatury woda powinna się wychłodzić. Do 20-22 grudnia akwen powinien już zamarznąć. Z punktu widzenia całego regionu arktycznego Zatoka Hudsona ma niewielkie znaczenie. Inaczej jest w przypadku fauny, a dokładnie niedźwiedzi polarnych. Zatoka jest jednym z siedlisk tego gatunku. Jeśli wody przestaną zamarzać, zwierzęta wyginą. Kiedy to się stanie, dokładnie nie wiadomo, mówi się od roku 2060. Wiadomo jest, że populacja niedźwiedzi spada - o 30% od końca lat 80. XX wieku. 

Zobacz także:
 • Listopad 2021 - zamarzło prawie wszystko oprócz Zatoki Hudsona, piątek, 3 grudnia 2021 Zasięg lodu morskiego w listopadzie tego roku przyrastał szybciej niż zwykle. Wartości zlodzenia znalazły się w obrębie odchyleń standardowych średniej wielolecia 1981-2010, co w ostatnich latach zdarza się rzadko. Dość szybko pojawił się lód na Morzu Beringa, ale Zatoka Hudsona do końca miesiąca była niemal całkowicie wolna od lodu.
 

8 komentarzy:

 1. Hubert może coś o Antarktydzie.
  I jakieś przewidywania na zimę w Polsce. Co ty na to?

  OdpowiedzUsuń
 2. Witaj Hubert, Zatoka Hudsona nie długo zamarznie , trzeba jeszcze troche poczekać, a co do śniegu tak jak pisałeś 8 Grudnia , że jest mało to też sie zmieni.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 4. Hej Janusz,
  A jak z wakacjami w przyszłym roku, lepiej jechać we sierpniu czy we wrześniu? Jak w tej kwestii Twoje przewidywania?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. wszystko zależy, gdzie pojechać... :)

   Usuń
  2. Tutaj to tylko Pan Jan potrafi przewidywać pogodę pół roku naprzód, a tak na serio to nawet na dwa tygodnie naprzód jest ciężko cokolwiek przewidzieć, a co dopiero na pół roku i więcej.

   Usuń
 5. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń