poniedziałek, 27 grudnia 2021

Zamarzanie postępuje, na razie nic złego się nie dzieje

Warunki dla zamarzania arktycznych wód w ciągu ostatnich dni były dobre, ale już nie tak, jak w pierwszej połowie grudnia i w listopadzie. Arktyka doświadczyła dwóch poważnych adwekcji ciepła i wiatru, co zakłóciło zamarzanie dwóch akwenów w regionie. Chodzi o Morze Beringa i Baffina, które należą do ostatnich akwenów morskich, jakie zamarzają w trakcie nocy polarnej. Mapa obok (kliknij, aby powiększyć) pokazuje zasięg i koncentrację lodu morskiego 26 grudnia 2021 roku.
 
Zasięg arktycznego lodu morskiego w 2021 roku względem ostatnich lat oraz średniej 1981-2010. Wykres pokazuje zapis dziennych odczytów w 5-dniowej średniej. NSIDC
 
W ciągu ostatnich kilku dni region arktycznych doświadczył dwóch fal ciepła. Pierwsza miała miejsce w dniach 20-24 grudnia nad Morzem Baffina i była bardzo silna, ale nie odnotowano wtedy rekordów, jak podaje Duński Instytut Meteorologiczny. Mimo to fala ciepła była silna. Druga znacznie mniejsza fala ciepła i wiatr z południa uderzyły 25 grudnia w region Morza Beringa. Doszło też do odwilży na zachodzie Alaski. Całościowo oba te zdarzenia nie wpłynęły na tempo wzrostu zasięgu/powierzchni lodu morskiego Arktyki, jak pokazują to mapy NSIDC. Wykres obok przedstawia zmiany powierzchni lodu. W dalszym ciągu zlodzenie Arktyki znajduje się poza pierwszą dziesiątką.
 
Zmiany powierzchni lodu morskiego na Morzu Beringa i Baffina w 2021 roku. NSIDC
*Przedstawione dane uwzględniają większy obszar arktycznych akwenów niż geograficzny. W przypadku Morza Baffina uwzględniono dużą część Morza Labradorskiego. Morze Baffina ma 689 tys. km2.

Załamanie nastąpiło jedynie na dwóch akwenach. Morzu Beringa, gdzie już kilkanaście dni temu warunki atmosferyczne uległy zmianie i nie sprzyjają dalszemu zamarzaniu. Atlantycka fala ciepła zredukowała lód na Morzu Baffina. Jego powierzchnia ociera się tam o rekordowe wartości. Gdzie indziej lód szybko przyrasta. Szczególnie ostatnio jest to widoczne w Zatoce Hudsona i Morzu Ochockim.

Prognozowane do 31 grudnia 2021 uśrednione dobowe temperatury w Arktyce, oraz ich odchylenia od średniej 1979-2000. Climate Reanalyzer

W ciągu najbliższych kilku dni w Arktyce nie wydarzy się nic szczególnego, co mogłoby zahamować zamarzanie arktycznych wód. Jedynie lokalnie tempo zamarzania spadnie, co i tak będzie miało niewielki wpływ na całościowe zmiany. Oczywiście zamarzanie sumaryczne będzie systematycznie zwalniać, co już się dzieje. Jest to jednak normalne o tej porze roku, kiedy zamarzają najdalej wysunięte na południowe akweny. 

Zobacz także:

19 komentarzy:

 1. Od trzech lat zwrot o 180*C i to srogi. Jeśli sezon roztopów nie zrobi bum, będę zawiedziony srogo(każdy ma swoje zdanie i powody)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja jestem niezwykle rozradowany, że udaje się przedłużyć agonię. Czarny scenariusz z wykresem w formie lini prostej na razie się nie sprawdza. W górach zimą i mróz. Oby tak do połowy kwietnia 🙂

   Usuń
  2. Zaraz po sylwestrze, na początku stycznia mam ugrane wejście w Tatry. Zobaczymy co warta jest ta pogoda.

   Usuń
 2. N forum https://forum.arctic-sea-ice.net 2021 rok zbliża się extentem do 2000 roku (akt. 15 miejsce). Grubość lodu też się powieksza. W Polsce w najstarszych Gorach Europy snieg przez prawie cały grudzien. A cały aktualny rok na kuli ziemskiej jest ponizej przynajmniej średniej ostatnich 5 lat.
  Wnioskow na ten twmat brak na tej stronie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 02.01.22 do 1000 mnpm w Górach Sowich śniegu nie ma. Jak to ma się do Arktyki?

   Usuń
 3. Witaj Hubert, w styczniu tego roku pisałem, że za parę lat możemy dojść do powierzchni lodu z lat 80, a to może być już w 2022r jeszcze parę dni temu pisałem że dojdziemy z obszarem z lat 90, a to już teraz jest bardzo blisko tej powierzchni, na dzień dzisiejszy jesteśmy na 15 miejscu tu jest link z 28-12-2021 https://prnt.sc/252v482 ,a jeszcze w tym roku klimatolodzy przewidywali mega topnienie.
  Teraz czas na Antarktydę trzeba jakoś zatrzymać ,, Lodowiec Zagłady" o , którym już wcześniej pisałeś.
  Pozdrawiam Janusz.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Janusz czym karmisz bożki którym oddajesz część? Papierosami i wódką? Pytam co satanizm okultyzm i magia to ciekawe tematy a ja jestem człowiek interesujący się wszystkim.

   P.S promocja na alkohole w sklepach bo banderola nowa od nowego roku.

   Mógłbyś tak podjąć współpracę z jakimś bożkiem i tych pisowców tak pogonił trochę póki nie zniszczyli tego kraju doszczednie? Alkohol kupisz a papierosy mogę Ci załatwić mam dużo znajomych na Ukrainie...

   Usuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

   Usuń
  3. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

   Usuń
  4. jak to jest że ludzie zwracają na uwagę w mniej ważnych sprawach a nie widzą tych ważniejszych, dzidizdiz - ewidentnie płyniesz z systemem

   Usuń
  5. Co człowiek to spojrzenie. Dla Ciebie może być mało ważna a dla kogoś najważniejsza. I nie, nie płynę, nie znasz mnie, akurat jestem bardzo świadomy. Pozdrawiam

   Usuń
 4. Dziś może paść rekord dobowej temperatury dla dnia 31.12 mierzonej od 1952 roku.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No i rekord padł. W tym roku już 8 rekord średniej dobowej na +, na - mamy 0 rekordów. Ile to już lat nie padł rekord średniej dobowej na -?

   Usuń
  2. Pewnie niebawem, bo od 3 lat sytuacja odwróciła się o 180 stopni:)

   Usuń
  3. Czy rok zimny czy ciepły czy w normie rekordy na plus wyjaśniają w którym kierunku zmierzamy.

   Usuń
  4. Z całą pewnośćią rok 2021 był w Polsce troszeczkę chłodniejszy od kilku ostatnich do których się przyzwyczailiśmy. Problem polega na tym, że ludzie przez ostatnią dekadę przyzwyczaili się do tego, że każdy kolejny rok jest ponad normę ciepły przez co w ich głowach zbudowała się myśl, że nasz klimat jest zdecydowanie cieplejszy niż kiedyś, więc jak trafił się rok który był chłodniejszy od 5-ciu poprzednich to zaraz narodziła się myśl, że był on zimny co jest oczywiście nieprawdą. Patrzenie na trendy krótkookresowe niestety może dać błędny obraz rzeczywistości. Ilu z nas np pamięta jaki był rok np 1985 czy 1997 ? Przecież ludzie już nie pamiętają w większości jaki był rok 2015, więc wychodzenie tak daleko w przeszłość jest bez sensu. Ludzie niestety nie myślą kategoriami typu "Rok 2018/2019 i 2020 był ponad normę ciepły, więc teraz żeby utrzymać średnia musi się trafić chłodniejszy" ludzie myślą kategoriami "Skoro rok 2018/2019/2020 był gorący to znaczy, że teraz mamy gorący klimat" ale niewykluczone, że np w roku 2100 rok 2019 który dzisiaj był najgorętszym rokiem w historii pomiarów będzie w tamtych czasach uznawany jedynie za średni.

   Usuń
 5. Witam , tak ci wesoło dzidizdiz co piszesz, czy ja coś zmyśliłem w ostatnim czasie, coś napisałem co sie nie zdarzyło?. Przeczytaj sobie przewidywania co do Polski co pisałem w Październiku , że śnieg w górach tylko z armatek będzie, co spadło w ostatnim czasie tylko topnieje nic sie nie utrzymuje prócz naśnieżania sztucznego, dalej masz wątpliwości?. Pisz gdzie ja skłamałem co sie nie sprawdziło. Teraz ty napisz choć 2 tygodnie do przodu co będzie bo bardzo mocny jesteś w gębie choć niczym nie poparte wnioski.

  OdpowiedzUsuń
 6. Tylko jeden rok mojej działalności link 1: https://prnt.sc/25l2h39 link 2: https://prnt.sc/25l2n1c
  link 3: https://prnt.sc/25l2ty3 link 4: https://prnt.sc/25l30q8 . Dalej mnie będziesz obrażać?
  Nie masz pojęcia ile już dla świata dobrego zrobiłem o czym pisałem już wcześniej co do urodzaju rok do roku o 10% wzrost zbóż na całym świecie, a to tylko jedna dobra wiadomość. Ile mniej huraganów było w zatoce Mexykańskiej rok do roku, w 2020 było 30 a ile było w 2021 ?. Zobacz sobie.

  OdpowiedzUsuń
 7. Janusxnapisał: "Nie masz pojęcia ile już dla świata dobrego zrobiłem"
  I tak trzymaj 🙂😉

  OdpowiedzUsuń