sobota, 17 września 2022

Cyklon tropikalny nad Morzem Beringa

W wybrzeże Alaski uderzył rekordowo silny cyklon, który na Morzu Beringa uformował rekordowo wysokie fale. "To niebezpieczny sztorm, który wytworzy rozległe powodzie przybrzeżne na południe od Cieśniny Beringa z poziomem wody powyżej tych widzianych od prawie 50 lat",  napisała Narodowa Służba Pogodowa w Fairbanks w piątkowym porannym omówieniu prognozy. Przed niebezpiecznym sztormem, Narodowa Służba Pogodowa wydała kilka ostrzeżeń, aby uwzględnić wiele zagrożeń związanych z huraganem. Chodzi tu o wiatr i opady deszczu. Zdjęcie satelitarne obok pokazuje były tajfun Merbok 16 września 2022 roku. 

Wizualizacja układu i siły wiatru na Morzu Beringa w dniach 16-17 września 2022. Earthnet

Choć są to pozostałości tajfunu, to wciąż jest to tajfun, bo jego prędkość przekroczyła 119 km/h. Obecnie żywioł osłabł i znajduje się nad Cieśniną Beringa.

Pomiary wysokości fal i ich czasu trwania na Morzu Beringa w dniach 13-16 września 2022 r. National Data Buoy Center

Specjaliści ostrzegli przed poważnymi powodziami przybrzeżnymi. Fale mogą osiągnąć do 15 metrów. "Oprócz powodzi przybrzeżnych możliwa jest również erozja linii brzegowej", powiedział meteorolog Eric Drewitz. Boje znajdujące się na morzu zanotowały rekordowe wysokości fal, typowe dla tropikalnych cyklonów. Sztormy na Morzu Beringa występują, ale w późniejszych miesiącach, i nie są groźne. Wtedy zwykle akwen pokrywa lód, który chroni wybrzeże nad którym żyją ludzie. Mapa obok pokazuje obszar występowania silnych fal na Morzu Beringa 16/17 września. 
 
"Nawet jeśli nie jest to oficjalnie tajfun, który w USA można nazwać huraganem, to nadal ma potężną energię," powiedziała meteorolog FOX Weather Britta Merwin 17 września o przechodzącym wzdłuż wybrzeży Alaski cyklonie. "Z silnymi wiatrami, wpycha dużo wody, a to oznacza, że poziom mórz będzie się podnosić, a zalewanie wybrzeża niepokoi, jak również fala sztormowa".

Sytuacja pogodowa 16 września 2022 roku. Tropical Tidbits
 
Były tajfun Merbok wdarł się nad Morze Beringa w nocy 16 września. Obecnie żywioł już słabnie, gdyż znalazł się właśnie nad Cieśniną Beringa. Powodem osłabienia są zimniejsze masy powietrza (mniejsza różnica temperatur) oraz chłodniejsze wody północnych krańców Morza Beringa i Czukockiego. W środkowej części Morza Beringa woda ma około 8-9oC, podczas gdy w cieśninie już 6oC. Z kolei wody Morza Czukockiego mają od 2oC w części rosyjskiej do 6oC w części amerykańskiej.

Ten żywioł nie jest czymś, co należy nazwać typowo naturalnym zjawiskiem. Globalne ocieplenie sprawia, że huragany stają się silniejsze, a sztormy zmieniają się w huragany, i uderzają  w miejsca, w które wcześniej nie uderzały. Co warto podkreślić, żywioł osiągnął ciśnienie typowe dla cyklonu trzeciej lub czwartej kategorii, ciśnienie spadło do 937 hPa. A nigdy wcześniej (przynajmniej od 70 lat) o tej porze roku nie było na Morzu Beringa burzy, której ciśnienie byłoby niższe niż 960 hPa. Z racji tak niskiego ciśnienia odnotowano faktycznie prędkości klasyfikujące żywioł jako cyklon tropikalny. Na Przylądku Romanzof odnotowano wiatr o prędkości 145 km/h. Coraz cieplejsze wody Oceanu Spokojnego, w tym Morza Beringa będą sprawiać, że takie zdarzenia w przyszłości nie będą niczym niezwykłym. 
 
 

22 komentarze:

 1. Pisałem do ciebie 29 sierpnia , że będzie redukcja lodu na Arktyce.
  i tu kolejny wpis , do jakiej dojdzie powierzchni.
  Janusz5 września 2022 12:30
  Hej ta redukcja lodu na pewno potrwa dłużej i nie 150 tyś , a 500 tyś takie minimum.
  i tu masz linki od 29 sierpnia: https://prnt.sc/Oyxmq6mIa5Nd
  do 16 września tak jak ci napisałem https://prnt.sc/HLy9qQCTG91S

  OdpowiedzUsuń
 2. Hubert Bułgajewski7 września 2022 16:43
  W dniach 3-6 września zasięg lodu spadł o 168 tys. km2. W kolejnych dniach spadki będą już małe. Nie będzie żadnych 500 tys. km2, co najwyżej 250-280 tys. km2 licząc od 3 września.


  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj, chyba próbujesz nas tu wkręcić i naciągnąć fakty.
   Po 1. Podajesz fakty z dwóch różnych źródeł, które mają zapewne różne metody szacowania/pomiaru zasięgu, co ma wpływ na różnice między wartościami zasięgu. Jeżeli dobrałeś celowo skrajne wartości to mogło Ci wyjść Twoje wywróżone 0.5 mln. Jeżeli skupisz się już tylko na JAXA to mamy w okresie 03.09-16.09 max 0.3 mln czyli bliżej prawdy był Hubert (0.25-0.28).
   Po 2. Dla swoich kłamliwych celów podałeś okres od 29.08 zamiast 03.09. Liczyłeś, że jesteśmy idiotami i nie zauważymy?

   Usuń
  2. Pisałem Hubertowi, że od 29 sierpnia będzie degradacja , a 05 września pisałem , że dojdzie do 500 tyś jako kontynłacja tego ze sierpnia , nic tu nie skłamałem, dlatego zrobiłem screny od tego czasu do tego, a te wiadomości z sierpnia Hubert skasował. Tak że wszystko pasuje.

   Usuń
  3. Od 3 do 17 września według NSIDC zasięg lodu skurczył się 401 tys. km2. Spadek zasięg okazał się większy niż zakładałem, bo dość długo utrzymywał się wyż. A powierzchnia lodu przestała już się obniżać.

   Usuń
 3. Tu jest wpis od Majki , znowu nie dowierzanie , że tak będzie i kolejne obrażanie bez powodu.

  Majki6 września 2022 23:38
  Janusz skąd ty wiesz takie rzeczy ? jesteś na infolini z obca cywilizacja czy dobrze Ci wchodzą leki od psychiatry Masz niskie poczucie wartości i na siłę chcesz zdominować to forum aż zostaniesz tu sam ?Weź te swoje prognozy zachowaj dla siebie bo nikt tutaj niechce tego czytać Ogarnij się chłopieAutor tego bloga robi dobra robotę a ty tylko produkujesz te prognozy ,może w końcu któraś się sprawdzi ,tyle ich jest i co wtedy twoje ego się dowartościuje?

  OdpowiedzUsuń
 4. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dlaczego to usunąłeś też tu oszukałem ? Zostawiasz tylko to co tobie sie sprawdza. https://prnt.sc/6p4TUw30NOz6

   Usuń
  2. Nie przeczytałeś regulaminu. Poza tym ludzie się na ciebie skarżą. Za dużo gadasz, często od rzeczy, to samo w kółko. I zarozumiały jesteś.

   Znowu mi ludzie uciekli. Diabli by wzięli. Jak ja ich teraz ściągnę?

   Usuń
  3. Nikt ci nie uciekł, oni czytają cały czas,

   Usuń
  4. Ten komentarz został usunięty przez autora.

   Usuń
 5. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 6. Teraz Polska, wiem że jest bardzo mało węgla w Polsce co ludzie mogą go kupić i sie ogrzać i mają bardzo mało pieniędzy żeby go kupić , dlatego Październik i Listopad będą ciepłymi miesiącami w Polsce powyżej 20 stopni w ciągu dnia i to jest skierowane dla biednych ludzi , żeby mogli jakoś przetrwać ten trudny czas.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Będzie raptem parę cieplejszych dni w październiku. Nie ma prognoz, by październik miał być bardzo ciepły.

   Dlaczego pogoda miałaby się dostosować dla potrzeb ludzi? Będzie zimno już. Winter is coming. Globalne ocieplenie nie sprawi, że od tak na zawołanie będziemy mieli ciepłą jesień i zimę. Dopiero, gdy całkowicie zniknie lód w Arktyce zacznie się jesienią i zimą robić ewidentnie ciepło. Wciąż jednak będzie wychładzająca się Syberia i wciąż pokryta lądolodem Grenlandia.

   Usuń
  2. Zobacz sobie na prognoze pogody oni nie umieją z dnia na dzień dokładnie określić pogody , a co dopiero prognozy długoterminowe co przewidują.
   Poczekaj do Października i zobaczymy czy sie sprawdzą moje przewidywania. Październik na pewno będzie ciepły w listopadzie to może być już chłodniej bo dzień jest krótki.
   Tak samo przewidywali, że na wiosne będą normalne opady deszczu , a jaka była w tym roku susza o której pisałem że nadchodzi.

   Usuń
  3. Ten komentarz został usunięty przez autora.

   Usuń
  4. A skąd ty wiesz co u mnie będzie? Październik może być ciepły za dnia, a nocami będzie zimno, więc i tak sezon grzewczy ruszy pełną parą, tylko pary nie będzie. Z piątku na sobotę mają być przymrozki.

   Usuń
  5. Pisałem , że od Października, teraz jeszcze mogą być przymrozki i na pewno dużo ludzi interesuje czy jeszcze będzie ciepło.

   Usuń
 7. Koniec z degradacją lodu na Arktyce i będzie bardzo duży wzrost powierzchni lodu i tak jak pisałem pierwsze co zacznie tam zamarzać zatoka Hudsona i Svalbard.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zatoka Hudsona jest akwenem zewnętrznym i jednym z ostatnich, które zamarzają. Zamarzanie zwykle zaczyna się w drugiej połowie listopada lub w grudniu w zależności od pogody. Svalbard tak szybko nie zamarznie.

   Usuń
  2. Poczekaj i zobaczymy co zamarznie.

   Usuń
 8. Jeszcze jedno coś dla Japonii bo tam już mają 11 Tajfun Nanmadol pustoszy Japonię.
  To już powinien być ostatni Tajfun w tym roku i nie powinno być kolejnych tam, ale może być takie małe podtopienie nadbrzeżnych rejonów mało niszczących.

  OdpowiedzUsuń