niedziela, 4 września 2022

To jeszcze nie koniec - zasięg lodu zejdzie poniżej wartości z 2013 roku

Sezon topnienia zbliża się do końca, ale ten koniec może tak szybko nie nastąpić. Powstają warunki atmosferyczne, które wymuszą dalszą redukcję lodu morskiego Arktyki.

Zasięg i koncentracja arktycznego lodu morskiego w latach 2020-2022 dla 3 września. University of Bremen/AMSR2

Topnienie czapy polarnej wciąż postępuje. Obecnie rozmiary są spore jak na ostatnie lata, ale nie aż tak bardzo. Ilustruje to zestawienie map. Owszem, w 2020 roku miało miejsce ogromne topnienie, niemal takie same jak w 2012 roku. Rok później jednak było wolniejsze, a obecne rozmiary czapy polarnej nie są wcale takie duże. Otworzyły się oba szlaki morskie, a to nie zdarzyło się w 2020 roku, kiedy wrześniowe minimum spadło do 3,8 mln km2. Podobnie jak w ostatnich latach granica lodu przekroczyła 80oN, na odcinku tego równoleżnika dłuższym niż 1000 km. Stało się to na mniejszą skalę, ale się stało, kolejny rok z rzędu.
 
Zmiany zasięgu arktycznego lodu morskiego w 2022 roku w zestawieniu ze zmianami z wybranych lat oraz średniej 1981-2010. Wykres pokazuje zapis dziennych odczytów w 5-dniowej średniej. NSIDC
 
Zasięg lodu morskiego jest niemal taki sam jak wrześniowe minimum z lat 2013-2014, a topnienie jeszcze się nie zakończyło. Aktualnie jest też niemal taki sam jak w zeszłym roku. Już sam ten fakt każe stwierdzić, że ten sezon roztopów jednak powtórką z 2013 i 2014 roku nie będzie.

Zmiany powierzchni lodu morskiego w 2022 roku na tle wybranych lat, średnich dekadowych (zmiany dzienne). W lewym dolnym roku wyszczególnienie (zmiany 5-dniowej średniej kroczącej). Dane NSIDC, wykres Nico Sun

Obniża się nie tylko zasięg, ale też i powierzchnia lodu (area). Świadczy to o tym, że trwa aktywne topnienie. Polega to na tym, że lód nie jest redukowany jedynie za pomocą siły fizycznej wiatru, a w topnieniu bierze udział temperatura. W dużym stopniu jest to temperatura wody, ale do Arktyki dostają się też ciepłe masy powietrza. Ostatnio adwekcja ma miejsce nad Morzem Beauforta, przez co temperatury wciąż oscylują tam w okolicy zera stopni. Według danych jednej z boi nawet powyżej wylotu Kanału Parry'ego, w Basenie Arktycznym temperatura 3 września wzrosła do 0,6
oC. Mapa obok przedstawia aktualne odchylenia powierzchni lodu względem średniej 2000-2019. Powierzchnia lodu tak jak zasięg pozostaje sporych rozmiarów, aktualnie jest o 177 tys. km2 większa niż rok temu, ale w ciągu najbliższych dni może się to zmienić. 

Prognozowane na 5-8 września 2022 roku warunki pogodowe w Arktyce i obszarach rozciągających się wokół niej. Tropical Tidbits

Topnienie lodu może potrwać jeszcze tydzień, ponieważ powstaje dodatni dipol arktyczny. Ten wzór baryczny nie będzie idealny, ale patrząc na układ izobarów, a tym samym wiatrów, wywrze wpływ na pokrywę czapę polarną.

Wizualizacja prognozowanych do 8 września temperatur i wiatru w Arktyce. Earthnet

Chociaż zaczyna się już tworzyć wir polarny w troposferze wynikający z tego, że obniżają się temperatury lądów oraz pokrywy lodowej, to roztopy nie się nie skończą. Dipol wprowadzi nieco ciepła, ale główną rolę będzie odgrywać wiatr. Nie tylko dlatego, że fizycznie pchnie krę lodową na północ, ale wykorzystana zostanie energia cieplna wody. Temperatury wód są wyższe niż być powinny. Nawet na 80oN są miejsca, gdzie woda ma około zera stopni, jest więc prawie 2
oC cieplejsze niż być powinna, bo normalnie nie powinno być tam otwartych wód. Dipol spowoduje, że wiatr będzie wiał z północy między Svalbardem a wyspami Ziemi Północnej, ale woda jest tam od 1 do 3oC cieplejsza niż być powinna. W praktyce oznacza to temperatura około 1 do 2oC. U północnych wybrzeży Svalbardu nawet 4oC.  
 
Biorąc to pod uwagę, to ostrożnie licząc do 8 września, czapa polarna powinna skurczyć się o 150 tys. km2, a więc zejść poniżej 5 mln km2. Nie będzie więc to potworka z 2013 roku, choć sezon i tak zapisze się jako słaby - jak na ostatnie lata oczywiście. 
 
Zobacz także:

22 komentarze:

 1. Hej ta redukcja lodu na pewno potrwa dłużej i nie 150 tyś , a 500 tyś takie minimum.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Janusz skąd ty wiesz takie rzeczy ? jesteś na infolini z obca cywilizacja czy dobrze Ci wchodzą leki od psychiatry Masz niskie poczucie wartości i na siłę chcesz zdominować to forum aż zostaniesz tu sam ?Weź te swoje prognozy zachowaj dla siebie bo nikt tutaj niechce tego czytać Ogarnij się chłopieAutor tego bloga robi dobra robotę a ty tylko produkujesz te prognozy ,może w końcu któraś się sprawdzi ,tyle ich jest i co wtedy twoje ego się dowartościuje?

   Usuń
  2. Majki popieram :) Janusz musisz przestać, szkoda pracy Huberta. Nic z rzeczy które pisałeś się nie sprawdziły.

   Usuń
  3. W dniach 3-6 września zasięg lodu spadł o 168 tys. km2. W kolejnych dniach spadki będą już małe. Nie będzie żadnych 500 tys. km2, co najwyżej 250-280 tys. km2 licząc od 3 września.

   Usuń
  4. Spokojnie Hubert poczekaj to tylko 4 dni jak napisałeś.

   Usuń
  5. 4 dni a 168 tyś to już więcej niż 150 tyś.

   Usuń
  6. Ten komentarz został usunięty przez autora.

   Usuń
  7. Tym bardziej , że dzięki tobie jest 1 mln km2 od 2020 r tego lodu jest więcej.

   Usuń
  8. Janusz7 września 2022 17:20
   Hubert zróbmy tak do 16 września jak degradacja lodu dojdzie do 500 tyś km2 to mnie przeprosisz, a jeśli tak nie będzie to ja ciebie, ok?
   Tylko zastanawiam sie dlaczego tak musi być.

   Usuń
 2. Tak jak ci pisałem 29 sierpnia , że za 10 -14 Europa dostanie deszcz juz nadchodzą opady deszczu nad Niemcy, Francje, Włochy, Anglie, i może Hiszpanie, u nas dalej sucho, jak cos spadnie to nie wiele.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zobaczcie tylko Europa ma deszcz pozostałe kraje takie jak Rosja tego nie mają.
   https://prnt.sc/yVWugwNbsXfi

   Usuń
 3. Majki nie denerwuj sie , jak nie znasz odpowiedzi, Hubert napisał , że będzie 150 tyś jeszcze ubytku , ja przewiduje 500 tyś zobaczymy komu sie sprawdzą przewidywania.

  OdpowiedzUsuń
 4. Karol napisz , które sie nie sprawdziły , czekam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

   Usuń
  2. Wszystkie twoje przepowiednie, to jakieś losowo rzucone zdarzenia, opisane w chaotyczny sposób.

   Usuń
 5. Tyle razy już pisałem do was napiszcie gdzie napisałem że sie nie sprawdziło i nikt nie odpisał tu napisałeś i sie nie sprawdziło, a ciągle mnie obrażacie i nie umiecie zaakceptować rzeczywistości co sie zdarzy, czekam na wasze udokumentowanie , że sie nie sprawdza.

  OdpowiedzUsuń
 6. Zobaczcie Europe co tam sie stało. https://prnt.sc/Rr347RtU9Mfd

  OdpowiedzUsuń
 7. Ludzie żyjemy w jednym kraju i jest nam coraz trudniej w nim żyć, czy was na pewno nie interesuje lepsze życie w nim , tylko niedowierzanie że może być lepiej i możemy mieć dużo więcej niż kraje Europejskie, pomyślcie jak braknie wody w rzekach to nie będzie prądu bo elektrownie staną i stanie wszystko, nie zdajecie sobie sprawy z tego?.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiści że nas interesuje, ale chcemy jakiś realnych rozwiązań typu budowa zbiorników retencyjnych itp. A nie przepowiednie jakiegoś "szamana Janusza z internetu"

   Usuń
  2. Nie moge spełnić twojego życzenia , nie mogę zbudować zbiornika.
   Ale czekam na odpowiedz gdzie sie nie zgadza co pisze co sie zdarzy.

   Usuń
 8. I zobaczcie ciągle tylko te kraje co pisałem , a Polska? https://prnt.sc/7vdfNlUPr7DG

  OdpowiedzUsuń