Sięgający 1040 hPa wyż w dalszym ciągu znajduje się nad Morzem Beauforta i Czukockim. Silne wiatry wywołane przez antycyklon powiększają pęknięcia i szczeliny paku lodowego Morza Beauforta, sprowadzając też ciepłe powietrze z nad Oceanu Spokojnego. Widoczne na zdjęciu w podczerwieni szczeliny w lodzie są coraz większe, choć skala zjawiska nie jeszcze tak duża jak 10 miesięcy temu.
Powiększające się szczeliny w lodzie na Morzu Beauforta, 3 stycznia 2014 roku. Environment Canada

Anomalia termiczne na świecie dla 2 stycznia 2014 roku. NOAA
Nieprzerwanie trwa dodatnia anomalia termiczna nad Oceanem Arktycznym. Obszary wywnętrz Arktyki są dwukrotnie cieplejsze niż obszary nad lądami, np. na Daleki Wschodzie Rosji czy w Kanadzie, gdzie temperatura spada do -40oC, podczas gdy we wnętrzu Arktyki, nad Ocean Arktycznym jest średnie -20oC. Potężne mrozy i śnieżyce w USA i Kanadzie, oraz brak zimy w Europie i huragany w Wielkiej Brytanii to efekt działania prądów strumieniowych. Ocieplenie klimatu powoduje zmiany w zachowaniu się tych prądów czego efektem są takie właśnie zjawiska, jak permanentna zima w USA i wiosna w Polsce.
Anomalia termiczne na świecie z ostatnich 90 dni w odniesieniu do okresu 1981-2010. NOAA
Nadmierne ciepło w Arktyce utrzymuje się od ponad 90 dni, co pokazuje druga mapa NOAA. Zmian na razie nie widać, przynajmniej nie przez najbliższe 7-10 dni. Dodatnie anomalia są coraz częstsze w Arktyce z powodu globalnego ocieplenia. Tak samo jak coraz częściej mamy do czynienia z ekstremalnymi różnicami w pogodzie. Zmiana klimatu, jaką jest globalne ocieplenie wcale nie oznacza to, że w USA nie będzie zimy. Zima tam jest, a nie ma jej w zachodniej Rosji i Europie. Nawet za 10 czy 15 lat należy się spodziewać, że zima, śnieżyce i mrozy wciąż będą występować. Dopiero w dłuższym horyzoncie czasowym, jeśli globalne ocieplenie będzie dalej postępować, zimy zaczną zanikać. Dla przykładu: 55 mln lat temu na terenie dzisiejszej Europy i Arktyki zimy nie było w ogóle, a średnia globalna temperatura była o 4oC wyższa niż dziś.
Zasięg lodu według danych NSIDC liczy obecnie 13,07 mln km2 i jest trzecim najmniejszym w historii pomiarów. Mniejszy zasięg czapa lodowa miała w 2013 i 2011 roku.
- Szczelinowanie lodu w Morzu Beauforta, wtorek, 31 grudnia 2013
- Ciepło w Arktyce i u nas, czwartek, 26 grudnia 2013 Praktycznie codziennie możemy obserwować na Ziemi liczne anomalia związane z temperaturami. W jednym miejscu panuje surowa zima, która paraliżuje region, a nawet cały kraj. Tak jest teraz w USA i w Kanadzie, gdzie setki tysięcy ludzi jest pozbawionych prądu. W innych regionach występują dodatnie anomalia, gdzie od kilku, a nawet kilkunastu dni jest cieplej niż być powinno. Takimi miejscami są zachodnia Europa w tym nasz kraj, a także zachodnia część Rosji...
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz