środa, 5 lipca 2023

Gwałtowna zmiana na Grenlandii - sezon topnienia przestaje być słaby

Sytuacja się zmieniła. O ile przez prawie cały czerwiec grenlandzkie lodowce praktycznie w ogóle się nie topiły, to wraz z końcem miesiąca diametralnie się to zmieniło. A według prognoz, spore roztopy mają się utrzymać przez co najmniej kilka następnych dni.

Zasięg topnienia grenlandzkiego lądolodu w procentach jego powierzchni w 2023 roku względem średniej 1981-2010. NSIDC

Temperatury na Grenlandii wzrosły, zmniejszyło się też zachmurzenie, więc roztopy przyspieszyły. W pierwszych dniach lipca warunkom roztopowym wg. NSIDC podlegało około 1/3 powierzchni lądolodu. 

Dzienne zmiany strat/zysków masy grenlandzkiego lądolodu wyrażonej w gigatonach w okresie 2022-2023, oraz skumulowany bilans masy powierzchniowej (SMB) od 1 września w zestawianiu ze zmianami z rekordowego okresu 2011/12. Wykres nie uwzględnia masy traconej, gdy lodowce cielą się i lód trafia do morza. DMI/Polarportal

Temperatury nawet do 300 km w głąb pokrytej wiecznym lodem wyspy wzrosły powyżej zera. Otworzyły się więc warunki dla roztopów, które przybrały znaczne rozmiary.  Mapa obok (kliknij, aby powiększyć) pokazuje dzienny bilans strat/zysków grenlandzkiego lądolodu 4 lipca 2023 roku w przełożeniu na opady (ekwiwalent wody w mm) w milimetrach. Czerwony kolor oznacza straty, niebieski zyski. Nieustanne topnienie trwa od 28 czerwca. Początkowa wyspa traciła niewiele lodu, ale w lipcu tempo to znacznie się zwiększyło. 3 i 4 lipca stopiło się po 6 mld ton lodu. W sumie od 28 czerwca utrata masy grenlandzkiego lądolodu wyniosła 23 mld ton. To na razie niewiele, ale szczyt sezonu roztopów przypada na połowę lipca. 

Prognozowane do 10 lipca 2023 roku odchylenia temperatur na Grenlandii  w trzydniowych średnich (okres odniesienia 1979-2000). Climate Reanalyzer

Według prognoz temperatury na Grenlandii przez najblizsze dni mają być wyższe od średniej wieloletniej. Dominować mają układy wysokiego ciśnienia, które w szczytowym momencie dnia polarnego zwiększają temperatury powietrza.

Północna część Grenlandii 4 lipca 2023 roku. Jasnoniebieskie odcienie na obrzeżach lądolodu wskazują na intensywne topnienie. NASA Worldview

Należy więc oczekiwać, że do 10 lipca wyspa straci kolejne 20-25 mld ton lodu, może nawet więcej. W sumie więc strata wyniesie prawie 50 mld ton, a może nawet więcej. Roztopom przez cały lipiec, a nawet sierpień mogą sprzyjać wyjątkowo ciepłe wody północnego Atlantyku. W takiej sytuacji utrata lodu do końca sierpnia znacznie przekroczy 200 mld ton lodu, gdyż dzienne straty mogą liczyć nawet 10 mld ton. Na zdjęciach satelitarnych widać, jak topnienie wygląda z góry. Lód pokrywa się wodą, która drąży tej jego wnętrza. Woda z jezior roztopowych może dostać się na dno lodowca sprzyjając jego zsuwaniu się do oceanu. 

To, jak będzie wyglądać ostatecznie sezon roztopów dowiemy się za kilka tygodni. Potem pojawią się dane z satelitów GRACE. Pokażą, ile wyspa straciła w tym roku lodu.

Zobacz także:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz