środa, 3 sierpnia 2022

Topnienie lądolodu na Grenlandii pozostaje intensywne - sezon nie będzie słaby

W czerwcu topnienie na Grenlandii praktycznie nie istniało, i to sprawi, że cały sezon zapisze się jako umiarkowany. Gdyby jednak pominąć czerwiec, to okazuje się, że Grenlandia doświadcza dość silnych roztopów, które wpisują się w to, co działo się w ostatnich 10 latach.

Zasięg topnienia grenlandzkiego lądolodu w kilometrach kwadratowych powierzchni lądolodu w 2022 roku względem w zestawieniu do wybranych lata oraz średniej 1981-2010. NSIDC

Tegoroczny sezon roztopów do słabych nie należy. Zasięg występowania nie był co prawda taki jak w 2012 roku, ale wielokrotnie przewyższał średnią wieloletnią. Kulminacją była druga połowa lipca i ten okres sprawił, że cały sezon roztopów nie zapisze się poniżej średniej wieloletniej. Mapy obok (kliknij, aby powiększyć) pokazują, przez ile dni łącznie występowało topnienie w dniach od 1 stycznia do 18 lipca 2022. Dominują odcienie "ciepłych barw", a więc na większości lądolodu topnienie trwało co najmniej 5-7 dni dłużej niż zwykle. I co warto podkreślić, roztopy były długotrwałe nie tylko w południowo-zachodniej części wyspy (tam zwykle są najsilniejsze), a na północy, powyżej 80oN.
 
 
Dzienny bilans strat/zysków grenlandzkiego lądolodu w przełożeniu na opady (ekwiwalent wody w mm) w milimetrach. Czerwony kolor oznacza straty, niebieski zyski. Mapa po lewej: stan na 2 sierpnia 2022 roku. Mapa po prawej: skumulowany od 1 września 2021 do sierpnia 2022 bilans zysków i strat masy grenlandzkiego lądolodu. DMI/Polarportal
 
Jak pokazuje powyższa lewa mapa, spore straty na początku sierpnia miały miejsce na północy wyspy, gdzie teoretycznie topnienie powinno być najsłabsze. Coraz częściej ze względu na ocieplenie klimatu obserwuje się wzrastającą skalę topnienia na północy Grenlandii. Mapa obok przedstawia dzisiejszy rozkład temperatur na Grenlandii. Nawet na północy powyżej granicy 80
oN temperatura przekracza zero stopni, sięgając miejscami 6oC. Prawa mapa z Portalu Polarnego DMI przedstawia skumulowany bilans. Może się on wydawać dodatni, ale jest on powierzchniowy. Niebieskie odcienie na wybrzeży to nie tylko to, co spadło w postaci śniegu od września zeszłego roku. To jest też lód, który spływał w kierunku wybrzeży z wnętrza wyspy. Dlatego na mapie widać czerwone odcienie w centrum wyspy. Mimo iż w centrum lądolodu liczba dni roztopowych była w normie. 

Dzienne zmiany strat/zysków masy grenlandzkiego lądolodu wyrażonej w gigatonach w okresie 2021-2022, oraz skumulowany bilans masy powierzchniowej (SMB) od 1 września w zestawianiu ze zmianami z rekordowego okresu 2011/12. Wykres nie uwzględnia masy traconej, gdy lodowce cielą się i lód trafia do morza. DMI/Polarportal

Ilość traconego lodu dzienna w lipcu było nieco niższa od średniej, ale na przełomie lipca i sierpnia średnią przekroczyła. Łącznie od 24 czerwca, kiedy miały miejsce regularne straty dzień w dzień Grenlandia straciła 126 mld ton lodu. To mniej niż wynosi średnia z lat 2000-2021 (264 Gt), ale są to dane wstępne. Pełne dane zostaną przedstawione po sezonie topnienia przez wyliczenia GRACE. To więcej niż w poprzednim sezonie i więcej niż w sezonie 2013. Roztopom sprzyjały temperatury, choć nie były ekstremalnie wysokie. Na prawie całej wyspie powierzchniowe odchylenie temperaturowe było wyższe od średniej, a na północy wyspy odchylenie przekraczało 1
oC. W praktyce oznaczało to przekraczanie punktu odwilży. W niewielkim stopniu, ale zsumujmy sobie czas działania temperatury na średnim poziomie +0,5oC przez cały lipiec. 
 
Zachodnie wybrzeże Grenlandii 2 sierpnia 2022 roku. NASA Wordview

Północne wybrzeże Grenlandii
 
Według prognoz topnienie na poziomie dziennych strat przekraczających 1 Gt powinno potrwać co najmniej tydzień. Za kilka dni się ochłodzi, ale część regionu nadal będzie doświadczać ponadprzeciętnych temperatur. Zdjęcia satelitarne pokazują skalę topnienia. Widać to wyraźnie  - zacieniony obszar lądolodu to miejsce gdzie topnienie lód. Przy powiększeniu można zobaczyć jeziora supraglacjalne. To miejsca, gdzie zbiera się woda roztopowa z lądolodu.  

Zobacz także:
 

16 komentarzy:

 1. Woda dla Kalifornii , choć są małe szanse na to , żeby tam popadało , ale trzeba spróbować i niech mają deszcz jak naj szybciej.

  OdpowiedzUsuń
 2. Myślałem , że ty jesteś tu co mi może coś doradzić?

  OdpowiedzUsuń
 3. Już teraz jest w Afryce więcej wody niż u nas w Europie , o czym pisałem w lutym, poczytaj sobie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W Afryce nie ma więcej wody niż w Europie, bo tam są inne opady, nie ma lodowców i śniegu. Natomiast to, co jest pod Saharą, to woda po ostatniej epoce lodowcowej, więc na niej bym nie polegał zbytnio.

   Usuń
 4. Zobacz sobie na Ameryke pisałem o zatoce Meksykańskiej , że nie będzie huraganów tam , choć pisali o tym ,że ma tam być ich większa ilość od lat poprzednich , a ich nie ma, wytłumacz mi to dlaczgo jest tak jak pisałem o tym w lutym , że ich nie będzie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Był jeden na początku czerwca. Na razie nie ma, ale zazwyczaj to huragany na Atlantyku czy Z Meksykańskiej pojawiają się w drugiej połowie sierpnia.

   Usuń
 5. To co sie teraz dzieje z suszą to już miało być w 2020 r i mega topnienie w 2021 r tak jak pisał o tym Peter Wadhams i jak pisałeś , że on też sie pomylił, nie on sie nie pomylił tak miało być i dobrze o tym wiesz , że miało być mega topnienie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Za dużo gadasz. Daj szansę M. Popkiewiczowi. On działa.

   Usuń
 7. Zdajesz sobie sprawe co do ocieplenia klimatu , że nie mamy czasu już i trzeba coś robić , w Brazyli ten idiota wycina las deszczowy na nie spotykaną skale, dalej mamy czekać , aż sie zaczniemy dusić na naszej Planecie?

  OdpowiedzUsuń
 8. Co ja moge sam więcej zrobić , tylko obserwować co sie dzieje na świecie i jakoś pomagać.

  OdpowiedzUsuń
 9. Zobaczcie kolejne zlekceważenie mojej wiadomości do kancelarii Premiera , a było tyle czasu na działanie i nic.

  Do:
  bip bip@kprm.gov.pl
  Temat: Susza w Polsce i Europie, wiadomość do JUSTYNA WASZCZUK
  Pisałem do Pani 28 marca, o suszy która nadchodzi w Polsce i w Europie.
  nic Pani nie zrobiła w tej sprawie i niech Pani zobaczy jakie są skutki lekceważenia mojej
  wiadomości. Jest i będzie coraz gorzej z opadami deszczu, juz jest susza hydrologiczna.
  Nie można dalej czekać, trzeba już działać bo jest nadzieja na opady deszczu , które tak Europa i Polska potrzebuje. Przez Panią będą milionowe straty i Beczkowozy w miastach jak juz nie zaczniemy działać.
  To pisałem do Pani.


  Sent: Monday, March 28, 2022 6:08 PM
  To: bip
  Subject: Susza w Polsce i Europie  Zwracam sie do Pana Premiera Morawieckiego w bardzo pilnej sprawie, która nie może czekać.

  Grozi nam i Europie wielka susza, mam dowody jak możemy temu zapobiec i jak nie doprowadzić do klęski urodzaju.

  Sprawa jest bardzo poważna i nie może czekać.

  Wszystko pokaże jak to działa i jak Polska może mieć wode , ale musze sie z Panem Premierem spotkać i bardzo prosze o spotkanie ze mną.  Prosze o odpisanie na maila bo sprawa i Polska nie może czekać na wode.  Pozdrawiam Janusz.

  I to mi Pani odpisała.

  Dnia 29 marca 2022 10:36 kontakt napisał(a):

  Szanowny Panie,

  w odpowiedzi na Pana e-mail uprzejmie informuję, że Pan Premier, w związku z dużą ilością obowiązków państwowych sprawowanych w ramach powierzonego mu urzędu, nie ma możliwości osobistego spotkania się z Panem.

  Z poważaniem  JUSTYNA WASZCZUK

  Tak odpisałem na Pani wiadomość.
  Potrzebuje współpracy bo wiele można zrobić i zapobiec niektórym zjawiskom,
  ale jest mi potrzebne spotkanie z Panem Premierem i nikim innym, bo to co
  chce mu pokazać nie da sie opisać , bo to jest ponad 2 godziny oglądania i czytania.

  Dlatego myśle , że powinna Pani przedstawić moją prośbe Panu Premierowi.


  Prosze o nie informowanie mediów o tym co napisałem.

  Pozdrawiam Janusz.
  Jak teraz Pani nie zareaguje to będzie katastrofa dla całej Europy bo będzie
  coraz gorzej a tego nikt nie chce.

  Pozdrawiam Janusz.

  Kolejne lekceważenie mojej wiadomości i gdzie napisać , żeby wkońcu ktoś zrozumiał , ze nie ma czasu, a skutki sami widzicie jakie są , i że tyle czsu było i zero reakcji, to co byście zrobili w mojej sytuacji jak było 3 miesiące czasu na to?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zostaje tylko jedno. Albo zadzwonić do Szkła Kontaktowego, albo skontaktować się z Magdą Łucjan, która zaprosi cię do programu Rozmowy o końcu świata.

   Usuń
 10. Bez komentarza.
  https://tvn24.pl/tvnmeteo/swiat/susza-w-moldawii-kolejny-kraj-wprowadza-ograniczenia-w-zuzyciu-wody-6059884

  OdpowiedzUsuń