poniedziałek, 19 sierpnia 2013

Kończy się sezon topnienia na Grenlandii

Tegoroczny okres, kiedy topią się lodowce na Grenlandii, dobiega już końca. Czerwona linia na wykresie wskazuje już nieodwołalny spadek zasięgu procesu topnienia lądolodu. Jest on obecnie poniżej przeciętnej z ostatnich trzydziestu lat. 


Trend topnienia grenlandzkiego lądolodu w 2013 roku, NSIDC.

W tym roku topnienie przebiegało ponad przeciętną, co wiąże się z trendem ocieplania klimatu, lecz tym razem charakter topnienia był łagodniejszy. Szczególnie pod względem 2012 roku.  Później niż zwykle zaczęło się udrażniania Cieśniny Naresa, która wciąż częściowo jest pokryta lodem. Zasięg topnienia grenlandzkiego lądolodu, 18 sierpnia 2013 roku, NSIDC

  Dzienny bilans strat/zysków grenlandzkiego lądolodu w przełożeniu na opady w milimetrach. Czerwony kolor oznacza straty, niebieski zyski. Stan na 18 sierpnia 2013 roku, po prawej mapa średniej z okresu 1990-2011, DMI.

Przyczyną szybkiego końca sezonu topnienia są niskie temperatury na Grenlandii, które utrzymują się od tygodnia. Przez cały okres letni na Grenlandii w tym roku nie było dostatecznie ciepło, poza bardzo krótkimi okresami.  Obecnie na Grenlandii jest pochmurno, przez wyspę przewijają się chłodne fronty atmosferyczne, gdzie pada już śnieg. Pokazują to powyższe mapy. 18 sierpnia tego roku przeważają obszary wzrostu masy śnieżnej i lodowej. Poziom ten jest nawet większy niż w średniej z okresu 1990-2011.


Południowa część Grenlandii, 17 sierpnia 2013 roku, Terra-Modis.

Północna część Grenlandii, Terra-Modis.

Najprawdopodobniej sezon topnienia definitywnie się już skończy, choć może zdarzyć się jeszcze wzrost zasięgu topnienia, ale będzie on już niewielki.  Wnętrze Grenlandii jest zimne, choć często słoneczne, na obrzeżach często występuje zachmurzenia. Te warunki utrudniają proces topnienia, który za kilka, góra kilkanaście dni zakończy się na dobre. Na powyższych zdjęciach z 17 sierpnia widzimy, że przez Grenlandię przetaczają się chmury z których pada śnieg. Zima zaczyna powoli obejmować już całą Grenlandię.

Są miejsca, gdzie temperatura już spada do -20oC, choć na wybrzeżu wciąż jest powyżej zera, miejscami nawet 7-9oC.Zobacz także: 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz