Toplista

Ranking Blogów

czwartek, 11 sierpnia 2016

Sztorm się zbliża, może zniszczyć pak lodowy

Złowieszcze prognozy - 13 sierpnia zacznie się pogłębiać niż baryczny, który możliwe że 15 sierpnia przekształci się w potężny sztorm. Ciśnienie spadnie poniżej 970 hPa lub nieco powyżej tej wartości, co i tak oznacza bardzo głęboki niż. Prognoza jest na 96 godzin, więc mało prawdopodobnie by się nie sprawdziła. Sztorm prognozowany był już 9 sierpnia. Mapa z Laboratorium Marynarki Wojennej, przedstawia grubość lodu na Morzu Beauforta i Basenu Arktycznego. Sytuacja jest bardzo zła. Prognozowane warunki pogodowe w Arktyce dla 12-15 sierpnia 2016. Tropical Tidbits

Już 11 sierpnia pogoda nad Oceanem Arktycznym nie była spokojna, prędkość wiatru przekraczała 40 km/h. Z każdym dniem wiatr będzie coraz silniejszy. 13 sierpnia gradient ciśnień będzie już wystarczający, by zaistniały warunki sztormowe, lub bliskie sztormowym.  

 Zasięg i koncentracja arktycznego lodu morskiego. AMSR2 Uni Bremen

Nie ulega wątpliwości, że zaistniałe warunki odbiją się na stanie czapy polarnej, która w dużym stopniu jest zdominowana przez dryfującą krę lodową. Lód jest na tyle cienki, co pokazuje mapa poniżej, że sztorm może zniszczyć pak lodowy i doprowadzić do większego topnienia lodu.

 Porównanie grubości lodu morskiego Arktyki w 2015 i 2016 roku dla 10 sierpnia. Naval Research Laboratory, HYCOM

Zasięg lodu morskiego spadł poniżej 6 mln km2, jest trzecim wraz z 2011 rokiem, najmniejszym w historii pomiarów. Osiągnięta została też wartość wrześniowego minimum z przełomu XX/XXI wieku. Zasięg lodu jest nawet mniejszy od tego z 2000 roku dla wartości wrześniowego minimum. 

Według danych HYCOM obecna grubość lodu, a tym samym stan czapy polarnej jest gorszy niż rok temu. Może mieć to wpływ na dalsze, szybsze topnienie. Gruby lód praktycznie zanikł, a mamy wciąż pierwszą połowię sierpnia. Do końca sezonu topnienia został miesiąc.  

 Kra lodowa w Basenie Arktycznym, w lewym górnym rogu widoczna Wyspa Wrangla, 10 sierpnia 2016 r. NASA Worldview

Patrząc na dane HYCOM, zasięg lodu, prognozę i zdjęcie satelitarne, należy wywnioskować, że mimo dość słabego lipca i sierpnia, mega-topnienie wydaje się być możliwe, w sumie to i tak zasięg lodu znajduje się w czołówce najmniejszych. Blisko rekordowych lat 2007 i 2012. Prawie na pewno zasięg lodu spadnie  do 4,5 mln km2, ale istnieje możliwość spadku do 4 mln km2, co oznaczałoby drugie miejsce. W tej sytuacji należy się liczyć z potężnymi anomaliami prądu strumieniowego, ekstremami pogodowymi na półkuli północnej. Musimy się liczyć z blokadami cyrkulacji atmosferycznej, co oznacza, że przez długi, liczony w miesiącach czas, utrzymuje się ten sam typ pogody. Musimy się liczyć z potężnymi wichurami zimą, brakiem mrozu i śniegu, lub ciężkimi śnieżycami, po których nastąpią gwałtowne roztopy. Pogoda staje się coraz bardziej niebezpieczna.

Zobacz także:

5 komentarzy:

 1. Pytanie natury technicznej do Huberta.
  W jaki sposób robisz zbliżenia na grubość lodu Hycom. Strona https://www7320.nrlssc.navy.mil/hycomARC/arctic.html nie działa od dłuższego czasu. Chętnie bym przejrzał te dane w zbliżeniu.
  Paweł Z.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zbliżenia? Strona działa, włącza się przecież. https://www7320.nrlssc.navy.mil/hycomARC/. Ta w linku co podałeś też się włącza. A chodzi ci o mapę Beauforta. Tylko takie mają wyszczególnienie. Wchodzisz więc w link który podałem i klikasz na Beaufort. No i potem już wiadomo co dalej.

   Usuń
  2. "Właściciel witryny www7320.nrlssc.navy.mil niepoprawnie ją skonfigurował. Program Firefox nie połączył się z nią, aby chronić użytkownika przed kradzieżą informacji." Ale jak się ma zaufanie, pewnie można korzystać. Nie wiem, co komunikują inne przeglądarki - nie sprawdzałem.
   - korektor

   Usuń
  3. Nie chcę straszyć, ale już się przygotowujcie na naprawdę PORZĄDNĄ ZIMĘ... ( mrozy, huragany, śnieżyce... od okolic Halloween aż do Wielkanocy.

   Usuń
  4. A potem pod koniec kwietnia 32oC i burza z piorunami. Brak Zimnej Zośki.

   Usuń