Toplista

Ranking Blogów

sobota, 3 września 2016

Prawie rekordowe topnienie czapy polarnej

Nieco ponad 200 tys. km2 brakuje do definitywnego przebicia rekordowego topnienia z 2007 roku. Czapa polarna kurczy się każdego dnia w tempie od 50 do 90 tys. km2.

Zasięg i koncentracja arktycznego lodu morskiego. AMSR2 Uni Bremen

Sporej wielkości obszar bez lodu wbił się do 86oN od strony Pacyfiku. Dipol arktyczny już zanikł. Najbliższe warunki atmosferyczne powinny wyhamować topnienie lodu, które być może zakończy się jeszcze w tej dekadzie września. 

Zasięg arktycznego lodu morskiego w 2016 roku w stosunku do ostatnich lat. NSIDC

Zasięg arktycznego lodu morskiego spadł do 4,38 mln km2, jest drugim najmniejszym w historii pomiarów. Aby w czasie wrześniowego minimum miejsce to utrzymało się, zasięg lodu musiałby spaść o nieco ponad 200 tys. km2. A jako, że jest to początek września to scenariusz ten jest jak najbardziej możliwy.  

Porównanie anomalii termicznych wód w Arktyce dla 2013, 2014, 2015 i 2016 roku dla 1 września. DMI

Biorąc pod uwagę temperatury wód powierzchniowych, jest to bardzo mozliwe. Zasięg lodu stopi się do 4 mln km2. Dane DMI pokazują porażające porównanie anomalii termicznych w Arktyce dla trzech ostatnich lat. W tym roku wody Arktyki są znacznie cieplejsze, anomalie termiczne są wysokie, co świadczy, że lód będzie roztapiać się dalej. Nawet jeśli dojdzie do zmiany warunków pogodowych, to topnienie lodu może tak łatwo się nie zakończyć.

 Basen Arktyczny 2 września 2016 roku. NASA Worldview

Ciemna powierzchnia oceanu przekroczyła 85 równoleżnik. Po stronie rosyjskiej Oceanu Arktycznego, tam gdzie jest lód, ma on postać kry lodowej.

 Morze Łaptiewów 2 września 2016 roku. NASA Worldview

Od lodu niemal w całości wolne są Morze Łaptiewów i Wschodniosyberyjskie. Te płytkie, szelfowe akweny ogrzały się po raz kolejny. A na ich dnie znajdują się ogromne ilości metanu, który trafia do atmosfery potęgując globalne ocieplenie.  Sytuacja jest w Arktyce katastrofalna, szczególnie jeśli weźmie się spowalniające topnienie warunki pogodowe z czerwca i lipca. Co by się stało, gdyby w lipcu panował wyż, a nie niże z chmurami?

Zobacz także:

5 komentarzy:

 1. Czy nie będzie rekordu to jeszcze do końca nie można chyba stwierdzić. Nagrzane wody oceanu mogą (przynajmniej teoretycznie) wydłużyć okres spadku lodu w Arktyce nawet poza 20 wrzesnia...

  OdpowiedzUsuń
 2. Z mapki HYCOM na dzień 3 września wynika, że transport lodu przez cieśninę Frama trwa w najlepsze i to z prędkością 25-30 cm na sekundę - https://www7320.nrlssc.navy.mil/hycomARC/navo/arcticicespddrfnowcast.gif
  Jak to jest więc z tym dipolem - zanikł czy nie?
  Obserwatorka I

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To tylko częściowy tranport. Dipol powoduje, że lód do Cieśniny Frama trafia z większości czapy polarnej, a nie jej niewielkiego fragmentu.

   Usuń
  2. Faktem jednak jest, że transport lodu trwa. A to, z której akurat części Morza Arktycznego, to w moim przekonaniu sprawa drugorzędna - ogólna pula lodu zmniejsza się. O tym, że ilość ta jest znacząca, świadczy potężny klin wdzierający się pomiędzy Svalbard i Grenlandię.

   Usuń
  3. strażnik bentosu5 września 2016 11:50

   Tymczasem...
   http://weekend.pb.pl/3806464,73471,wycieczkowcem-na-arktyke

   Usuń