Toplista

Ranking Blogów

niedziela, 25 grudnia 2016

NOAA Arctic Report Card 2016 cz. 6

Roślinność w Arktyce

Najważniejsze dane:
 • Tundra ponownie zielenieje. Zanotowany został wzrost zazielenienia tundry w 2015 roku w stosunku do 2014, po 3-4 latach spadku. Wyjątkiem jest Ameryka Północna, gdzie (TI)-NDVI - wskaźnik produktywności wegetacji wciąż się zmniejsza. 
 • Długoterminowe trendy (1982-2015) pokazują, że North Slope, czyli północna część Alaski ulega zazielenieniu. Podobnie zjawisko to zaszło w południowej części kanadyjskiej tundry, oraz w sporej części środkowej i wschodniej syberyjskiej tundry. Brązowienie tundry miało miejsce w zachodniej części Alaski, Archipelagu Arktycznego i zachodniej części syberyjskiej tundry. 

Roślinność, oraz wegetacja tundry dynamicznie reaguje w ostatnich latach na zmiany środowiskowe, w dużym stopniu wywołane przez człowieka. Zmiany te nie są jednorodne i spójne, co sugeruje, że istnieją złożone interakcje pomiędzy atmosferą, głąbami, a roślinnością. Zmiany w roślinności tundry mogą mieć stosunkowo niewielki wpływ na globalny budżet węgla. Część CO2 jest koniec końców pochłaniana przez obszary, gdzie tundra zielenieje. 

Okołoarktyczne trendy (% zmian, 1982-2015) w skali (a, po lewej) MaxNDVI dla 1982-2015 oraz (b, po prawej) TI-NDVI.

W przypadku północnej części Alaski obserwuje się wieloletni trend zielenienia. Tak samo W innych obszarach, jak w południowej części kanadyjskiej tundry, czy centralnej i wschodniej Syberii. Tundra nie wykazała wzrostu zazieleniania, a ulegała brązowieniu w zachodniej części Alaski, czy w zachodniej części syberyjskiej tundry. Wieloletnie obserwacje pokazują znaczący udział wzrostu produktywności tundry niż jej brązowienia.  

Po lewej) MaxNDVI, po prawej) TI-NDVI dla Ameryki Północnej, Eurazji i Arktyki jako całości podczas 34-letniego kresu monitoringu satelitarnego (1982-2015). 

Po 3-4 latach spadków (w zależności od indeksu i regionu, to widać, że NDVI wskazuje na wzrost stopnia zazielenienia tundry. Wzrost ten latem 2015 roku wzrósł o 4,3 (MaxNDVI - szczytowy poziom wskaźnika NDVI związany z maksymalnym w roku rozwoju arktycznej szaty roślinnej tundry) i 3,6% (TI-NDVI - zintegrowany czas - suma dwutygodniowych wartości NDVI, które odnoszą się do całkowitej wydajności wegetacji tundry) w stosunku do 2014 roku. Obserwacje wykazują, że arktyczna tundra jest wrażliwa na zmiany klimatyczna. Na brązowienie, czy zielenienie wpływa wiele czynników, łącznie z przebiegiem warunków pogodowych. Aby w pełni zrozumieć mechanizmy odpowiedzialne za zachowanie się obszarów tundrowych, potrzebne są dalsze obserwacje i badania. 
Na podstawie: Arctic Report Card 2016: Tundra Greenness

36 komentarzy:

 1. Bingo! Jeśli roztopią się lody to tam gdzie była tundra czy lodowiec będzie las, który zwiąże CO2!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A tam gdzie teraz są lasy tropikalne będzie pustynia.

   Usuń
  2. Co Ty! Im cieplej w strefie tropikalnej tym większe opady. Nawet Sahara się zazieleni. Będzie dobrze!

   Usuń
  3. Raczej ocean a nie las.

   Usuń
  4. Ocean też dobry. Na Ziemi ubywa wody, która w górnych warstwach atmosfery rozkłada się na tlen i wodór (wodór umyka w kosmos).

   Usuń
  5. "Anonimowy26 grudnia 2016 13:54

   Ocean też dobry. Na Ziemi ubywa wody, która w górnych warstwach atmosfery rozkłada się na tlen i wodór (wodór umyka w kosmos). "
   Raczej nie jest to wielkie tempo.

   Usuń
 2. Czyli proces GO ulegnie zahamowaniu i problem sam się rozwiąże. Zawsze wiedziałem, że natura sama sobie poradzi. Nie ma co panikować.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niby jak "natura sama sobie poradzi"? Uważasz, że natura ma jaźń?

   Usuń
  2. Jaźnią natury jest równowaga od miliarda lat. Były wulkany, lodowce, ciepło, zimno nawet komety wielkości Manhattanu. I co? I nic :-))) jest git!

   Usuń
  3. Hubert, skąd na Twoim blogu wzięli się tacy idioci?

   Usuń
  4. To ludzie młodzi, zdeterminowani, nie ulegający powszechnym trendom, socjalistycznej nowomowie, wierzący w boskie przeznaczenie a nie kłamliwe bzdury onetowych naukowców. To sól tej ziemi i awangarda nowej gospodarczej rewolucji.

   Usuń
  5. Żadni idioci, tylko zdrowo myślący ludzie nie przesiąknięci żadną propagandą. Sam dogrzewam tę planetę jak tylko się da, jeżdżę autem, palę w piecu ile wlezie i czym popadnie i zapowiadam, że nie będę się ograniczał, bo GO postępuje ślamazarnie wolno. Zimy w Polsce jak były, tak niestety nadal są, a wcale bym się nie obraził, jakby wreszcie je szlak trafił.

   Usuń
 3. Gdzie są narzekający na "straszne zimno w grudniu", co to musieli skrobać szybki w swoich autkach bo było -1 oC?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jutro się uaktywnią :-)

   Usuń
  2. W porównaniu do grudnia 2015 to jest cholernie zimno. Rok temu było tak pięknie, cieplutko, słonecznie, muchy latały, trawa się zieleniła... Źle ci wtedy było? Komu to przeszkadzało? W tym roku od 5.10 trwa permanentna zimnica potęgowana w odczuciu przez wieczne zachmurzenie. I co z tego, że będzie "tylko" -1 jak i tak trzeba to dziadostwo prawie codziennie skrobać, a to strasznie uporczywe. To już lepiej jakby z 5 nocy było po -10, a reszta na plusie. Takie balansowanie wokół 0 jest właśnie najgorsze.

   Usuń
  3. @Anonimowy27 grudnia 2016 17:21
   Dlatego pisałem od czasu do czasu, że koledzy nie przeżyli by PRL-u nie ze względów politycznych na przykład, tylko ze względu na zimy. Oczywiście przesadziłem ale jak czytam takie biadolenie to mnie śmiech ogarnia. I nie zmienia to fakt, że bywały w czasie tych zim cieplejsze momenty. Ogólnie były śniegi i mróz. I to przed grudniem.

   Usuń
  4. Przeżycie ostrej zimy ma być niby dowodem męskości, lepszego ego czy co? Chwalisz się czy żalisz? Ja jestem z rocznika 87 i żałuję, że nie urodziłem się dużo później, bo jednak doświadczyłem kilku ostrzejszych zim w swoim życiu. Zazdroszczę tym co się urodzą za kilkadziesiąt lat. Mam nadzieję, że chociaż moje prawnuki nie uświadczą już mrozów i nie będą się musiały męczyć z tym białym syfem, bo to nic fajnego i do niczego niepotrzebne.

   Usuń
  5. @Anonimowy27 grudnia 2016 22:11
   A kolega umie czytać ze zrozumieniem? Nie twierdziłem że to jest fajne albo niefajne. Twierdziłem tylko, że te biadolenia mnie śmieszą. A poza tym dowodem męskości jest poradzenia sobie w trudnych warunkach. Jeśli w ten sposób patrzeć to może być, że przeżycie trudnej zimy to dowód męskości. I w takim razie ci co tak biadolą to baby. Z całym szacunkiem dla Pań. Chłop od zarania istnienia zmagał się z przeciwnościami i taka była jego rola. Nie to co dzisiaj mazanie się i pisanie sprzeciwów kredką na ulicy albo przebieranie się w spódniczki.

   Usuń
 4. Żadni idioci, tylko zdrowo myślący ludzie nie przesiąknięci żadną propagandą. Sam dogrzewam tę planetę jak tylko się da, jeżdżę autem, palę w piecu ile wlezie i czym popadnie i zapowiadam, że nie będę się ograniczał, bo GO postępuje ślamazarnie wolno. Zimy w Polsce jak były, tak niestety nadal są, a wcale bym się nie obraził, jakby wreszcie je szlak trafił.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Krzysztof nie obrażaj bo honoru to Ci nie przynosi.

   Usuń
  2. Ekoterroryści i naukowcy szczekający na cywilizację, na garnuszku rządowym niech znajdą sobie zajęcie, a nie po internetach wygrażają się "kretynom". Sami tworzą ślad węglowy i paplają 3 po 3, dajcie przykład i zamieszkajcie w igloo.

   Usuń
 5. Gimgówno ma ferie i nadmiar wolnego czasu, więc trolluje ile wlezie. Na dwór nie pójdą, bo przeciez "od 5.10 trwa permanentna zimnica".

  OdpowiedzUsuń
 6. https://www.youtube.com/watch?v=ka_tO8ZA0Xs

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "...większość lodowców pływa po oceanach..." - bardzo precyzyjne określenie, Grenlandia i Antarktyda wschodnia też sobie pływają ? Dlaczego zablokowano możliwość umieszczania komentarzy i głosowania ?

   Usuń
  2. To jakim niby cudem wzrośnie poziom oceanów, jeśli stopiłaby się tylko sama Arktyka? Przecież woda ma większą gęstość od lodu, czyli zajmuje "mniej miejsca". Pytam tylko o Arktykę, bo tego dotyczy blog, a fanatycy GO bardzo lubią straszyć potopem jako jednym z tych strasznych konsekwencji stopnienia Arktyki. Mnie wychodzi, że woda wręcz opadnie.

   Usuń
  3. Nie opadnie (Archimedes się kłania). Trochę wzrośnie dlatego, że cieplejsza woda (ta ogrzana w głębinach i na powierzchni) ma mniejszą gęstość. To zresztą jest aktualnie głównym źródłem wzrostu poziomy morza. W Arktyce mamy jeszcze Grenlandię i lodowce na kontynentach - głównie górskie i niewielkie na wyspach na dalekiej północy. W następnej fazie ocieplenia to one mają być głównym źródłem wzrostu poziomy morza.
   Myślak

   Usuń
  4. Lądolód Antarktydy i Grenlandii opiera się na stałym lądzie a nie pływa. Ten na Grenlandii sięga do 3,2 km nad poziom morza i 300 m pod nim. Tymczasem dla lodu pływającego swobodnie, pod wodą znajduje się 80% objętości.

   Usuń
 7. Krzysztof Sławiński reprezentuje chamstwo nie tylko w tym serwisie za co dostał ostrzeżenie od administracji w jednym z serwisów. Wychowanie wynosi się z domu tyle w temacie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ostrzeżenie dostałem, za bezkompromisowe udowadnianie kłamstw i oszustw jakich dopuszcza się niejaki "bronek" vel "ren" vel "ignacy".
   Niestety, ale człowiek ten swoimi chorymi teoriami opanował to forum całkowicie.
   Efektem jest totalna klapa zbiórki finansowej na funkcjonowanie tego serwisu.
   Zresztą sami możecie spojrzeć na to forum i istotę przedmiotowego sporu: http://forum.losyziemi.pl/forum/index.php
   Niejaki ARKTIC, to znany tu "anonimowy" vel "Danielek", który twierdzi tu, że oba bieguny zamarzają na potęgę :)

   Usuń
 8. panowie powiem tak:nikt z nas nie wie co bedzie za sto lat czy cieplej czy zimniej. jedna zima jest cieplejsza to juz pisza ze klimat sie ociepla. nastepna bedzie zimna i zgadnijcie co beda pisac? totalna glupaota. ja jestem czlowiekiem wierzacym i jest napisane ze Pan Bog przyjdzie w bardzo mrozna noc,wiatr bedzie huczec. I w to wierze.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak zgadzam sie z Toba.

   Usuń
  2. Można wierzyć że jak się mniej lub bardziej świadomie zmieniało klimat przez ponad sto lat, to zaraz dobry Bóg przyjdzie i to naprawi.
   Tak samo jak można wierzyć, że spadając ze stu metrów na glebę się przeżyje.
   Problem że fakty są trochę inne . . .

   Usuń
 9. I kslawinek dostał bana za chamstwo i arogancje. Kslawinku do szkoły po kulturę osobistą. Dla chamów nie ma miejsca. Propagandę chamstwa uprawiaj na swoim serwisie.

  OdpowiedzUsuń
 10. Z tego co czytam na forum losyziemi.pl to kslawin ostro walczył tam z jakimiś dwoma ciemniakami, którzy wmawiali, że globalne ocieplenie nie istnieje czy też, że pogodą steruje wiatr słoneczny. Czy pokazywanie manipulowania danymi i nazywanie tego kłamstwem i oszustwem to chamstwo. Jak widzę to tak samo sprawy nazwał pdjakow. We dwoje obnażyli nieznajomość fizyki przez dwóch ludzi tam piszących. A ty anonimowy to chyba jesteś tym bronkiem lub ARCTIKIEM?

  OdpowiedzUsuń