środa, 9 sierpnia 2023

PIOMAS (lipiec 2023) - trwa pauza w utracie lodu z wyjątkiem M. Beauforta

Od czerwca sytuacja w Arktyce jeśli chodzi o ilość lodu morskiego się nie zmieniła. Lipcowe warunki dla topnienie były lepsze niż w czerwcu, ale nie wpłynęło to na pogorszenie się stanu arktycznej kriosfery. Z drugiej strony mocne zmiany zaszły na Morzu Beauforta, co jest sytuacją nietypową z uwagi na to, jak wygląda sezon topnienia. 

Objętość lodu w Arktyce w 2023 roku w zestawieniu ze zmianami z lat 1979-2022. PIOMAS, grafika Zachary Labe

Średnia objętość lodu morskiego oraz 31 lipca była dwunastą najmniejszą w historii pomiarów. 31 lipca czapa polarna liczyła 7957 km3. W drugiej połowie lipca tempo topnienie przyspieszyło z uwagi na warunki atmosferyczne, w tym działanie dodatniego dipola arktycznego. W dniach 15-31 lipca utrata lodu wyniosła 2885 km3, więcej niż średnia z ostatnich 10 lat, która wynosi 2561 km3

Odchylenie grubości lodu morskiego Arktyki w lipcu 2023 w stosunku do średniej 2011-2022. PIOMAS

Dodatni dipol arktyczny miał pozytywny i negatywny wpływ na lód morski. Pozytywny jest taki, że układy niskiego ciśnienia hamowały topnienie lodu w sektorze syberyjskim, choć niecałym. Przyczyną były niskie temperatury związane z dużym zachmurzeniem. Negatywny jest taki, że układ wysokiego ciśnienia w sektorze amerykańskim wzmocnił topnienie, szczególnie na Morzu Beauforta. Tam panowała słoneczna pogoda. Wykres obok pokazuje dość duże zmiany na tym akwenie. Na koniec lipca ilość lodu na Morzu Beauforta była prawie rekordowa - sytuacja niemal identyczna jak w 2012 roku.


 
Grubość arktycznego lodu morskiego w 2023 roku w zestawieniu z latami 1979-2022 i średnich wartości dekadowych. PIOMAS/Zachary Labe  

Podobna sytuacja jest z grubością lodu. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, że na wykresie widać duże zagęszczenie krzywych zmian z poprzednich lat. Pozycja w rankingu jest odległa, ale różnice niewielkie. Średnia grubość lodu to około 1,2 metra. Dawniej były to dwa metry.

Zmiany średniej miesięcznej ilości lodu morskiego w Arktyce dla lipca w latach 1979-2023. Dane PIOMAS

Wieloletni trend utraty lodu morskiego został zatrzymany. Ostatnie rekordowe topnienie miało miejsce w 2012 roku. Wciąż jednak ilość lodu jest bardzo mała. Nie ma mowy o żadnym odbiciu. Czapa polarna jest 62% mniejsza niż w 1979 roku i 45% mniejsza niż średnia z lat 1979-2022. 

Zobacz także:

 

2 komentarze:

  1. Dlaczego grubość lodu jest największą w czerwcu a nie w marcu kiedy zaczyna się sezon topnienia

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W mojej opinii jest związane z bezwładnością termiczną. Wiosna zaczyna się w marcu ale na naszej szerokości geograficznej. Na biegunie robi się cieplej, ale ciągle jest ujemna temperatura, więc grubość rośnie, po mimo, że na brzegu lodu (i niższej szerokości)zaczyna się topić więc zasięg i powierzchnia spada.

      Usuń