Mijają kolejne tygodnie, a temperatura w Arktyce w dalszym ciągu pozostaje powyżej normy. Choć obecny stan rzeczy nie przeszkadza w przyroście czapy lodowej, to sytuacja jest niepokojąca. Obszar jaki obejmują dodatnie odchylenia to niemal cały Ocean Arktyczny.
Anomalia termiczne na świecie, 29.11.2013. NOAA.
Temperatura jest tam średnio o 5oC wyższa niż powinna być, a w niektórych miejscach nawet o 10oC. W głównej mierze to efekt odparowania ciepła z oceanu nagromadzonego latem. W tym roku nie stopiło się dużo lodu co w 2012 czy 2007, ale skutki topnienia są cały czas widoczne.
Zmiany średniej temperatury powietrza w pobliżu bieguna północnej w 2013 roku. Obecnie obserwujemy dość duże dodatnie odchylenia, DMI/COI.
Dodatnie anomalie w rejonie bieguna północnego utrzymują się prawie cały czasy od kiedy skończył się okres topnienia lodu i rozpoczął następny. Ten skutek topnienia lodu, oraz to, że do Arktyki co jakiś czas dociera ciepło z niższych szerokości geograficzny, będzie się utrzymywać. Jak pokazuje poniższa mapa przez najbliższe 10 dni nad niemal całym oceanem będzie cieplej niż być powinno. Są miejsca w pobliżu bieguna gdzie zamiast -30 czy - 35oC jest tylko - 20 czy -25oc. Dla przyrostu lodu nie jest to różnica, ale niedostatecznie silny mróz spowalnia przyrost grubizny lodu. Poza tym istotne jest to, że temperatury są tam coraz wyższe z dziesięciolecia na dziesięciolecie, a nawet z roku na rok. To oznacza że w końcu temperatura będzie na tyle wysoka, że lód przestanie przyrastać, lub będzie przyrastać zbyt wolno.
Prognozy anomalii termicznych w Arktyce na następne 10 dni. Pogoda i klimat
To kiedy lód będzie słabo przyrastać jesienią i zimą, to kwestia raczej 5-10, a może 15 lat. Tego dokładnie nie wiemy. Na razie sceptyków globalnego ocieplenie pewnie zahipnotyzuje fakt, że teraz lód przyrasta zbyt szybko, ale nie dlatego, że w Arktyce zrobiło się nagle zimno. Nie, choć masy powietrza tak się przemieściły, że to też fakt, ale główną rolę odgrywa silny wiatr. Poza tym obecny szybki przyrost może, i nawet przyniesie taki sam skutek jak nadmierny ubytek w 2012 roku. W grudniu lub styczniu pojawią się warunki, które przyczynią się do stopienia nadmiaru arktycznego lodu. Nie należy więc sądzić, że jak przez kilka dni lód przyrasta szybko, to wszystko wróciło do normy. Ale o sytuacji czapy lodowej będziemy mówić innym razem.
Zobacz także:
- Ponownie za ciepło, niedziela, 17 listopada 2013
- Temperatury w Arktyce wciąż ponad normę, poniedziałek, 4 listopada 2013
- Ciepło ponad normę, wtorek, 22 października 2013 Temperatury przy powierzchni ziemi/morza w Arktyce wciąż utrzymują się powyżej normy. Dotyczy to niemal każdego obszaru tego regionu, łącznie z biegunem północnym. Nie oznacza to, że jest ciepło naprawdę, lecz to, że temperatura powietrza jest wyższa niż być powinna. Taki stan rzeczy utrzymuje się od września.