Zasady komentowania

Strona Arktyczny Lód poświęcona jest tematyce dotyczącej Arktyki. Głównie stanu i zmian dotyczących czapy polarnej Oceanu Arktycznego w kontekście zmieniającego się klimatu. Poza tym przedstawiane są informacje na temat zmian dotyczących grenlandzkiego lądolodu. Od czasu do czasu przedstawiane są także raporty dotyczące tego, co dzieje się na Antarktydzie. 

Z racji przedstawianych na blogu raportów tak jak na każdej stronie internetowej istnieje też możliwość komentowania. Dla wspólnego komfortu i utrzymania charakteru strony, ważne jest kierowanie się w dyskusjach wymienionymi niżej zasadami: 

Kultura. Wypowiedzi muszą być kulturalne. Nie wolno używać wulgaryzmów ani obrażać innych użytkowników i autora bloga.

Na temat
. Komentarze powinny dotyczyć poruszanych w artykule tematów. Jako że blog poświęcony takiej, a nie innej tematyce, to komentujący mogą dyskutować na niżej wymienione tematy:
  • sytuacja klimatyczna na Ziemi, głównie chodzi tu głównie o kwestię globalnego ocieplenia
  • warunki meteorologiczne na świecie 
  • sytuacja klimatyczna w Polsce, czyli kwestia zmian klimatycznych dotyczących naszego kraju
  • warunki meteorologiczne w Polsce (kwestia zimy, lata, opady, etc)
  • paleoklimatologia, obecne zmiany wobec tych z przeszłości
  • tematy związane z adaptacją do warunków zmieniającego się klimatu i działań mających na celu zatrzymanie globalnego ocieplenia (emisje, geoinżynieria)
  • polityka klimatyczna i energetyczna w Polsce i na świecie
  • przyszłość Arktyki pod kątem zmian klimatycznych i rywalizacji o surowce, co dalej po zniknięciu lodu w Arktyce?

Nauka, nie pseudonauka. Nie są akceptowane komentarze szerzące dezinformacje lub propagujące poglądy pseudonaukowe, nieznajdujące oparcia w literaturze naukowej. Ze względu na rozwój nauki i piętrzące się dowody odnośnie globalnego ocieplenia, skończyły się już czasy sceptycyzmu klimatycznego. A przynajmniej na tym blogu nie ma już miejsca na to. Za nim zaczniesz poruszać tę kwestię, przestudiuj temat. Wyjątkiem będzie sytuacja, kiedy na tego typu komentarz pojawią się poprawne z oficjalnym stanowiskiem nauki odpowiedzi. Co najmniej dwóch rożnych użytkowników w ciągu 48 godzin. Po tym czasie nastąpi usunięcie komentarzy o charakterze pseudonaukowym i dezinformującym.

Polityka z umiarem. Istnieje możliwość prowadzenia dyskusji na temat polityki  klimatycznej w Polsce i na świecie. Także na temat działań decydentów odnośnie energetyki, ochrony środowiska i adaptacji do zmian klimatu. Innymi słowy można komentować na tematy związane z polityką, ale z umiarem. Co to znaczy? Przede wszystkim zachowujemy zasady kultury wypowiedzi. Nie dyskutujemy na temat polityki nie związanej z klimatem, energetyką i ochroną środowiska. Czyli nie np. o aborcji czy wyborach,  Dyskutując nie obrażamy polityków i partii politycznych, a więc stosujemy kulturę wypowiedzi. Nie obnosimy się  z sympatią do danej partii i nie agitujemy partii politycznych, bo to nie jest blog na ten temat.


Nie przestrzeganie zasad będzie oznaczało niezwłoczne usuwanie komentarzy, bez wdawania się w dyskusję z autorem bloga o powód, i oskarżania o cenzurę, etc.

Liczę na wyrozumiałość czytelników.

7 komentarzy:

  1. Hubert a czy mona obliczyć ile megaton CO2 wydostało się w wyniku pożarów w Australii?Bo na pewno to nie pozostanie bez wpływu na klimat.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Pewnie za jakiś czas powinien pojawić się z tego tytułu raport naukowy.

      Usuń
    2. 900 mln ton CO2.
      https://www.nbcnews.com/science/environment/australia-wildfires-unleash-millions-tons-carbon-dioxide-n1120186

      Usuń
  2. Ciekawostka do rozważenia. Dokładnie 676 dni temu (26 stycznia 2019) na poznańskim lotnisku Ławica po raz ostatni mieliśmy ujemną temperaturę w dzień. Dziś 2 grudnia 2020 jest ponownie. Czyli mieliśmy 675 dni bez mrozu w dzień. A są miejsca w Polsce, gdzie licznik cały czas bije. I to jest też jakiś solidny dowód na to, że z naszym klimatem dzieje się coś naprawdę grubego.

    OdpowiedzUsuń
  3. Witam, Jestem armatorem jachtu Magnus Zaremba pracującego od 8 lat
    dla naukowców w Arktyce. Proszę o kontakt na gienekmoczydlowski@gmail.com

    OdpowiedzUsuń