To kolejny rok, który charakteryzuje się przeciętnym, wręcz słabym początkiem sezonu topnienia lądolodu na Grenlandii. Do końca sezonu roztopów zostały dwa miesiące.
Jeśli spojrzymy na wykres, to zobaczymy, że tak nie jest. Połowa pokrywy lodowej Grenlandii jest objęta topnieniem. Tyle tylko, że przez większość miesiąca, zakres topnienia utrzymywał na w granicach średniej wieloletniej, w ogóle nie przekraczając odchylenia standardowego.
Należy jednak zwrócić uwagę na to, jak faktycznie topił się lód na Grenlandii w ciągu ostatnich tygodni. Zasięg topnienia obejmuje zasięg występowania warunków z racji występowania dodatniej temperatury przy powierzchni Ziemi. A należy przecież zwrócić uwagę, w jakich okolicznościach występują temperatury. Dlaczego na razie bilans masy lądolodu jest dodatni, a nie ujemny?
Pod koniec czerwca warunki się zmieniły. Temperatury wzrosły, na obrzeżach nawet do +3oC, co daje możliwość topnienia lodu. Według prognoz, w ciągu najbliższych kilku dni na obrzeżach wyspy może być nawet +7oC, na samym wybrzeżu miejscami +17oC.
Wzrost temperatur znacznie powyżej zera oznacza intensyfikację topnienia. Na zdjęciu satelitarnym widać, że wczoraj topnienie było widoczne, ale wciąż słabe. W ciągu najbliższych dni powierzchnia jasnoniebieskich odcieni się zwiększy. Poprzedni sezon topnienia okazał się słaby. Według pomiarów satelitarnych GRACE wyspa straciła 146 mld ton lodu.
Zobacz także:
- Topnienie lądolodu na Grenlandii pozostaje intensywne - sezon nie będzie słaby, 3 sierpnia 2022 W czerwcu topnienie na Grenlandii praktycznie nie istniało, i to sprawi, że cały sezon zapisze się jako umiarkowany. Gdyby jednak pominąć czerwiec, to okazuje się, że Grenlandia doświadcza dość silnych roztopów, które wpisują się w to, co działo się w ostatnich 10 latach.
- Sezon topnienia na Grenlandii nie jest słaby, a w przyszłości będzie gorszy, 22 lipca 2022