środa, 29 czerwca 2016

Fala pożarów i upały na Syberii, topnienie lodu nie zwalnia

Środkową i północną część Syberii wraz z półwyspem Tajmyr ogarnęła fala upałów. Mapa Earthnet obok pokazuję wielką plamę gorąca w środkowej części Syberii aż po półwysep Tajmyr. Niemal wszędzie temperatura przekroczyła 28 czerwca wartość 30oC. Na wybrzeżu Oceanu Arktycznego temperatura wyniosła od 3 do 10oC.


 Temperatury na wyspach Archipelagu Arktycznego 28 czerwca 2016. Earthnet

Wysokie temperatury panują także w całej Kanadzie. Nawet na wyspach arktycznych, gdzie na Wyspie Wiktorii temperatura osiągnęła wartości rzędu 20-24oC. W leżącym na 69 równoleżniku Cambridge Bay temperatura wzrosła 28 czerwca do 19,3oC. Nie jest to rekordowa wartość, ale wystarczająca, by w kanadyjskich cieśninach szybko roztapiał się lód. Nawet na znajdujących się dalej na północ odległych wyspach, jak Wyspa Ellesemre'a temperatury sięgają ostatnio 4-7oC

Pożary w środkowej części Syberii 28 czerwca, czerwone punkty oznaczają aktywne ogniska pożarów. NASA Worldview

Burze i fala upałów przyczyniły się do wybuchu potężnych pożarów w środkowej części Syberii. Pożary wzniecane przez upał i wiatr szybko się rozprzestrzeniają.
 
Pożary w środkowej części Syberii 29 czerwca, czerwone punkty oznaczają aktywne ogniska pożarów. NASA Worldview
 
Drugie zdjęcie przedstawia ten sam obszar z 29 czerwca (satelita sfotografował to miejsce w porannych godzinach naszego czasu). Pożary tajgi szybko zwiększają obszar działania. Pewne są w tym roku wysokie emisje metanu z wiecznej zmarzliny, zwłaszcza, że wysokie temperatury i pożary lasów się rozkręcają. Wieczna zmarzlina będzie rozmarzać, przez co do atmosfery uwalniać się będzie metan - silny gaz cieplarniany. Anomalie temperatur są bardzo wysokie, co pokazuje mapa Climate Reanalyzer


Zasięg arktycznego lodu morskiego w 2016 roku na tle wybranych lat. NSIDC

Mimo złej pogody, to znaczy dużego zachmurzenia, czapa polarna topnieje bez przeszkód. Zasięg lodu, jak pokazują dane National Snow and Ice Data Center, znajduje się wśród tych lat, kiedy miało miejsce wielkie topnienie lodu, czyli roku 2012 i 2011.

Kra lodowa w obszarze Basenu Arktycznego od strony Rosji 28 czerwca 2016. NASA Worldview

Jak widać, znaczenie chmur nie jest wielkie, dobrze że są. Gorzej, gdyby ich nie było. Za taki stan lodu odpowiada zima 2015/16, wysokie temperatury morskich akwenów, i możliwe, że być może wysokie temperatury wody pod lodem, która to z ciepłego Atlantyku i Pacyfiku dostaje się pod lód i krąży tam, roztapiając lód od spodu. Nie dipola arktycznego i nie ma eksportu lodu przez C. Frama. Co jeśli powstałyby warunki pogodowe jak w 2007 roku?




Prognozowane warunki pogodowe w Arktyce 30.06-03.07.2016. Wetterzentrale

Warunki pogodowe w ciągu najbliższych kilku dni nie zmienią się znacząco, poza tym, że wraz z początkiem lipca pogoda w Arktyce stanie się niespokojna, co będzie mieć wpływ na pokrywę lodową. Na całe szczęście nie widać , by miał uformować się duży ośrodek wysokiego ciśnienia, albo co gorsza dipol arktyczny, którego obecność wiąże się z eksportem lodu przez C. Frama. Możliwe, że taka pogoda wyhamuje topnienie lodu za jakiś czas. Świętować będą wtedy sceptycy antropogeniczności globalnego ocieplenia.


niedziela, 26 czerwca 2016

Potworna fala upałów uderzy w północną Syberię

Czapa polarna kurczy się w tempie 70-90 tysięcy km2 na dobę. Zasięg lodu morskiego w dalszym ciągu pozostaje rekordowo małych rozmiarów. Tymczasem środkową, a co ważne północną część Syberii czeka ogromna fala upałów. Jeszcze gorsza niż ta w Polsce, która przyniosła wysokie temperatury, a potem serię niszczycielskich burz. Mapa Climate Reanalyzer przedstawia odchylenia temperatur na Syberii





Zasięg arktycznego lodu morskiego 25 czerwca 2016 roku. JAXA

Dane JAXA (Japońska Agencja Kosmiczna) pokazują, że zasięg arktycznego lodu morskiego jest rekordowo niski, i nic nie wskazuje na to, by sytuacja ta miała się zmienić.

 Prognozowane temperatury na 27-30 czerwca 2016. Climate Reanalyzer

Temperatury w środkowej części Syberii przekroczą 30oC, być może sięgną nawet 35oC. W tej sytuacji oznacza to dla tego obszaru gigantyczną anomalię temperatur. Te wysokie temperatury przyspieszą topnienie wiecznej zmarzliny, co niosło za sobą poważne konsekwencje. Duże ilości metanu będą trafiać do atmosfery, wzmacniając globalne ocieplenie.

Prognozowane odchylenia temperatur na 27-30 czerwca 2016. Climate Reanalyzer

Anomalie temperatur na Syberii wyjdą poza skalę. Temperatury w wielu miejscach będą o ponad 20oC wyższe niż wynosi średnia wieloletnia.  Pożary już szaleją, co pokazuje mapa Earth.net, przedstawiająca stężenie tlenku węgla w pobliżu jeziora Bajkał. Pożary są tym razem tam mniejsze niż rok temu. Ale lato na Syberii się dopiero zaczęło. A już 14 czerwca część Syberii nawiedziła potężna fala upałów z temperaturami nawet do 35oC.



 Pożary lasów w pobliżu jeziora Bajkał 25.06.2016. NASA Worldview

Czerwone punkty na zdjęciu satelitarnym pokazują lokalizacje pożarów lasów borealnych w pobliżu jeziora Bajkał. Podobne pożary mogą wybuchnąć w środkowej części Syberii w ciągu najbliższych kilku dni.



Grubość arktycznego lodu morskiego 25 czerwa 2016 roku. Naval Research Laboratory

Ciepło wody oceanicznej i do tego jeszcze niedawny sztorm, poważnie naruszyły integralność lodu. Na poniższym zdjęciu widać ów obszar lodu, gdzie ciemna powierzchnia wody pochłania energię słoneczną.

Lód morski znajdujący się w zaznaczonym na mapie HYCOM obszarze Oceanu Arktycznego, 25 czerwca 2016 r. NASA Worldview

Mimo złych warunków atmosferycznych nad Oceanem Arktycznym, czapa polarna szybko się topi. Przyczyną jest rekordowo ciepła zima w Arktyce 2015/16, ciepłe wody zewnętrznych akwenów, mozliwe też, że przyczyną jest rozległy sztorm z końca 2015 roku, który przyniósł rekordowe temperatury na biegunie północnym

Zobacz także:
  • Sztorm i przyspieszenie topnienia, środa, 22 czerwca 2016 Pierwszy sztorm w Arktyce w okresie letnim. Głęboki niż (975 hPa) pojawił się 21 czerwca, jego czas trwania jest krótki, ale wystarczający, by wnieść swój wkład w topnienie czapy polarnej. Arktyka jest cieplejsza niż kiedyś, jest mniejsza powierzchnia lodu, więc ekstremalne zjawiska pogodowe stopniowo się nasilają. Powstające sztormy stają się dodatnim sprzężeniem zwrotnym topnienia lodu - silny wiatr ingeruje w pokrywę lodową, powstają fale łamiące krę, mieszają wodę, powodują powstawanie rozległych płoni wiatrowych, które potem się nagrzewają.

piątek, 24 czerwca 2016

Arctic News - rekordowe topnienie lodu wciąż ma miejsce

Warunki pogodowe dla szybkiego topnienia czapy polarnej (pomijając trwający niecałe dwa dni sztorm) są złe. Mimo to zasięg lodu kurczy się na tyle szybko, by utrzymać pozycję rekordzisty. Do końca czerwca warunki atmosferyczne w Arktyce nie ulegną większym zmianom, więc tempo spadku zasięgu lodu powinno zachodzić szybko głównie w przypadku takich akwenów jak Zatoka Hudsona, czy Morze Karskie. Osobną kwestią jest to co znajduje się pod lodem, gdyż mimo złych warunków atmosferycznych tempo zmian jest szybkie, pokazują to dane HYCOM. Dane PIOMAS w lipcu zweryfikują zaistniałą sytuację.

Zobacz mapę koncentracji arktycznego lodu morskiego w kolorowej wersji.


Zasięg i koncentracja arktycznego lodu morskiego. AMSR2 Uni Bremen

Poza obszarem wód Morza Beauforta zmiany w zasięgu lodu są bardzo wyraźne. Tempo topnienia, co jest zresztą o tej porze roku normalne, nasila się. Morze Barentsa i Karskie są prawie całkowicie pozbawione lodu. Blisko połowa powierzchni Morza Czukockiego jest wolna od lodu.

  Zmiany zasięgu arktycznego lodu morskiego między 16 a 23 czerwca 2016. Kliknij, aby powiększyć.

Animacja pokazuje zmiany w zasięgu i koncentracji lodu morskiego między 16 a 23 czerwca 2016. Ze względu na brak transportu lodu przez Cieśninę Frama, szybko wycofuje się przybrzeżny lód wschodniej Grenlandii. Zasięg lodu Morza Beauforta nie uległ większym zmianom, ale pogarsza się jego stężenie, to znaczy udział kry, szczególnie tej drobnej, rośnie. Ze względu na zaistniałe w ciągu ostatnich kilkunastu dni warunki pogodowe, oraz niemożność przewidzenia tego, co będzie się działo w lipcu - trudno jest określić perspektywę otwarcia arktycznych szlaków morskich. To może stać się w lipcu, ale w sytuacji zmiany warunków pogodowych, które przyspieszą tempo topnienia lodu.
Zasięg arktycznego lodu morskiego w 2016 roku na tle 2012 i wyszczególnienie na tle wybranych lat. NSIDC

Według danych NSIDC (Narodowe Centrum Danych Lodu i Śniegu) zasięg lodu morskiego jest rekordowo niskich rozmiarów, ale razem z zasięgiem lodu z 2010. Rozmiary są praktycznie takie same. Na drugim miejscu znajduje się 2012 rok. Różnica wynosi niespełna 0,2 mln km2. Daleko w tyle znajduje się zasięg lodu z 2015 roku - 0,6 mln km2. Mapa NSIDC obok przedstawia zasięg lodu morskiego, oraz średnią 1981-2010 dla 23 czerwca. Około 20 lat temu Morze Karskie było jeszcze całkowicie pokryte lodem.


Anomalie termiczne powierzchni wód w Arktyce w okresie 15-23 czerwca 2015 roku. DMI

Mapa Duńskiego Instytutu Meteorologicznego pokazuje, że odchylenia wszystkich wód przy granicy czapy polarnej są dodatnie. Wyjątek stanowi niewielki obszar przy granicy z lodem na Morzu Czukockim. W Arktyce jest...zimno, przynajmniej w okresie 15-22 czerwca. Dane NOAA pokazują, że duży obszar Arktyki cechował się ujemną anomalią. Całościowo Arktyka jest cieplejsza od średniej ze względu na północne obszary lądowe, które ogarnęły wysokie temperatury.


Porównanie grubości lodu morskiego w 2012 i 2016 roku dla 22 czerwca. HYCOM

Jeśli model HYCOM przedstawia wiarygodne dane, to aktualna sytuacja w Arktyce jest fatalna, a obecne warunki pogodowe są bez znaczenia. Jeśli tak, to co się stanie przy ewentualnej zmianie warunków pogodowych? Zestawienie map porównuje grubość lodu 22 czerwca dla 2012 i 2016 roku.

Centralna część czapy polarnej Arktyki 23 czerwca 2016 roku. NASA Worldview

Zdjęcia satelitarne NASA pokazują, że model HYCOM jest w dużym stopniu poprawny. Szczególnie warto dokładnie przyjrzeć się temu, co się znajduje w obszarze Basenu Arktycznego. Kliknij na link, by zobaczyć to dokładniej. 


 Pak lodowy Basenu Arktycznego po stronie rosyjskiej. NASA Worldview

Kolejne zdjęcie przedstawia obraz lodu morskiego wód Basenu Arktycznego przy Morzu Łaptiewów, mniej więcej na wysokości wysp Ziemi Północnej, rozgraniczających Morze Łaptiewów od Wschodniosyberyjskiego.  21 czerwca przez ten obszar, przeszedł sztorm. Lód w tym miejscu ma niecałe półtora metra grubości.

Poza sztormem nic się nie działo. Sztorm oczywiście pogorszył sytuację, która przed jego nadejściem też nie była dobra. Rekordowe topnienie lodu wróciło do gry, ale ostateczny wynik nie jest jeszcze znany.


Zobacz także:

środa, 22 czerwca 2016

Sztorm i przyspieszenie topnienia

Pierwszy sztorm w Arktyce w okresie letnim. Głęboki niż (975 hPa) pojawił się 21 czerwca, jego czas trwania jest krótki, ale wystarczający, by wnieść swój wkład w topnienie czapy polarnej. Arktyka jest cieplejsza niż kiedyś, jest mniejsza powierzchnia lodu, więc ekstremalne zjawiska pogodowe stopniowo się nasilają. Powstające sztormy stają się dodatnim sprzężeniem zwrotnym topnienia lodu - silny wiatr ingeruje w pokrywę lodową, powstają fale łamiące krę, mieszają wodę, powodują powstawanie rozległych płoni wiatrowych, które potem się nagrzewają.

 Zasięg i koncentracja arktycznego lodu morskiego. AMSR2, Uni Bremen

Mapa zasięgu lodu pokazuje, że sztorm wywarł już wpływ na część czapy polarnej. Jednocześnie szybko topi się lód na Morzu Karskim.

 Zasięg arktycznego lodu morskiego w 2016 roku na tle wybranych lat. NSIDC

Tempo spadku zasięgu lodu przyspieszyło. 10,19 mln km2 21 czerwca 2016, co razem z 2010 rokiem oznacza ex aequo pierwsze miejsce. Na drugim miejscu jest rok 2012 - 10,33 mln km2

Zmiany grubości arktycznego lodu morskiego w okresie 11-20 czerwca 2016. HYCOM

Widoczne są zmiany w grubości lodu. Działanie ciepłych wód morskich, a teraz sztormu, być może za kilka dni wyżu barycznego (wysokie nasłonecznienie) przyspieszy dalsze topnienie lodu nie tylko pod względem zmian powierzchni, ale i grubości. 

Realizm szybko pogarszającego się stanu lodu morskiego, oddają zdjęcia satelitarne.

Kra lodowa widoczna między chmurami - pogranicze Morza Łaptiewów, Wschodniosyberyjskiego i Basenu Arktycznego. NASA Worldview

Przejście Północno-Zachodnie 21 czerwca 2016 roku. NASA Worldview

Drugie zdjęcie przedstawia cieśniny Przejścia Północno-Zachodniego, gdzie intensywnie topi się lód. Prawdopodobieństwo, że Przejście Północno-Zachodnie będzie żeglowne do końca lipca jest wciąż wysokie. Duże jest też prawdopodobieństwo, że zasięg lodu do końca sierpnia spadnie poniżej 4 mln km2. Trudno jest jednak powiedzieć, czy padnie rekord. Wszystko zależy od pogody, jaka będzie w lipcu. 

Zobacz także:

poniedziałek, 20 czerwca 2016

Warunki atmosferyczne dla topnienia lodu są złe i dobrze

Warunki pogodowe dla topnienia lodu w Arktyce są złe, więc tempo utraty, spadku zasięgu/powierzchni lodu powinno być niskie. A tak nie jest. Mimo dużego zachmurzenia lód topnieje. Zdjęcie satelitarne (kliknij, aby powiększyć), przedstawia Arktykę z zaznaczonymi miejscami, które są przedstawione niżej. Są to miejsca, gdzie czapa polarna ma postać wyłącznie kry lodowej. 



1. Kra lodowa w rosyjskiej części Basenu Arktycznego 19 czerwca 2016 r. NASA Worldview


2. Kra lodowa w pacyficznej części Basenu Arktycznego 19 czerwca 2016 r. NASA Worldview


3. Kra lodowa w kanadyjskiej części Basenu Arktycznego 19 czerwca 2016 r. NASA Worldview

Kliknij na zdjęcia, lub na link NASA Worldview, by zobaczyć szczegóły. Wszystko to dzieje się przy rzekomo kiepskich warunkach pogodowych. Skąd wzięła się ta kra, skoro w Arktyce nie jest tak ciepło, jak w 2012 roku? Między 17 a 19 czerwca nie było silnego wiatru, który pokruszyłby lód. Niż baryczny, który znajdował się w centrum Arktyki 15-16 czerwca generował słaby wiatr, to nie był sztorm. W Arktyce utrzymuje się duże zachmurzenia, występują jedynie kilkugodzinne przejaśnienia nad danym obszarem. Zdjęcie satelitarne obok pokazuje Arktykę w podczerwieni, dzięki czemu można wyraźnie odróżnić obszary przykryte chmurami (białe odcienie) od tych bez chmur nad pokrywą lodową są to czerwone odcienie, woda to obszary w kolorze krwistego brązu. Ląd na którym nie ma śniegu jest w zielonych odcieniach.  

 Zasięg i koncentracja arktycznego lodu morskiego 19 czerwca 2016. AMSR2, Arctische Pinguin

W Arktyce jest teraz dodatnia Oscylacja Arktyczna, i dominuje niskie ciśnienie, a tym samym duże zachmurzenie, które blokuje większość promieni słonecznych. Do powierzchni dociera niewiele energii. Ale pokrywa lodowa wygląda tak, jak pokazują to zdjęciach satelitarne, czyli źle. Mapa AMRS2 wykonywana przez Arctische Pinguin Wipneus przedstawia zasięg i koncentrację lodu morskiego. Jak na takie warunki atmosferyczne, to można powiedzieć: dobrze, że jest taka pogoda, jaka jest teraz.


Odchylenia temperatur powierzchni wód w Arktyce w pierwszej 19 czerwca 2016. DMI

Nasuwa się chyba tylko jedna odpowiedź - to woda, wysokie temperatury wód i nie wiadomo, jak wysokie temperatury wód są pod lodem. Za obecnym stanem lodu mo stać warunki sprzed kilkunastu tygodni. Wysokie temperatury, ale nie atmosfery, a wód w północnych krańcach Atlantyku, w Morzu Barentsa.  Co jeśli warunki pogodowe się zmienią, tak jak rok temu? Warunki dla topnienia w czerwcu zeszłego roku były nieco lepsze niż w tym. Nawet w 2013 w czerwcu warunki były lepsze, bo przynajmniej występowały głębokie niże baryczne, co przekładało się na silny wiatr. To bardzo zła informacja. Mega-topnienie wisi na włosku, pojawienie się rozległego wyżu, nawet nie musi to być 1030 hPa i więcej, nie daj Boże dipola arktycznego z transportem lodu przez Cieśninę Frama, to rekordowe topnienie ponownie stanie się realne. Nawet nie będzie miało znaczenie to, że jest mało stawów topnienia, powstałych po stopionym śniegu. 


Zasięg arktycznego lodu morskiego w 2016 roku na tle 2015, 2012 i 2007. NSIDC

Dane NSIDC pokazują ex aequo z 2012 r. Dane JAXA pokazują dalej rekordowo niski zasięg lodu. Dwa scenariusze opisane w artykule z 6 czerwca ostatecznie się nie sprawdziły. W grę weszła modyfikacja trzeciego scenariusza, czyli zasięg lodu ex aequo z 2012 rokiem przez jakiś czas. Prawdopodobne jest to, że mega-topnienie i perspektywa rekordowego minimum zasięgu lodu we wrześniu zaczynają wracać do gry.

Zobacz także: 

piątek, 17 czerwca 2016

Arctic News - mega-topnienie w stanie zawieszenia

W ciągu ostatnich kilku dni warunki dla topnienia lodu były niesprzyjające. Animacja Wetterzentrale pokazuje zmiany pogodowe w Arktyce między 8 a 16 czerwca. Brak silnego, trwałego wyżu barycznego, brak dipola arktycznego i dość ograniczony transport lodu przez Ciśninę Framą. To wszystko sprawiło, że tempo topnienia, jeśli chodzi o zasięg lodu było powolne.


Zobacz mapę koncentracji arktycznego lodu morskiego w kolorowej wersji.

Zasięg i koncentracja arktycznego lodu morskiego. AMSR2 Uni Bremen

Na Morzu Karskim zmiany są najbardziej widoczne (patrz animacja poniżej), znajduje się tam niewielki obszar drobnej kry lodowej. Na pozostałych obszarach Oceanu Arktycznego powierzchniowe topnienie zachodzi powoli, ze względu na warunki pogodowe. Na Morzu Beauforta ze względu na ograniczoną ilość promieniowania słonecznego, także wiatr, który pcha lód w kierunku wybrzeży Alaski, zasięg lodu przez ostatni tydzień wzrósł.

  Zmiany zasięgu arktycznego lodu morskiego między 8 a 16 czerwca 2016. Kliknij, aby powiększyć.

Bardzo powolne są zmiany na Morzu Czukockim, mimo iż lód jest tam dość cienki. Jednocześnie ze względu na działanie głównie wiatru (nad Oceanem Arktycznym 15 pojawił się niewielki sztorm, ale szybko osłabł), koncentracja lodu stopniowo spada.
Zasięg arktycznego lodu morskiego w 2016 roku na tle 2012 i wyszczególnienie na tle ostatnich lat. NSIDC

Role zupełnie się odwróciły, majowe i kwietniowe tempo odpowiadało temu z początku czerwca. Teraz tempo spadku zasięgu lodu jest podobne tempa, jakie zwykle występuje w maju. Zasięg lodu morskiego jest jeszcze rekordowo niskich rozmiarów - 10,59 mln km2. 19 lub 20 czerwca zejdzie na drugą pozycję, ale możliwe, że będzie się utrzymywać status ex aequo. Nie wiadomo, jakie będą warunki pogodowe pod koniec miesiąca, a te na najbliższe dni nie przewidują przyspieszenia topnienia lodu. Oczywiście jest to dobra informacja. Rekordowe topnienie lodu nie jest nikomu do szczęścia potrzebne. 


 Odchylenia temperatur od średnie 1981-2010 na półkuli północnej 7-15 czerwca 2016. NOAA/ESRL

Majowy, jak i zresztą od początku stycznia impet wzrostu temperatur wyhamował. Duży obszar, gdzie znajduje się Morze Beauforta, część Basenu Arktycznego, Czukockiego, oraz Wschodniosyberyjskiego - to ujemne anomalie temperatur, nawet 3oC mniej niż średnia 1981-2010. Ciekawostką jest zaś to, że na północ od Grenlandii i Wyspy Ellesmere'a temperatury są zaskakująco wysokie. Anomalia sięga 5oC, sama temperatura wynosi około 2oC. Anomalie temperatur wód z kolei są dość wysokie we wszystkich miejscach Oceanu Arktycznego, gdzie lód się już roztopił. Dotyczy to także Morza Beauforta.  Taki stan rzeczy umożliwia dalsze topnienie lodu, szczególnie od spodu. Ale na dłuższą metę to nie wystarczy. Choć nie wiadomo, jak dużo jest energii cieplnej pod lodem na określonych głębokościach. Bo jak pokazuje animacja z poprzedniego artykułu, zmiany grubości lodu są zaskakująco duże, jak na takie warunki dla topnienia lodu - bez eksportu lodu przez Cieśninę Frama, bez silnego wyżu, czy sztormów.

 Porównanie grubości lodu morskiego w 2012 i 2016 roku dla 12 czerwca. Naval Research Laboratory, HYCOM

Pomimo złych warunków dla topnienia lodu, to różnice w grubości lodu przemawiają na niekorzyść tegorocznego stanu pokrywy lodowej. Miejsc, gdzie lód ma 4 metry i więcej prawie nie ma. W 2012 roku, gdy topnienie się rozkręcało, wciąż istniał solidny pas grubego lodu od wejścia do Kanału Parry'ego z Morza Beauforta do okolic Cieśniny Frama. Teraz tego nie ma. Czerwiec jest kluczowym dla topnienia lodu miesiącem, ale ze względu na grubość lodu (ostatnie dane PIOMAS), przy zmianie warunków dla topnienia lodu w lipcu - rekordowe topnienie wciąż jest realne. Płytki niż, brak możliwości wejścia ciepłych i suchych mas powietrza związanych z solidnym wyżem barycznym, nie będzie trwać wiecznie. Tak było rok temu, gdzie w czerwcu warunki dla topnienia były niemal takie same, jak teraz. W lipcu doszło do zmiany

 Pokrywa lodowa na Morzu Wschodniosyberyjskim 16 czerwca 2016 roku. NASA Worldview


 Kra lodowa na Morzu Beauforta 16 czerwca 2016 roku. NASA Worldview


 Kra lodowa na Morzu Karskim, NASA Worldview

Jeśli dalszy przebieg warunków pogodowych będzie taki jak rok temu, to zasięg lodu w Arktyce może skurczyć się do końca sierpnia poniżej wartości 4 mln km2. Ale trudno powiedzieć, czy ustanowienie kolejnego rekordu jest możliwe. Zejście do poziomu 4 mln km2 i tak zmianą bardzo dużą. Ocean Arktyczny pochłonie w lipcu dużą ilość ciepła, co będzie mieść wpływ na klimat i pogodę w Europie. A jaki to wpływ, to mogliśmy się wiele razy już przekonać. Na własnej skórze, czy oglądając informacje w telewizji.


Zobacz także:
  • Arctic News - może jednak nie będzie tego rekordu?, czwartek, 9 czerwca 2016 Majowe tempo topnienia lodu, temperatury, pogoda stały się podstawą, by sądzić, że w tym roku padnie rekord. Tempo spadku było szybkie i przebiegało bez zakłóceń. W czerwcu sytuacja zaczęła szybko się zmieniać. Tempo spadku zasięgu lodu morskiego wyhamowało o połowę. Czy więc rekordowe wrześniowe minimum zasięgu lodu można już włożyć między bajki?