poniedziałek, 8 kwietnia 2024

PIOMAS (marzec 2024) - odbudował się lód sezonowy

W euroazjatyckiej części Oceanu Arktycznego w marcu panowały stosunkowo chłodne warunki, co poprawiło nieco ogół sytuacji jeśli chodzi o grubość lodu morskiego. 

Tabela poniżej przedstawia dokładną rozpiskę objętości lodu na 1 marca. W kolumnach przedstawione są różnice względem poprzednich lat i średnich dekadowych, także ich procentowe wartości. Miejsca zaznaczone na różowo, to lata, kiedy ilość lodu była większa niż w tym roku.

Objętość lodu morskiego na przełomie marca/kwietnia 2024 roku była szóstą najmniejszą w historii pomiarów. Miesiąc wcześniej była trzecią. Różnica w stosunku do rekordzisty - 2017 roku jest nie duża, to 9,8%, czyli 2000 km3. Historia ostatnich lat pokazuje, że nawet objętość lodu w marcu nie musi przekładać się na to, co będzie się działo pół roku później.


Grubość lodu morskiego w marcu 2024 roku i jej odchylenia w stosunku do średniej 1981-2010. PIOMAS/Zachary Labe

Objętość wynosząca niecałe 22,5 tys.
km3 może wydawać się oczywiście spora w kontekście postępujących zmian klimatycznych, ale to pozory. Ważny jest tutaj rozkład przestrzenny grubości lodu. W sektorze euroazjatyckim grubość lodu zbliżyła się nawet do normy wieloletniej, jednak w obszarze najgrubszego lodu (Basen Arktyczny i Morze Beauforta) sytuacja wygląda inaczej. Tam lód jest znacząco cieńszy niż być powinien. Niskie temperatury nad rosyjskimi akwenami dały możliwość przyspieszenia przyrostu lodu. Lód znajdujący się na szelfowych akwenach miał dobre warunki do odbudowy. Dlatego też sumaryczne tempo zmian było wysokie. Pokazuje to wykres obok (kliknij, aby powiększyć). Szybsze tempo przyrostu lodu to właśnie efekt tego, co działo się na Wschodnim Syberyjskim Szelfie Kontynentalnym, Morzu Karskim, ale też i Barentsa. 
 
Pokrywa lodowa Morza Wschodniosyberyjskiego 7 kwietnia 2024 roku. NASA Worldview

O tym, że stan lodu w sektorze euroazjatyckim poprawił się, świadczy niezbyt duża liczba pęknięć i szczelin. Tyle tylko, czy ten lód będzie taki, czy inny, to wciąż będzie to sezonowy lód, który i tak się roztopi latem. Gorzej wygląda stan lodu grubego, który w tym roku może się topić łatwiej niż w ostatnich latach. O ile oczywiście pozwolą na to warunki.
 
Zobacz także:

20 komentarzy:

  1. Witaj Hubert
    Tak jak pisałem 12 marca , że coś nadchodzi i sie sprawdziło Europa ucierpiała i my też mieliśmy wichure w Zakopanym gdzie drzewa zabiły ludzi.
    A we Francji i Włoszech powodzie.

    OdpowiedzUsuń
  2. Tak jak pisałem o dużych stratach w Rosji .

    Janusz12 marca 2024 21:46
    Aha jeszcze jedno w Rosji też będzie bardzo żle też szykuje się coś gorszego od nas i mogą mieć bardzo duże straty finansowe może to spowolni ich atak na Ukraine, ale zobaczymy jeszcze.

    Tu macie linki i potwierdzenie , że tam jest najgorzej, tysiące ludzi ma zalane domy.
    https://tvn24.pl/tvnmeteo/swiat/rosja-najwieksze-powodzie-od-co-najmniej-70-lat-st7860479
    https://www.msn.com/pl-pl/wiadomosci/polska/37-miejscowo%C5%9Bci-zalanych-i-setki-ewakuowanych-os%C3%B3b-pow%C3%B3d%C5%BA-na-syberii/ar-BB1kSY78?cvid=2b692d435f0842308a1e82b74154a4b9&ocid=winp2fptaskbarhover&ei=66
    https://www.msn.com/pl-pl/wiadomosci/polska/najwi%C4%99ksza-pow%C3%B3d%C5%BA-od-dziesi%C4%99cioleci-syberia-pod-wod%C4%85/ar-BB1ljr0j?cvid=8689728493e44d74b3c71c1107e60cb9&ocid=winp2fptaskbarhover&ei=42

    Tak , że wszystko sie znowu sprawdziło.

    OdpowiedzUsuń
  3. Ameryko od 15 kwietnia nie masz ochrony, Nie wiem co będzie , ale ja was zostawiam z tym samych i przewiduje , że może was kosztować ten rok 300 -400 miliardów dolarów.

    Arktyka cały czas będzie miała powolne topnienie lodu , może nawet bardzo powolne do 30 maja 2024.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Coś pisałeś parę dni temu o małej rpoce lodowej. To dlatego mamy takie upały na początku kwietnia?

      Usuń
    2. Upały mamy a nie cała przyroda pokazuje nadejścia wiosny

      Usuń
    3. Latach 50 XX wieku to był cieply kwiecień cała wioska kąpała się rzecze teściowa Opowiedziała.

      Usuń
  4. Artur33.Jak co małą epokę lodowcową.

    OdpowiedzUsuń
  5. Witaj Hubert
    Czytałeś jakie ruscy maja problemy z paliwami przez tą powódz i Kazachstan - maja odcięta droge transportu o 20% paliwa mniej dla całej rosji a na dodatek Ukraina im jeszcze atakuje rafinerie.

    https://www.msn.com/pl-pl/wiadomosci/polska/pa%C5%84stwo-w%C5%82adimira-putina-si%C4%99-sypie-ocknijcie-si%C4%99-nikt-wam-nie-pomo%C5%BCe/ar-BB1lkVOE?ocid=winp2fptaskbarhover&cvid=6532478d40f5422efea00632c5ba40ab&ei=5

    OdpowiedzUsuń
  6. Ja sie już boje pisać co pogoda szykuje dla świata co nas czeka , tyle razy pisałem i prosiłem o współprace nawet do Urszuli von der leyen i nawet ona mi odpisała , że nie może mi pomóc i dziękuje mi za zainteresowanie klimatem na świecie, a pisałem , że możemy uratować życie setkom ludzi i to zostało zlekceważone. Straciliśmy 3 lata żeby powiększyć ilość lodu na świecie i schłodzić klimat dlatego nie będę już chronił ludzi jak to robiłem do tej pory i hamowałem siłę żywiołów , już macie dowód na to co sie dzieje u ruskich a to dopiero nie cały miesiąc jak przestałem to robić.

    OdpowiedzUsuń
  7. Polityka braku moderacji i główni (jedyni) komentujący to:
    1. Człowiek który jest tak odklejony od rzeczywistości że uważa 25° za zimę
    2. Człowiek (?) który wydaje się schizofrenikiem w trakcie trwania objawów.
    Może warto przemyśleć politykę?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dynamika.100 lat temu 3 razy sprawdzali temperaturę na dobę. ( 5.47. 13.47 21..47. ) na łące zdaleka zabudowania 200 stanowisk.. 1980 rok co 2 godziny sprawdzali temperaturę
      zwykłe termometry zdala zabudowania ......elektroniczne termometry pomiar co 2 sekundy tereny zabudowane. Pomysł

      Usuń
    2. Dla ciekawych dlaczego byłem uparty i pisałem przyroda nie pokazuje wiosny .dziadek. o powiedział kiedyś to były zimy (opowiadań starszych ludzi ) klimat nie zmienia się w ciągu roku.na północy europy nie było ciepło

      Usuń
  8. Wystarczy przeczytać pogodę Polsce 17 wieku.

    OdpowiedzUsuń
  9. Zgodził bym się 21 wieku przy małej aktywnosci słonecznej i mało plam słonecznych na tarcy widzianej na słońcu. Izotop węgla 14c powino być bardzo dużo atmosferze ziemskiej powinna być pełna skala. Naukowe dowody pokazują 21wieku izotopu węgla jest bardzo mala nawet niektóre próbki pobrane ( 0. )

    OdpowiedzUsuń
  10. Przepraszam ale rzeka Odra 17 wieku nie byla na terenie Poski. Tak było sucho Odrą płynęła zielona woda ( kilka razy )

    OdpowiedzUsuń
  11. Ciekawy blog prowadzony profesjonalnie przez Pana Huberta. Zaglądam tu od dłuższego czasu Zastanawiam się tylko gdzie się podziali dawniej tu komentujący jeśli dobrze pamiętam New Eocen Denon i inni których to wypowiedzi czytało się z ciekawością.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie wiem. Wiecznie komentować nie będą.

      Usuń
    2. Obserwuję Twoją stronę od około 5 lat i nie widzę, żeby się jakoś specjalnie męczyli. Za to zniknęli praktycznie wszyscy normalni komentujący których było kilku te 3-5 lat wstecz.

      Usuń
    3. Myślę,że może każdy kto nie jest w stu procentach zaangażowany,w temat topnienia arktycznych lodów,nie wytrzyma na dłuższą metę z komentowaniem, słuchając co Roku jaki zły jest stan tego lodu,gdy w zasadzie nic się nie dzieje,czego by nie było do tej pory.
      Temat ten w końcu,dla większości osób staje się nader nudny,gdy jeszcze pochłaniają ich inne sprawy,tego świata.
      Myślisz podobnie,czy masz inny pomysł wyjaśnienia,dlaczego nie ma tych komentujących, co byli dawniej?

      Usuń
    4. Gregor..Poznali sekrety klimatu. Czekam od 2 Panów komentarzy

      Usuń