W miarę jak pogłębiało się zjawisko nocy polarnej, musiało w końcu dojść do przyspieszenia zamarzania arktycznych wód morskich. I tak też się stało. Jednocześnie temperatury w październiku tego roku w Arktyce były najwyższe w historii pomiarów. Wyjątkowo późno zamknęły się arktyczne szlaki morskie.
Średni zasięg arktycznej pokrywy lodowej w październiku 2024 roku. Fioletowa linia pokazuje średni zasięg lodu z lat 1981-2010 dla października. Sea Ice Index
Początkowo w październiku tempo przyrostu lodu było powolne. To tłumaczy pozycję zasięgu lodu morskiego w rankingu - jest ona czwarta. Zasięg lodu wyniósł bowiem 5,94 mln km2, to 0,61 mln km2 więcej niż w rekordowym dla października 2020 roku. Powolny przyrost podyktowany wysokimi temperaturami sprawił, że szlaki morskie Oceanu Arktycznego zamarzały bardzo późno. Pierw Przejście Północno-Wschodnie, potem Północno-Zachodnie. W przypadku sektora amerykańskiego miał miejsce rekord. Szlak morski został zamknięty częściowo dopiero 18 października. 25 października zamarzł Kanał Parry'ego. Wcześniej takie coś nie miało miejsca. Do końca miesiąca drożny w pełni pozostawał południowy odcinek tego arktycznego szlaku morskiego. Zamarzać zaczął dopiero po 1 listopada. Mapa obok (kliknij, aby powiększyć) pokazuje anomalie koncentracji lodu morskiego dla października 2024 roku.
Zmiany zasięgu i koncentracji arktycznego lodu morskiego w październiku 2024 roku. NSIDC/Sea Ice Analysis Tool
Animacja pokazuje, jak postępowały zmiany w październiku. Nagłe przyspieszenie nastąpiło w drugiej połowie miesiąca. Mimo tego faktu, na przełomie października i listopada takie miejsca jak Morze Karskie pozostały niemal pozbawione lodu. Październik 2024 to kolejny miesiąc, kiedy zaznaczył się wpływ atlantyfikacji Oceanu Arktycznego, a więc braku lodu na skutek zmian w wodzie morskiej Morza Barentsa.
Zmiany zasięgu arktycznego lodu morskiego w 2024 roku w stosunku do ostatnich lat i średniej 1981-2010.
Średnie tempo przyrostu zasięgu lodu w październiku 2024 wyniosło 96 tys. km2 na dobę. Utrzymywało się więc nieco powyżej średniej wieloletniej, która dla października wynosi 89,2 tys. km2 na dobę. Innymi słowy, czapa polarna w październiku rozrastała się 7% szybciej niż zwykle. Wpływ na to miały zmiany w drugiej połowie miesiąca, gdzie przez kilka dni dzienne przyrosty były niemal dwukrotnie większe niż wynosi norma wieloletnia.
Odchylenia temperatur od średniej 1981-2010 dla października 2024 roku. Wartość anomalii na poziomie ciśnienia 925 hPa (750 m.n.p.m). Prawa mapa przedstawia średnią wartość ciśnienia atmosferycznego w październiku 2024. NOAA/ESRL
Październik 2024 to tradycyjnie kolejny miesiąc ze zbyt wysokimi temperaturami w Arktyce, czego przyczyną jest globalne ocieplenie. Zmiany te mocno windują temperatury ze względu na kriosferę, której rozmiary drastycznie się zmieniły w ciągu ostatnich 50 lat. Amerykańska część Oceanu Arktycznego charakteryzowała się temperaturami nawet 9 st. C wyższymi niż zwykle. W praktyce temperatury między biegunem północnym a wyspami Archipelagu Arktycznego wynosiły przeważnie około -8 st. Największe spadki w drugiej połowie miesiąca do -23 st. C. Nawet pod koniec października w niektórych miejscach temperatury wzrastały do zera stopni.
Zmiany średnich miesięcznych temperatur w latach 1975-2024 dla października (obszar - 65-90oN). Wykres przedstawia zmiany roczne (cienka krzywa) i zmiany wygładzonej średniej 5-letniej (grubsza krzywa). NOAA/NCEP
Arktyka staje się coraz cieplejsza, i temperatury pną się do góry. Ten wykres pokazuje, że do odwilży w październiku jest droga daleka. Ale czy na pewno. Widać przyspieszanie, do jakiego doszło w ciągu ostatnich kilku lat. W ciągu półwiecza temperatura wzrosła dwukrotnie z -14 st. C do -6 st. C. Oznacza to, że za 50 lat temperatury na biegunie północnym w październiku będą takie jak we wrześniu lub nawet w sierpniu. Stale będą wynosić około zera stopni.
Średni miesięczny zasięg lodu morskiego dla października w latach 1979-2024.
Średnioroczne tempo spadku zlodzenia w trendzie wynosi dla października 2024 roku 79,5 tys. km2, a więc 9,5% na dekadę w stosunku do średniej 1981-2010. Od 1979 roku zlodzenie arktycznych wód w przypadku października skurczyło się o 3,58 mln km2.
Antarktyda jak Arktyka
Ten region doświadcza od kilku lat zmian, jakich kilkanaście lat temu doświadczała Arktyka.
Ten region doświadcza od kilku lat zmian, jakich kilkanaście lat temu doświadczała Arktyka.
Procentowe zmiany zasięgu lodu morskiego wokół Antarktydy w latach 1979-2024 dla października. Mapa przedstawia odchylenia koncentracji antarktycznego lodu morskiego w październiku 2024 roku.
Od kilku lat na Antarktydzie zachodzą nagłe zmiany, typowe dla regionu arktycznego. W październiku zasięg lodu morskiego na Oceanie Południowym był drugim najmniejszym w historii pomiarów. Na przełomie października/listopada zasięg tamtejszego lodu zaczął zbliżać się do rekordowych wartości z 2024 roku. 4 listopada różnica wyniosła zaledwie 162 tys. km2. W październiku 2024 prawie cała Antarktyda oraz jej wody przybrzeżne doświadczały temperatur co najmniej 1 st. C wyższych niż zwykle.
Na podstawie National Snow and Ice Data Center: Darkening skies in the north
Zobacz także:
Witaj Hubert.
OdpowiedzUsuńNa razie Arktyka od ponad 2 tygodni jest nastawiona na duży przyrost powierzchni lodu i na pewno przegoni lata poprzednie od 2020 roku z przyrostem lodu mimo tak wielkiego ocieplenia klimatu i ciepłych mórz.
Ale to nie zmieni wielkich zniszczeń wielkich państw , które przyczyniły sie do klimatycznej katastrofy nasza planeta będzie ich niszczyć z coraz większą siłą , a pieniądze nie uratują ludzi gdzie zamieszkują te tereny i rus-cy też tego doznają , potęga Planety już pokazuje co może zrobić , a będzie jeszcze gorzej . Stan wyżywienia Planety zacznie sie zmniejszać z tego powodu , już macie przykład z Hiszpani jaka jest katastrofa z drzewkami pomarańczy i nie tylko.
OdpowiedzUsuńMożna było wiele zrobić , ale po co?, wielka powódz o której pisałem 30 lipca , że nadchodzi , a mogło tego nie być. Ale to nie koniec szykuje sie kolejny kataklizm w Europie i u nas też będzie na przełomie lutego i marca i kolejne miliardy dla Polski na szkody , które powstaną w związku z ich nadejściem.
OdpowiedzUsuńTen komentarz został usunięty przez autora.
OdpowiedzUsuńhttps://tvn24.pl/tvnmeteo/swiat/filipiny-tajfun-yinxing-szykuja-sie-na-trzeci-tajfun-w-ciagu-miesiaca-st8166476
OdpowiedzUsuńJanusz. Ponad 700 lat temu Mogolowie chcieli podbić Japonię 2 razy tysiące statków dziesiątki tysięcy żołnierzy.. Garstka samurajów Mogolowie przegrali i już nigdy nie podbili Japonię .( był boski wiatr. ) zatonęło tysiące stateczków i tysiące żołnierzy.wielu naukowcow twierdila to jest nie prawda ( mylili się ).Jest taki film wyprawa na dno znaleźli wraki statków na dnie morza koło Japon kture maja 700 lat i .Tamtym okresie ( państwo wyspiarskie nie miało floty składające się statków Dlatego na okrągło wiały churagany. ) jest więcej filmów o Tamtym okresie
OdpowiedzUsuńTen komentarz został usunięty przez autora.
OdpowiedzUsuńZdradzie tylko jedną tajemnice każdy widzi dzisiaj dziadek nauczył mnie i dobrze znana o koło 200 lat oprzerwacja przyrody. Mamy 10 listopada na Dziewach mamy liście nie zwiastuje na krótka zimę i ciepłą. Z tego okresu znam kilka srogich zim których latach nie zdradzie
OdpowiedzUsuń