sobota, 1 czerwca 2013

Sytuacja termiczna w Arktyce

Temperatury w Arktyce nieubłaganie rosną i w wielu miejscach nad Oceanem Arktycznym są niemal na poziomie odwilży. Generalnie nad większością  oceanu powietrze ma od -2 do -6oC, lokalnie występują  mrozy o wartości -10oC. Spójrzmy na mapę:
Temperatury w Arktyce 1 czerwca 2013 roku, Wetterzentrale.

Poza samym obszarem Oceanu Arktycznego są miejsca, gdzie temperatura sięga 20oC, a na północy Skandynawii niemal 30oC.


Temperatury w Arktyce 1 czerwca z prognozą do 9 czerwca wg.Meteomodel.


Według danych z Meteomodel.pl gdzie przedstawiona jest bardziej czytelna mapa niż w przypadku NOAA (tamta obejmuje cały świat), można stwierdzić, że w Arktyce sytuacja jest pół na pół. Atlantycka część Arktyki jest ciepła, zaś pacyficzna zimniejsza.  Silne dodatnie anomalia występują w północnej Rosji i w Skandynawii.Anomalia termiczne w Arktyce 1 czerwca 2013 roku z prognozą do 9 czerwca wg. Meteomodel.

W wyniku działania wysokich temperatur w północnej części Skandynawii, nagrzaniu uległy wody okalające skandynawski ląd. W wielu miejscach w pobliżu lądu woda jest cieplejsza o 3-6oC od normy. Jak na razie nagrzane wody nie ingerują zbyt mocno w leżący dalej na północy lód (lód stopił się także na Morzu Beringa, gdzie morze jest już praktycznie wolne od lodu). W ciągu ostatniej doby stopiło się ponad 90 tys km2. Mogło być gorzej, gdzie w ciągu jednego dnia o tej porze roku może zniknąć nawet 150 tys. km2  lodu.
    


Anomalia termiczne wód w Arktyce, wokół czapy lodowej 1 czerwca 2013 roku, My Ocean, DMI/COI.

Zobacz także:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz