niedziela, 11 maja 2014

Arctic News - majowe topnienie przyspiesza

Ostatnie dni pokazują, że arktyczna czapa lodowa zmniejsza się bez większych przeszkód. Nie ma już miejsc, gdzie lód przyrasta, a jeśli nawet, to są to niewielkie fragmenty paku lodowego, które spycha wiatr. Nawet na Morzu Barentsa, gdzie nie tak dawno temu lód rozrastał się, teraz zaczął się wyraźnie zmniejszać. Temperatura rośnie, anomalia termiczne w Arktyce utrzymują się niemal nieprzerwanie. co więcej lód nie tylko topi się pod względem powierzchni, ale i grubości, która w wielu miejscach zmniejsza się.

Zasięg i koncentracja arktycznego lodu morskiego. AMSR2 Uni Bremen

W Arktycznym lodzie pojawia się coraz więcej ubytków, większość z nich, to w głównej mierze efekt działania wiatru. Energia cieplna wód, oraz większa ilość energii ze Słońca zaczyna przeważać. Powstałe płonie wiatrowe powiększają się, na razie proces ten jest dość powolny, ale wkrótce przyspieszy. Szybko znika lód na Morzu Beringa, gdzie pokryta lodem jest już tylko należąca do Rosji Zatoka Anadyrska. Po stronie amerykańskiej nie ma już praktycznie nic, poza krą lodową u wejścia do Cieśniny Beringa. W przypadku Morza Ochockiego, to mapy już nie pokazujemy. Fragmenty lodu znajdują się przy wyspie Sachalin i północnym wybrzeżu Kraju Nadmorskiego. Ocieplający się Ocean Atlantycki sprawia, że lód topnieje na Morzu Barentsa. Utrzymujący się nad Kanadą i Grenlandią wyż oznacza słoneczną pogodą, a tym samym sprzyja topnieniu lodu na Morzu Labradorskim i w Zatoce Hudsona. Temperatura nad Zatoką Hudsona i Morzem Labradorskim sięga, lub nawet przekracza zero stopni Celsjusza. Takie warunki umożliwiają topnienie lodu. Ciepło jest nad znaczną częścią Arktyki gdzie utrzymuje się niewielki mróz, a miejscami, jak nad Morzem Czukockim i Beauforta temperatura przekracza zero stopni Celsjusza.

Zmiana zasięgu lodu między 3 a 10 maja 2014 roku.


Zasięg lodu w Arktyce w 2014 roku (kliknij, aby powiększyć) na tle ostatnich lat i wyszczególnienie na okres kwiecień-maj. IARC-JAXA

Zasięg lodu na 10 maja był trzecim najmniejszym w historii pomiarów. Co ciekawe na pierwszym miejscu nie są lata, gdzie latem lód topił się rekordowo szybko jak  2012, czy 2007 rok, a 2004 i 2006 rok. Poniżej zestawienie zasięgu lodu według JAXA dla 10 maja:

2003 - 12,54 mln km2
2004 - 12,17 mln km2
2005 - 12,54 mln km2
2006 - 12,08 mln km2
2007 - 12,40 mln km2
2008 - 12,69 mln km2
2009 - 12,94 mln km2
2010 - 12,51 mln km2
2011 - 12,38 mln km2
2012 - 12,67 mln km2
2013 - 12,62 mln km2
2014 - 12,31 mln km2

To, że w 2004 roku zasięg lodu był mniejszy nie świadczy o braku trendu ocieplenia w Arktyce. Są lata, gdzie jeden miesiąc, czy nawet tydzień może być zimniejszy, a inny cieplejszy. W tamtych latach objętość lodu była znacznie mniejsza niż dziś, a także jego grubość. W 2012 roku zasięg lodu był mniejszy niż teraz, to samo w 2011 czy 2010 roku. W najbliższych dniach w Arktyce, nad czapą lodową będzie się ocieplać, a pogoda będzie cechować się niewielkim zachmurzeniem. Tempo topnienia lodu przyspieszy. Aby uzmysłowić sobie, że sytuacja w Arktyce nie jest wcale dobra wystarczy spojrzeć na mapę grubości lodu poniżej.

Miąższość lodu zmniejsza się w wielu miejscach, co pokazuje animacja po lewej (kliknij, aby powiększyć). Mapa główna pokazuje powiększenie 10 maj), by można było zobaczyć to dokładniej. Lód topnieje między biegunem północnym, a wybrzeżem Rosji (cyfry 1 i 2). Są miejsca blisko bieguna, gdzie lód ma tylko jeden metr grubości. (cyfra 2). Jednocześnie (cyfra 3) lód spychany jest w stronę Oceanu Atlantyckiego i tam obecnie zaczyna się topić. Niżej, blisko Grenlandii widać obszary, gdzie lód ma około trzech metrów grubości. Jest spychany przez wiatr i gromadzi się blisko Oceanu Atlantyckiego. Obecnie mamy ponownie dodatnią Oscylację Arktyczną. Fakt ten sprawia, że (cyfra 4) zmniejsza się grubość lodu wieloletniego. Proces ten jest jak dotąd w miarę powolny, co nie oznacza, że nie przyspieszy, szczególnie gdy indeks AO będzie dodatni. Duże ostatnio ocieplenie nad Morzem Beringa i Czukockim sprawia, że grubość lodu zmniejsza się i na jednym i drugim akwenie (cyfra 5). Wyraźne zmniejszenie się miąższości lodu widoczne jest na Morzu Czukockim. Podobnie jest na południu Morza Beauforta (cyfra 6). Ciepło znad Kanady ingeruje w pokrywę lodową, lód topi się, woda nagrzewa się i topnieją kolejne fragmenty lodu. U wybrzeży Kanady jest biały pas oznaczający bardzo cienki lód. Wniosek jest taki, że lód w Arktyce topnieje i pod względem powierzchni jak i grubości. A jako, że jego zasięg występowania jest mały, to szybkie topnienie w czerwcu i lipcu jest pewne. Owszem, jeśli pogoda się zmieni, to warunki dla topnienia lodu także się zmienią.

Stan grubości lodu 10 maja 2014 roku. HYCOM

http://map2.vis.earthdata.nasa.gov/imagegen/index.php?TIME=2014130&extent=737984,-565632,1557184,482944&epsg=3413&layers=MODIS_Terra_CorrectedReflectance_TrueColor&format=image/jpeg&width=1600&height=2048
Topniejący lód na Morzu Barentsa, w dole zdjęcia widoczny Svalbard, 10 maja 2014 roku. NASA

Wynik na 2014 rok nie jest znany. Wszystko wskazuje na to, że w tym roku lodu będzie znacznie mniej niż w 2013 roku. Natomiast jeśli chodzi o 2012 roku, to sytuacja z obecnej perspektywy nie jest pewna. Pewne, choć nie w 100%, że lód może zniknąć w tej dekadzie. Najbardziej radykalna prognoza została wysunięta przez dr. Wiesława Masłowskiego. Według niego lód całkowicie stopnieje w 2015 roku. To raczej nie jest możliwe, co nie znaczy, że nie całkowicie. Wszystko będzie zależeć od tego, jak czapa lodowa zachowa się tego lata po znacznym przyroście w 2013 względem 2012 roku.


Zobacz także:

6 komentarzy:

 1. Piszesz w tych artykułach w kółko że temperatura przekracza 0 stopni.Ale należy pamiętać że aby zaczął znikać lód na morzu to zwykle wystarczy niższa temperatura ze wzgledu na to że woda nie jest czysta.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiem, ale dodatnia temperatura wzmacnia, przyspiesza etc. topnienie lodu niż -1oC.

   Usuń
  2. A któż to ubrudził tę wodę w Arktyce? :) Co kolega miał na myśli, pisząc, że "woda nie jest czysta"?

   Zapominacie o czymś takim, jak wiatr, bo sama dodatnia temperatura guzik da w bezwietrzną pogodę.

   Jurek

   Usuń
  3. "Wiem, ale dodatnia temperatura wzmacnia, przyspiesza etc. topnienie lodu niż -1oC. "
   Ale inni mogą nie wiedzieć.
   "A któż to ubrudził tę wodę w Arktyce?"
   Jak ktoś to zrobił to ponad miliard lat temu.A woda nie jest czysta bo nie jest to sama woda.A mi przede wszystkim chodziło to że jest właściwie mocno zabrudzona i w zauważalny sposób przez to zmniejsza się temperatura topnienia tej cieczy po usyfieniu.Co możesz łatwo sprawdzić.
   "Zapominacie o czymś takim, jak wiatr, bo sama dodatnia temperatura guzik da w bezwietrzną pogodę. "
   Cyżby?To że tu nie pisałem to z tego nie wynika że nie wiem o wietrze!No i nawet bez wiatru by były efekty.

   Usuń
  4. Wydaje mi się, że chodzi o zasolenie. Jeśli chodzi i jakieś stałe zanieczyszczenia typu sadza, to wpływ jest na lód, ale no wodę to chyba nie. To już raczej fizyk musi się wypowiedzieć.

   Usuń
  5. Zgadza się że chodzi o zasolenie.Natomiast jest możliwe że niektóre substancje wymieszane razem z wodą mogą wrzeć w niżej temperaturze.Ale jeżeli chodzi o temperaturę topnienia to co sie z nią nie miesza nie ma wpływu.Tak samo węgiel.On może co najwyżej pochłaniać świat ło i ogrzewać wodę czy lód. Ale jeżeli chodzi o parowanie to co innego powodu mogłoby wzrosnąć istotnie parowanie z wody(nie tylko na Aktyce).

   Usuń