sobota, 24 maja 2014

Ekspres syberyjski - wypalanie

Tak jak zakładały prognozy, ciepło znad Syberii dociera nad wybrzeże Oceanu Arktycznego i penetruje obszary daleko w głąb zamarzniętego oceanu. Animacja poniżej pokazuje rozpad lodu na Morzu Łaptiewów i Wschodniosyberyjskim.

Zmiany zasięgu i koncentracji lodu w rosyjskiej Arktyce między 20 a 23 maja 2014 roku. AMSR2

Proces ten przebiega szybko. Wiatry wiejące z wnętrza szybko nagrzewającego się azjatyckiego lodu niosą ciepłe masy powietrza. Temperatura w Tiksi nad Oceanem Arktycznym od kilku dni sięga 3-5oC. W głębi lądu jest znacznie cieplej, a pokrywa śnieżna błyskawicznie ustępuje miejsca szybko nagrzewającej się ciemnej powierzchni ziemi.


Animacja pokazująca zmniejszanie się grubości lodu w ciągu ostatnich kilku dni. HYCOM

Jeszcze gorszy obraz pokazuje powyższa sekwencja rozpadu lodu ACNFS. Sytuacja jest nawet poważniejsza niż w 2012 roku, co nie wróży nic dobrego. Choć zasięg lodu nie jest najmniejszym w ostatnich latach, to sytuacja ta może się wkrótce zmienić.

Uwalniające się od lodu miejsca nagrzewają się przyspieszając topnienie lodu. DMI


Rozpad lodu w rosyjskiej części Arktyki
Rozpadająca się pokrywa lodowa u wybrzeży rosyjskiej Syberii, 23 maja 2014 roku. NASA

Na zdjęciu satelitarnym Terra możemy zobaczyć jak wygląda to gołym okiem. Jednocześnie widać, że śnieg prawie całkowicie się roztopił u wybrzeży Oceanu Arktycznego. Jeśli trend będzie się utrzymywać, to w tym roku zasięg lodu w Arktyce skurczy się poniżej 4 mln km2, a być może do poziomu 3 mln km2.


Zobacz także:
 • Arctic News - bestia ze wschodu, niedziela, 18 maja 2014 Arktyczna czapa lodowa topnieje coraz szybciej. Pod wpływem ciepła wód i powietrza oraz wiatru rośnie liczba pęknięć i szczelin. W szczelinie ciągnącej się wzdłuż rosyjskiej Syberii pojawiła się wielka wyrwa w lodzie, która będzie rosnąć z każdym dniem. Prognozy na najbliższe dni są bardzo pesymistyczne...

4 komentarze:

 1. z map AMRS 2 wynika że lód na morzach, wschodniosyberyjskim i łaptiewów,nie ma się dobrze i bardzo szybko stopnieje,przez najbliższe dwa miesiące nad arktyką będzie panować wyż , będzie przyczyniać się do bardzo szybkiego topnienia lodu w okolicach rosyjskiej części arktyki , pod koniec lipca akweny te będą wolne od lodu ,dodatnia oscylacja jaka zapanuje w sierpniu ,spowoduje że obszary rosyjskiej części arktyki znają się w polu zachmurzenia i głębokich niżów,normalnie by to hamowało topnienie w tym reginie arktyki ale w sierpniu nie będzie tam lodu więc nie będzie czego hamować,niż które będą znajdowały się tam i wyże które utworzą się nad grenlandią i północną kanadą we spół będą transportować pozostały lód wzdłuż wysp północnej kanady i grenlandi do cieśniny frama i morza barentsa .te czynniki będa sprzyjać kolejnemu rekordowi w arktyce.1983.

  OdpowiedzUsuń
 2. zgadzam się z przedmówcami myślę ze we wrześniu pozostanie jedynie 500 000 km 2 lodu jest to prawdopodobieństwo 99%.

  OdpowiedzUsuń
 3. Wygląda na to że jest szansa że tam jeszcze się ociepli.W Helsinkach o ile dobrze mi sie zdaje poprawiono rekord temepratury maja.Pisze tak bo nie podali że to rekord .Na wykresie jest wyżej ale w spisie nie.Ale winnych miejscowościach w tamtych okolicach temperatura średniadobowa była jeszcze wyższa niż parę dni temu.
  Aczkolwiek wątpie aby powiechnia lodu na Arktyce spadła poniżej 500000 km2 ale to możliwe a rekord oddolny powierzchni lodu jest niemal pewny. Wnioski z tego co tu było opisane to są taki że będzie się działo .

  OdpowiedzUsuń