wtorek, 20 maja 2014

Lody Grenlandii zaczęły się topić

Pokrywa lodowa Grenlandii zaczęła topnieć. 18 maja nad południową Grenlandię napłynęły ciepłe masy powietrza sprowadzone przez wyż znad Morza Labradorskiego, podnosząc temperaturę na południu wyspy. Temperatura na południowym krańcu Grenlandii wzrosła do poziomu 3-6oC, a miejscami nawet do 9oC. Na północy wyspy panuje jeszcze siarczysty mróz. W najbliższych dniach dodatnie temperatury mają się utrzymać.

 Obszary lądolodu objęte topnieniem, 18 maja 2014 roku. NSIDC

Sezon topnienia na Grenlandii rozpoczął się dość gwałtownie, co pokazuje poniższy wykres. Na zdjęciu satelitarnym NASA możemy zobaczyć Grenlandię i Ocean Atlantycki 18 maja. Zachmurzenie nad północnym Atlantykiem jest dość małe, co sprzyja nagrzewaniu się wody.

Zmiany zasięgu topnienia lądolodu na Grenlandii w 2014 roku na tle średniej 2981-2010.


 Dzienny bilans strat/zysków grenlandzkiego lądolodu w przełożeniu na opady w milimetrach. Czerwony kolor oznacza straty, niebieski zyski. Stan na 19 maja 2014 roku, po prawej mapa średniej z okresu 1990-2011. DMI

Sezon topnienia chociaż skokowo, rozpoczął się jednak normalnie - napływ ciepła o tej porze roku nie jest niczym niezwykłym. O anomalii związanej z ociepleniem klimatu będzie można mówić dopiero wtedy, gdy obszar objęty topnieniem będzie większy niż średnia wieloletnia. Dotyczy to także bilansu strat, co pokazuje mapa DMI powyżej. Obecna sytuacja jest normalna, przynajmniej na razie.

Zobacz także:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz