niedziela, 25 maja 2014

Arctic News - syberyjskie topnienie

Ostatni tydzień upływa pod znakiem intensywnego topnienia lodu w rosyjskiej części Arktyki. Tempo topnienia lodu w ostatnim tygodniu zwolniło, ale wciąż zasięg lodu w Arktyce jest mniejszy niż w 2012 i 2013 roku. Niespecjalnie, jak na ostatnie lata, dużym zasięgiem czapy lodowej nie należy się sugerować. Zwłaszcza, że różnice wcale nie są takie duże. Na uwagę zasługuje grubość lodu, która nie wygląda dobrze. Jest ona nawet mniejsza niż w 2012 roku. Dipol arktyczny, któremu ostatnio towarzyszy napływ ciepła z wnętrza Syberii, przyczynił się do znacznego pogorszenia miąższości lodu. Tempo topnienia lodu w następnych tygodniach może znacznie przyspieszyć.

Zasięg i koncentracja arktycznego lodu morskiego. AMSR2 Uni Bremen

Topnienie lodu zwolniło na Morzu Czukockim i Beauforta. Pozostał jeszcze niewielki fragment lodu na południu Morza Ochockiego. Lód intensywnie topnieje na Morzu Łaptiewów i Wschodniosyberyjskim. Zauważalnie zmniejsza się zasięg lodu na Morzu Barentsa. Także na Morzu Karskim widać cofanie się lodu w kierunku wybrzeży Rosji. Podobnie jest na wodach między Grenlandią a Kanadą, gdzie tamtejszy lód mający postać kry lodowej zmniejsza swój zasięg. Poniższe animacje pokazują zmiany w arktycznym lodzie w ciągu ostatniego tygodnia.


Zmiana zasięgu lodu między 17 a 24 maja 2014 roku.

Zasięg lodu w Arktyce w 2014 roku (kliknij, aby powiększyć) na tle ostatnich lat i wyszczególnienie na okres maj-czerwiec. IARC-JAXA

W ciągu ostatniego tygodnia zasięg lodu zmniejszył się tylko o 0,27 mln km2. 24 maja zasięg lodu według JAXA liczył 11,72 mln km2 i tym samym znalazł się na piątym miejscu w historii pomiarów. Na wyższych pozycjach są: 2004, 2006, 2010 i 2011 rok. Te dane pokazują, że jest jeszcze za wcześnie, by mówić o tegorocznym przyroście lodu w stosunku do 2013 roku. Trudniej zaś jeszcze przewidywać, czy zasięg lodu zmniejszy się do poziomu 2007, a nawet 2012 roku. Jest wiele przesłanek, które zakładają silne roztopy w czerwcu, lipcu i sierpniu. Jest to możliwe, choć oczywiście nie na 100%. Wszystko bowiem zależy od pogody. Na razie nie ma dodatniej Oscylacji Arktycznej, co nie znaczy, że nie pojawi się ona w ogóle. Przez najbliższe 4-5 dni indeks AO będzie ujemny.

Zasięg lodu w Arktyce na tle średniej z lat 90' XX wieku.

Zasięg lodu w Arktyce jest mniejszy niż średnia z lat 80-tych, 90-tych i pierwszych lat XXI wieku. W stosunku do lat 80' XX wieku zasięg lodu jest mniejszy o 1,14 mln km2. Natomiast w stosunku do lat 90' (mapa powyżej) o 0,68 mln km2 mniejszy. Najmniej lodu jest na Morzu Barentsa, niewielki zasięg w stosunku do czasów XX wieku ma lód na Morzu Beringa. Na tym akwenie lód ogranicza się jedynie do Zatoki Anadyrskiej.
Średnie odchylenia temperatur od normy na półkuli północnej w okresie 15-22 maj 2014. NOAA-NCAR

Wraz z nadejściem lata, temperatury w Arktyce stabilizują się i nie ma już tak dużych, dodatnich anomalii termicznych jak zimą. Mimo to w Arktyce są miejsca, gdzie jest cieplej. Między 15 a 22 maja w sektorze pacyficznym i wzdłuż wybrzeży Rosji temperatury były średnio o 2-3oC wyższe niż średnia z lat 1981-2010. Wokół bieguna północnego temperatura jest poniżej średniej.


Wielka szczelina w lodzie na Morzu Łaptiewów i Wschodniosyberyjskim o długości 1500 km. Terra, NASA

Podsumowując - proces zmniejszania się powierzchni czapy lodowej w Arktyce spowolnił, co o niczym nie świadczy. W 2012 roku o tej samej porze zasięg i powierzchnia lodu były większe niż w 2011 roku. Objętość lodu rok temu pod koniec maja była większa niż w 2012 roku. Teraz jest nieco mniejsza. Za około dwa tygodnie pojawi się następny raport PIOMAS. Sytuacja w Arktyce może się pogorszyć, zwłaszcza, że grubość lodu w rosyjskiej części Arktyki jest bardzo mała, a lód systematycznie się tam topi. Co naprawdę się wydarzy w Arktyce, przekonamy się za kilka-kilkanaście tygodni. Odwiedzaj regularnie "Arktyczny Lód" - będziesz na bieżąco!


Zobacz także:
 • Arctic News - bestia ze wschodu, niedziela, 18 maja 2014 
 • Arctic News - majowe topnienie przyspiesza, niedziela, 11 maja 2014 
  Ostatnie dni pokazują, że arktyczna czapa lodowa zmniejsza się bez większych przeszkód. Nie ma już miejsc, gdzie lód przyrasta, a jeśli nawet, to są to niewielkie fragmenty paku lodowego, które spycha wiatr. Nawet na Morzu Barentsa, gdzie nie tak dawno temu lód rozrastał się, teraz zaczął się wyraźnie zmniejszać. Temperatura rośnie, anomalia termiczne w Arktyce utrzymują się niemal nieprzerwanie. co więcej lód nie tylko topi się pod względem powierzchni, ale i grubości, która w wielu miejscach zmniejsza się...

6 komentarzy:

 1. To co tu pokazali http://arcticicesea.blogspot.com/2014_05_01_archive.html nie zwiastuje aby miało być duużo lodu w Arktyce w tym roku.2 tygodnie upałów i kto wie czy nie będą to upały codziennie do września.Ciekawie wyglądają tam opady.Tylko 1 dzień z opadem ale za to na pocieszenie premia prawie 9 cm deszczu.Co prawda tona poudniu rosji ale to zwiastuje powtórkę z 2010 roku.W każdym razie jest całkem prawdopodobna.Zwłaszcza że aktualnie temperatury w wielu miejscowościach w okolicach Morza Kaspijskiego są SPORO WYŻSZE niż w 2010 roku.Tu porównanie maja z 2010 : http://www.pogodaiklimat.ru/monitor.php?id=34866&month=5&year=2010 i 2014 : http://www.pogodaiklimat.ru/monitor.php?id=34866&month=5&year=2014 .Być może nawet zostanie poprawiony rekord średniej temepratury maja z 2012 roku .Pewne jest 1-będzie się działo.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miał być na początku ten odnośnik z temperaturami: http://www.ogimet.com/cgi-bin/gsynres?lang=en&ind=34772&ano=2014&mes=5&day=25&hora=18&min=0&ndays=30 .

   Usuń
  2. Dodam że tu jest bardziej odpowiednia miejscowość: http://www.pogodaiklimat.ru/monitor.php?id=35700 .Tu był już rekord temperatury maksymalnej maja a zanosi się zdecydowanie na nowy rekord średniej temepratury maja.Stary jest z 2012 więc nie aż taki stary.

   Usuń
 2. Tylko, że podajesz mi regiony na południu, a ja skupiam się na północy. Tiksi, Pevek, Wyspa Wrangla.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na północy w regionie S.Petersburga nadal jest bardzo ciepło z tym że nie tak bardzo jak wcześniej ..Do tego w tym regionie na północy zrobiło się barzdzo ciepło po upałach w regionie na północ od Morza Kaspijskiego.Do tegoto co pisze sugeruje że powtórka z 2010 roku jest prawdpodobna.Z tym ze może być nieco inna-np. ekstremalne temperatury zamiast w rejonie Moskwy mogłyby sie pojawić w Murmańsku i okolicach a wtedy wpływ na Arktykę byłby bardzo znaczny i w tym przypadku niemal na pewno by było rekordowo mało lodu na Arktyce.Już teraz Morze Bałtyckie w okolicach Helsinek jest bardzo ciepłe.Do tego widać to na mapach które podajesz.Co prawda lód nie stopił się rekordowo ciepło a na północy Morza Bałtyckiego jest już około 7 stopni .W Archangielsku nadal są dosyć wysokie temepratury.

   Usuń
 3. Prognozy dwutygodinowe wskazuja, ze index AO bedzie się utrzymywał w okolicy 0 lub lekko ujemny :)
  Koncentracja lodu na Morzu Wschodniosyberyjskim i Łaptiewów poprawiła się (mapki AMSR2 Uni Bremen).
  Obecny zasięg lodu morskiego północnej półkuli jest podobny do tego obserwowanego w pierwszej połowie lat 70. Oczywiście wszelkie wykresy zaczynają sie od 1979, kiedy to zasięg był maksymalny. Warto jednak zajrzeć do raportu IPCC z 1990, bo tam zasięg lodu przedstawiony jest od 1973 roku.

  Jurek

  OdpowiedzUsuń