Toplista

Ranking Blogów

wtorek, 6 maja 2014

Coraz większe zmiany w lodzie Arktyki

Topnienie lodu w Arktyce postępuje. Zmiany w strukturze lodu są coraz bardziej widoczne, rośnie liczba pęknięć i szczelin. Obszarów, gdzie występuje kra lodowa jest coraz więcej. W trakcie gdy topią się lody Arktyki, granica śniegu przesuwa się na północ i jest już bardzo blisko wybrzeża Oceanu Arktycznego.   

Mapa Uniwersytetu Bremen, AMSR2 (kliknij, aby powiększyć) przedstawia stan arktycznego lodu morskiego na 5 maja 2014 roku. Szybkie ocieplenie w Kanadzie i na Alasce ingeruje w lód na Morzu Beauforta i Czukockim. Na obu tych akwenach lód najwyraźniej się już topi. Szczególnie warto zwrócić uwagę na Morze Czukockie, gdzie lód topi się przedwcześnie, a zmiany w lodzie są podobne do tych z 2007 roku. Uaktywniła się szczelina na Morzu Łaptiewów i Wschodniosyberyjskim, co było do przewidzenia. Ponownie indeks AO jest dodatni, a lód przemieszcza się na południe w stronę ciepłego Atlantyku. Jednocześnie szybkie zniknięcie śniegu nałoży się na ogólną pulę szybkiego topnienia lodu w 2014 roku.

Kra lodowa na Morzu Czukockim i w Cieśninie Beringa 5 maja 2014 roku. NASA

Szczeliny w lodzie na Morzu Beauforta i powoli powstająca tam kra lodowa.

Dryfująca kra lodowa na Morzu Labradorskim.

Na tych powyższych zdjęciach NASA widzimy gołym okiem zmiany, jakie zachodzą w Arktyce. Kra lodowa zaczyna dominować w pokrywie lodowej Arktyki, a przynajmniej na obszarach zewnętrznych arktycznej czapy. W centralnej części Oceanu Arktycznego kry lodowej nie ma, ale pęknięcia w lodzie są obecne.

Topniejący śnieg w Kanadzie i na Alasce 5 maja 2014 roku. NASA

Topniejący śnieg na Syberii, na zachód od Bajkału pojawiły się już pierwsze pożary tajgi.

Granica śniegu przesuwa się coraz bardziej na północ, szybciej niż rok temu, tak samo jak w 2012 roku. Pamiętajmy, że brak śniegu, zbyt szybki ubytek śniegu ma wpływ na topnienie lodu w Arktyce. Zmiana albedo sprawia, że ziemia pochłania ciepło, to z kolei podnosi temperaturę powietrza. Ciepło jest w stanie bez problemu dotrzeć nad Ocean Arktyczny, co zresztą już jest obserwowane.


Zobacz także:

3 komentarze:

 1. A może byś opisał sytuację na Grenlandii.Chodzi głównie o zmiany stanu lodu oraz występowaniu nietypowych wyżów czy niżów oraz opadów.Do tego jaki wpływ zanik lodu na biegunie północnym będzie miał na lodowce na Grenlandii.Oczywiście to może być trudne ale mógłbyś przynajmniej poszukać co się tam dzieje i spróbować to przeanalizować np. wpływ niżów z dużą ilością opadów na wnętrze Grenlandii..

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na razie proces topnienia grenlandzkiego lodu nie ruszył, zacznie się to pod koniec maja, ewentualnie w połowie, jeśli zrobi się tam bardzo ciepło. Bilans lodu na razie jest tam lekko dodatni. Ostatnio wzrosły tam temperatury, ale teraz ponownie jest tam dość mroźno. Czyli ogólnie nic specjalnego.

   Usuń
  2. Ale czy byś zrobił artykuł na temat tej sytuacji i wpływu tempratur na bieguniepółnocnymna Grenlandie i na odwrót.Do tego czy wzrost ilości opadów na Grenlandii mógłby w znaczącym stopniu zrekompensować ubytek lodu przez przynajmniej 20 lat.Oczywiscie w dalszym etapie ocieplenia klimatu nie da rady.Natomiast na Antarktydzie przynajmniej teoretycznie można się łudzić że się da bo tam do zaniku lodu na wysokości 3 km przy temepraturach -50 stopni dojdzie tylko w ekstremalnych warunkach.Jednak mimo tego los Antarktydy marnie widze.A teraz zagadka-dlaczego mimo tego że średnia temperatura mierzona np. na posterunku"Wostok" jest bardzo niska to jest możliwa zagłada lodowców na Antarktydzie przy ociepelniu sredniej temperatury o 25 stopni.Aby tam była średnia temperatura roczna powyżej 0 potrzeba tam wzrostu temepratury średniej ponad 40 stopni.

   Usuń