Toplista

Ranking Blogów

wtorek, 20 maja 2014

Rozpad lodu w rosyjskiej części Arktyki

Arktyczny lód poddawany jest coraz większej presji ze strony pogody, a w zasadzie, to klimatu. Cieplejszy niż kiedyś klimat na Ziemi, szczególnie w Arktyce, wywiera coraz większy wpływ na zachowanie się arktycznej czapy lodowej. Arktyka ze względu na dodatnie sprzężenie zwrotne między wzrostem temperatury a zanikiem czapy lodowej najszybciej reaguje na zmianę klimatu. O ile poprzedni rok okazał się zimny, to ten coraz bardziej przypomina powrót do ciepłych lat 2007-2012. Na mapie koncentracji lodu pokazany jest stan arktycznego lodu z dnia 19 maja.

Zasięg i koncentracja arktycznego lodu 19 maja 2014 roku. AMSR2 Arctische Pinguin

Gigantyczna szczelina wzdłuż wybrzeży Syberii powiększa się, tak samo wyrwa w lodzie na północ od Wysp Nowosyberyjskich. Szczelina i wyrwa powiększają się na razie głównie pod wpływem wiatru, ale rośnie także udział temperatur. Dipol arktyczny sprowadza ciepło znad Syberii, gdzie za jego przyczyną szybko topnieje również leżący tam śnieg. Animacje poniżej pokazują zmiany w pokrywie lodowej w ciągu ostatniego tygodnia.Animacja pokazująca zmiany w pokrywie lodowej między 13 a 19 maja 2014 roku. Poza powiększającą się szczeliną na Morzu Wschodniosyberyjskim, uwagę zwraca szybko cofający się lód na Morzu Czukockim. AMSR2

Animacja pokazująca zmiany w pokrywie lodowej między 13 a 19 maja 2014 roku.


Sytuacja jest już bardzo poważna. Zasięg lodu 19 maja wyniósł 11,87 mln km2, w ciągu ostatniego tygodnia zmniejszył się o 0,3 mln km2 i jest drugim najmniejszym (2006 - 11,74 mln km2) w historii pomiarów. W 2012 roku o tej porze czapa lodowa według danych JAXA liczyła 12,1 mln km2. Jednak to nie zasięg lodu stanowi jedyny problem. Temperatury na północy Syberii rosną, a w najbliższych dniach wzrosną jeszcze bardziej. Nawet na północy Jakucji w tym tygodniu temperatury sięgną nawet 20oC. Na wybrzeżu Morza Wschodniosyberyjskiego temperatura już przekroczyła 0oC, w Pewek słupke rtęci 19 maja pokazał 7oC, a na Wyspie Wrangla 4oC. Rośnie też temperatura wód, nie tylko wód Oceanu Atlantyckiego, ale i Morza Czukockiego, gdzie wolny od lodu obszar powierzchni morza nagrzewa się, przyspieszając topnienie lodu.

Anomalia termiczne wód morskich na północ od 60oN - zmiany między 12 a 20 maja 2014 roku. DMI


Zmieniający się w krę lodową lód na Morzu Czukockim, 19 maja 2014 roku. NASA

Kra lodowa u wybrzeży Syberii (Morze Wschodniosyberyjskie).

http://map2.vis.earthdata.nasa.gov/imagegen/index.php?TIME=2014139&extent=1139040,256832,2277728,1125184&epsg=3413&layers=MODIS_Terra_CorrectedReflectance_TrueColor&format=image/jpeg&width=2224&height=1696
Pokrywa lodowa na Morzu Karskim, (kliknij aby powiększyć). NASA

Pokrywa lodowa na Morzu Czukockim, wokół Wyspy Wrangla i na Morzu Wschodniosyberyjskim to już praktycznie kra lodowa, choć jeszcze gęsto upakowana. Powiększająca się szczelina i kurczący się lód na Morzu Czukockim mogą znacznie pogorszyć stan czapy lodowej w Arktyce i przyspieszyć jej topnienie w czerwcu.


Zobacz także:
 • Arctic News - bestia ze wschodu, niedziela, 18 maja 2014 Arktyczna czapa lodowa topnieje coraz szybciej. Pod wpływem ciepła wód i powietrza, oraz wiatru - rośnie liczba pęknięć i szczelin. W szczelinie ciągnącej się wzdłuż rosyjskiej Syberii pojawiła się wielka wyrwa w lodzie, która będzie rosnąć z każdym dniem. Prognozy na najbliższe dni są bardzo pesymistyczne...

5 komentarzy:

 1. W Archangielsku bylo wczoraj ponad 31 stopni i to był rekord maja.Nie zwiastuje to niskich temepratur w tamtych okolicach.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. chyba fahrenheita.

   Usuń
  2. To też.Ale bliżej 31 celsjusza.

   Usuń
 2. Zasięg lodu 19 maja był trzecim najmniejszym, nie drugim.
  Zasięg lodu 20 maja wyniósł 11,85mln km2 i jest piątym najmniejszym, Do lat 2004 (11,72mln km2) i 2006 (11,70mln km2) , dołączyły 2010 (11,83lmn km2) i 2011 (11,82mln km2). Różnice są niewielkie, dlatego warto obserwować spadki lodu w okresach kilku-, kilkunastodniowych.

  Jurek

  OdpowiedzUsuń
 3. Wygąda na to że w najbliższym czasie sytuacja nadal będzie bardzo gorąca.Według zapowiedzi w Archangielsku i okolicach nadal ma być bardzo gorąco.Ewentualnie wyjątkowo wysokie temperatury przesuną się nad Norwegię lub okolice Moskwy.
  Hubert a może byś opisał ten wyż co "produkuje" te wysokie temperatury.Najpierw był od północnej strony Morza Kasijskiego,następnie przemieścił się przez Moskwę i dotarł do Estonii Finlandii a wczoraj "produkował"największe anomalie na północ od Moskwy. I oczywiście jego wpływ na Arktykę od strony Europy.Podobno ma by też bardzo trwały.Do tego mam wrażenie że to może być przygrywka do powtórki lata w Rosji z 2010 .A ciekawe czy wiesz że ogólnie rzecz biorąc ciśnienie w atmosferze będzie rosło przez ocieplenie klimatu?Ale jednocześnie te ciśnieniebędize coraz bardziej niestabilne w skali dobowej przy identycznych amplitudach temperatury dobowej.
  A tamten człowiekcoma tamtą strone co wczesniej pisałeś nie wydaje się wystarczająco kompetentny aby odpowiedzieć na moje pytania.Co prawda trudno tam znaleźć rażące błędy ale tam są przeważnie banały oczywiste dla każdego solidnie myślącego człowieka a nawet ma istotne braki w podanych danych nie wspominając o solidnej analizie na poziomie profesorskim.A ja oczekuję takiego poziomu a już zwłaszcza abyposiadał przynynajmniej niezbędnych do dokładnej analizy.Jesteście podobni-wam sie zachciało coś pisać ale brakuje wiedzy i co gorsze obawiam się że umiejętności analitycznych.Jak na razie nie odpowiedziałeś na moje 2 banalne pytania.Do tego miałeś się wyrazić na temat tegocopisała ten człowiekna stronie indymedia a nie widzę chęci.I oducz się takiego podejścia jak pijak co głosuje na innego bo tamten też pijak.Ty masz spore braki w wiedzy i polecasz mi stronę kogoś podobnego mimo że to są informacje.Do tego napisałem wyraźnie abyś zrobił jakieś odnośniki doważnyh stron związanych z klimatem(zwłaszcza chodzi o dane).Wiem że to jest blog i w takim czymś jest inny system ale do tego tematu to jest bardzo przydatne.I mam jeszcze pytanko typowo fizyczne-czy udowodniono zjawisko temperatury krytycznej?Np. sprężając tlen do ciśnienia 50000 atmosfer i robiąc analizę.Ten człowiekdo którego wywody podałem odnośniki to podważa i bym nie był zdziwiony że to prawda.

  OdpowiedzUsuń