Toplista

Ranking Blogów

niedziela, 18 maja 2014

Arctic News - bestia ze wschodu

Arktyczna czapa lodowa topnieje coraz szybciej. Pod wpływem ciepła wód i powietrza oraz wiatru rośnie liczba pęknięć i szczelin. W szczelinie ciągnącej się wzdłuż rosyjskiej Syberii pojawiła się wielka wyrwa w lodzie, która będzie rosnąć z każdym dniem. Prognozy na najbliższe dni są bardzo pesymistyczne.

Zasięg i koncentracja arktycznego lodu morskiego. AMSR2 Uni Bremen

Lód na Morzu Beringa właściwie już nie istnieje, a to co zostało, to jedynie resztki pokrywy lodowej w Zatoce Anadyrskiej. Tuż przy Cieśninie Beringa pozostały resztki kry lodowej, które znikną za kilka dni. Zmniejsza się pokrywa lodowa na Morzu Czukockim. Szczelina, która zniknęła na przełomie kwietnia i maja u wybrzeży Rosji, kilka dni temu ponownie się otworzyła. Teraz pod wpływem wiatru i prawdopodobnie ciepłych wód pod lodem powstała u wybrzeży Wysp Nowosyberyjskich wielka wyrwa w lodzie. W tamtym regionie temperatura rośnie, a za kilka dni zrobi się tam na tyle ciepło, że wyrwa w lodzie zacznie się szybko powiększać. Wzrost temperatury wód Morza Barentsa sprawił, że spychany przez wiatry dodatniej Oscylacji Arktycznej lód topnieje. Szybko też topi się lód znajdujący się na wodach między Grenlandią, a Ziemią Baffina.

Zmiana zasięgu lodu między 10 a 17 maja 2014 roku.

Zasięg lodu w Arktyce w 2014 roku (kliknij, aby powiększyć) na tle ostatnich lat i wyszczególnienie na okres kwiecień-maj. IARC-JAXA

16 maja 2014 roku zasięg arktycznego lodu morskiego liczył 12,0 mln km2 i był trzecim najmniejszym w historii pomiarów. Ciekawostką jest to, że w 2004 i 2006 roku czapa lodowa była o około 0,1 mln km2 mniejsza niż obecnie. To nie jest informacja pocieszająca z racji tego, że w tym roku zasięg lodu jest mniejszy o 0,25 mln km2 od tego z 2012 roku. Możliwe, że zasięg lodu w Arktyce jest czwartym najmniejszym z uwagi na bardzo małą różnicę w stosunku do 2011 roku.  Nieco lepiej prezentuje się powierzchnia lodu z uwagi na lepszą, jak na razie koncentrację lodu na Morzu Beauforta.

Prognozowane warunki pogodowe w Arktyce. Wetterzentrale

Sytuacja robi się bardzo poważna. Prognozy pogody na najbliższy tydzień zakładają dalsze utrzymywanie się dodatniej Oscylacji Arktycznej. Tak zwany dipol nie tylko będzie mocno ingerować w arktyczny lód, ale zacznie sprowadzać ciepło (co zresztą już ma miejsce) z Syberii, gdzie jednocześnie w ciągu kilku dni stopnieje leżący tam śnieg. W przeciwieństwie do Alaski i Kanady śniegu na Syberii jest nieco więcej niż rok temu. Śnieg ten bardzo szybko się rozpuści, a temperatura na Dalekim Wschodzie zacznie rosnąć. Jeśli prognoza pogody się sprawdzi, to sytuacja w Arktyce znacznie się pogorszy, co łatwo stwierdzić patrząc na następną animację.

Zmiany grubości lodu między 29 kwietnia a 17 maja 2014 roku. Naval Research Laboratory, HYCOM

Topnienie lodu jakościowo zbliżone do 2007, a nawet 2012 roku jest bardzo możliwe. Miąższość lodu w rosyjskiej części Arktyki szybko się pogarsza, a proces ten przyspieszy. Jeśli warunki pogodowe będą takie, jak zakłada prognoza, to lód będzie topnieć naprawdę szybko w tempie 90-110 tysięcy km2 na dobę. Jednocześnie jego grubość będzie się kurczyć. Istnieje nawet możliwość pojawiania się "kanału" łączącego Morze Czukockie ze Wschodniosyberyjskim, aż po Wyspy Nowosyberyjskie. To możliwe, choć nie w stu procentach pewne. Taki stan rzeczy przyczyniłby się do jeszcze szybszego tempa topnienia lodu. Zwłaszcza jeśli dodatnia AO miałaby się utrzymywać dalej w czerwcu.

Topniejący lód na Morzu Karskim i Barentsa, 17 maja 2014 roku. NASA

Szczelina i wielka wyrwa w lodzie ciągnąca się wzdłuż Syberii. NASA

Na rezultaty prognozy względem dodatniej Oscylacji Arktycznej pozostaje nam tylko czekać. Układy baryczne, jakie w tym tygodniu mogą się pojawić, przy obecnym stanie lodu są niczym bestia, która połknie dużą ilość lodu. Szybkie topnienie lodu w maju przełoży się na szybsze topnienie w czerwcu. Nie ma już żadnych szans na powtórkę z lat 2008-2009 w przełożeniu na 2013-2014. 2014 rok będzie kolejnym rokiem spadkowym, tak jak 2010, 2011 czy 2012 rok. Pytanie tylko: O ile więcej zmniejszy się czapa lodowa względem poprzedniego roku?


Zobacz także:

4 komentarze:

 1. Przypuszczalnie u brzegów połnocno-zachodniej Rosji lód wkrotce zacznie pędkoznikać.Wyjątkowo gorące powietrze zbliża się z z południowo-zachodniej Rosji.Niewykluczone lokalne rekordy.Już dziś w Helsinkach znacznie przekroczyła średnią.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wczoraj była poprawka.W Finlandii było ponad 30 stopni i a w Helsinkach rekord maja i być może będzie dziś będzie jeszcze cieplej.A w Petersburgu było kosmiczne 33 stopni czyli więcej niż rekord maja we Wrocławiu.

   Usuń
 2. Na Grenlandii z powodu ciepłych mas powietrza też zaczęły się roztopy: http://nsidc.org/greenland-today/

  Papa Ohara

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ciekawe jak sie rozgrzeje woda w północno-wschodniej Europie wskutek tych ostatnich anomalii.

   Usuń