Toplista

Ranking Blogów

niedziela, 4 maja 2014

Arctic News - majowe topnienie

Rozpoczął się kolejny miesiąc - maj. Maj jest miesiącem kiedy tempo topnienia arktycznego lodu przyspiesza. Trwający kilkanaście godzin dzień, wysoko świecące słońce sprawia, że rośnie temperatura zarówno wód, jak i powietrza. Dni w trakcie których lód przyrasta będzie niewiele, więc topnienie lodu będzie się intensyfikować. Fakt ten już można zaobserwować, spoglądając na mapy koncentracji lodu.

Zasięg i koncentracja arktycznego lodu morskiego. AMSR2 Uni Bremen

Lód cofał się w ostatnim tygodniu na Morzu Beringa, a w szczególności na Morzu Ochockim, gdzie uległ już niemal całkowitemu stopnieniu. Napływ ciepłego powietrza, a także wiatr nadkruszył pak lodu na Morzu Czukockim. Poniżej, pierwsza animacja to wyraźnie pokazuje. Lód na Morzu Czukockim zaczął się topić dość wcześnie, nic dziwnego, ostatnio temperatury przekraczały tam 0oC. Lód przyrasta, a raczej przemieszcza się na Morzu Barentsa. Temperatura tamtejszych wód jest jeszcze niska, więc lód nie topi na tyle szybko, by jego zasięg na tym akwenie ulegał zmniejszaniu. Proces ten okupiony jest spadkiem ilości lodu u wybrzeży Rosji. Wysokie temperatury w zachodniej Kanadzie i na Alasce mają wpływ na lód Morza Beauforta, który też zaczął się już topić.


Zmiana zasięgu lodu między 26 kwietnia a 3 maja 2014 roku.

Na drugiej animacji widzimy zmiany w lodzie Morza Labradorskiego i Baffina, przy okazji widać też Zatokę Hudsona. Na wszystkich tych akwenach lód topnieje. Szczególnie na Morzu Labradorskim i dalej na północ - Cieśninie Davisa, widać, że tamtejsza pokrywa lodowa zmienia się dryfującą krę lodową. Reasumując - lód topnieje już praktycznie w całej Arktyce, poza nielicznymi wyjątkami, gdzie wciąż jeszcze może przyrastać.

 Zasięg lodu w Arktyce w 2014 roku (kliknij, aby powiększyć) na tle ostatnich lat i wyszczególnienie na okres kwiecień-maj. IARC-JAXA


Biorąc pod uwagę zasięg lodu w Arktyce, to tu zaszły pewne zmiany. Na 3 maja zasięg lodu spadł na drugie miejsce, mając 12,67 mln km2.  Na drugim miejscu uplasował się 2006 rok - 12,4 mln km2. Dalej na wykresie widoczny jest 2007 i 2011 rok, zasięg lodu dla 3 maja liczył 12,74 mln km2, ex-aequo na trzecim miejscu jeden i drugi rok. Sytuacja jest raczej chwilowa, gdyż warunki pogodowe mogą się zmienić, co spowolni się nieco tempo topnienia lodu. Sama powierzchnia lodu przedstawia się zupełnie inaczej. Powierzchnia lodu według CT była na 1 maja była siódmą najmniejszą w historii pomiarów. Dzięki czemu być może poprawią się statystyki objętości lodu. Niemniej jednak, tak sytuacja może się zmienić i za kilka czy kilkanaście dni powierzchnia lodu spadnie na trzecie, drugie, czy może nawet pierwsze miejsce, tak jak teraz zasięg lodu. 

Na mapie po lewej przedstawiona jest temperatura powierzchniowa wód i lodu. W związku z topnieniem lodu na Morzu Beringa, Czukockim i Beauforta, napływem ciepłych mas powietrza, temperatura lodu rośnie, zbliżając się do zera stopni, co zapoczątkuje dalsze topnienie w następnych tygodniach.Zmiany grubości lodu w ciągu ostatnich dni. HYCOM


Duże dzieje się na polu grubości lodu. Choć dipola arktycznego nie ma, to zmiany w miąższości lodu u wybrzeży Rosji są widoczne i mogą się nasilić w ciągu najbliższych dni. Zmniejszyła się grubość lodu na Morzu Beringa i Czukockim. Na mapie można zauważyć także gwałtowną zmianę grubości lodu na północ od Morza Beauforta. Prawdopodobnie jest to błąd odczytu danych z satelity. Z uwagi na to, za kilka dni przedstawiona zostanie kolejna animacja grubości lodu. 


Kra lodowa między Grenlandią a Ziemią Baffina, 3 maja 2014 roku. NASA

Topniejący lód na Morzu Czukockim, po prawej stronie zdjęcia - Wyspa Wrangla.

Topnienie lodu w Arktyce nabiera tempa. Na zdjęciach satelitarnych możemy zobaczyć, że jest coraz więcej miejsc, gdzie lód topi się i zmienia w krę lodową. W międzyczasie przesuwa się na północ granica śniegu, co przełoży się na późniejsze, szybsze tempo topnienia lodu.Zobacz także:

2 komentarze:

 1. http://www.ijis.iarc.uaf.edu/seaice/extent/Sea_Ice_Extent_v2_prev_L.png

  tutaj lepiej widać jak wygląda zasięg lodu na tle ostatnich lat.

  Jurek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Za dużo linii na wykresie, nie lubię takich wykresów, gdzie wszystko leży na kupie.

   Usuń