czwartek, 29 maja 2014

Słoneczna Kanada

Niemal nad całą Kanadą jest słonecznie. Przyczyną jest rozległy wyż, którego centrum z ciśnieniem ponad 1025 hPa znajduje się nad Zatoką Hudsona. Wyż przynosi nie tylko małe zachmurzenie, ale i wysokie temperatury. Od Labradoru po wschodnią Alaskę temperatury są wysokie. Zdjęcie satelitarne pokazuje, że śnieg prawie już się tam stopił. Lód pokrywający Zatokę Hudsona (mapa po lewej) szybko topnieje.
Kanada 28 maja 2014 roku. NASA

W Arviat nad zachodnim wybrzeżem Zatoki Hudsona 28 maja temperatura wzrosła do 13oC, dziś temperatura sięgnie tam 15oC, a najbliższych dniach będzie wynosić od 4 do 10oC. Lód będzie się topić dalej. W Kugluktuk leżącym za kołem polarnym nad Zatoką Koronacji temperatura 28 maja wzrosła do prawie 20oC. W najbliższych dniach się tam ochłodzi, ale wciąż będzie słonecznie, a temperatura będzie utrzymywać się powyżej zera.

Zatoka Hudsona 28 maja 2014 roku. NASA

Ujemna Oscylacja Arktyczna nieco spowolniła topnienie lodu w Arktyce, ale go nie powstrzymała. Nie chodzi tylko o samą Zatokę Hudsona - lód szybko topnieje na Morzu Barentsa i Karskim. Prognozy zakładają po trzecim czerwca drastycznie zmiany nad Oceanem Arktycznym - nad Morzem Beauforta potężny antycyklon zacznie sprowadzać dużą ilość ciepła nad Ocean Arktyczny. Po rosyjskiej stronie ciśnienie będzie trochę niższe...

9 komentarzy:

 1. Na:
  http://cci-reanalyzer.org/SeaIce/index.php
  widac jak ladnie snieg sie stopil rowniez na Syberii w ostatnich dniach

  OdpowiedzUsuń
 2. jak w arktyce prezentuje się koncentracja lodu względem 2012 roku . zadaję to pytanie ponieważ w arktyce panował bardzo długo dipol i kruszył lód .czy może to wpłynąć póżniej na topnienie lodu,zaniepokoiła mnie ta szczelina na północ od grenlandi i kanady, czy może stać się z nią to samo co z szczeliną na morzu łaptiewów.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szczelina koło Grenlandii to efekt ujemnej Oscylacji Arktycznej. Wiatr wiał od Grenlandii i wysp Arktycznych i doprowadził do powstania szczeliny. Szczelina zaczęła zamarzać. W tym miejscu szczeliny pojawiają się od czasu do czasu. Jeśli chodzi o 2012 rok, to w tym roku 28 maja koncentracja wyniosła średnio 85%, a w 2012 roku było to 82. Było więc trochę gorzej. Powierzchnia lodu była mniejsza wtedy o 0,2 mln km2, ale zasięg lodu o 0,1 mln km2 większy. Czyli można powiedzieć, że idą łeb w łeb.

   Usuń
 3. a jak tam ze śniegiem na syberi ,czy jest go zdecydowanie mniej niż w 2012.

  OdpowiedzUsuń
 4. czy ta nadwyżka lodu wokół ziemi franciszka józefa i svalbardu,decyduje o tym że objętość lodu 30 kwietnia była na porównalnym poziomie w stosunku do 2012, i czy ta nadwyżka jest zagrożona swoim umiejscowieniem blisko ciepłych wód atlantyku.

  OdpowiedzUsuń
 5. Tym razem na Syberii śniegu jest więcej niż w 2012 roku, ale za to mniej jest go w Ameryce Północnej. Więc bilans jest ten sam.

  Raczej nie, bo lód tam nie był i nie jest gruby. Poza tym w 2012 roku więcej było lodu na Morzu Łatpiewów, a teraz jest tam go znacznie mniej. Do tego lodu w tym roku 30 kwietnia lodu było mniej na Czukockim i Beringa, a więcej na Barentsa. Czyli wychodzi to samo. Pod tym względem 2012 i 2014 idą łeb w łeb. Ten lód już się topi i zniknie za kilka dni, może kilkanaście.

  Wracając do śniegu, nie ma znaczenia czy jest go więcej na Syberii czy w Kanadzie, Ogólnie na półkuli północnej, wokół Arktyki jest go tyle samo, może mniej więcej będzie jakieś 0,1 może 0,2 mln km2. A w którą stronę to jeszcze nie wiem. Pewnie podadzą któregoś tam czerwca średnią dla mają. Szybkie stopnienie śniegu i tak już zrobiło swoje na Alasce i w Jukonie.

  OdpowiedzUsuń
 6. porównując dane piomas 2014z 2012 że w tym roku objętośc lodu 30 kwietnia była praktycznie remisowa jest złudne lodu jest więcej blisko atlantyku tam gdzie ciepłe prądy morskie szybko go stopią,więc możliwe że dane piomas na dzień 30 czerwca pokażą wyrazniejszą różnicę w objętości arktycznego biomu.W tym roku lodu jest mniej tam gdzie nie docierają prądy morskie atlantyku a ważniejsze jest nasłonecznienie i napływ mas powietrza np na morzach łaptiewów i wschodniosyberyjskim, owa nadwyżka lodu lodu w pobliżu morza barentsa ulegnie bardzo szybkiemu stopnieniu i dane piomas w dalszej perspektywie pokażą wyrażniejszą różnicę pomiędzy 2012 i 2014 rokiem .Właśnie umiejscowienie lodu może okazać się kluczowe a oddolne pobicie rekordu owiele bardziej prawdopodobne.porównując mapy HYCOM widać że lód zaczyna odklejać się od wybrzeża morza wschodniosyberyjskiego czego tak wcześnie nie było w 2012.

  OdpowiedzUsuń
 7. w tym roku najgrubszy lód znajduje się nad akwenami gdzie najszybciej nagrzewa się powierzchniowa warstwa wody miedzy innymi morze beauforta i czukockie, co ty na to.

  OdpowiedzUsuń
 8. proroctwa czesława klimuszki dzieją się na oczach.

  OdpowiedzUsuń