niedziela, 3 lipca 2022

Wraca perspektywa megatopnienia w Arktyce

Wygląda na to, że sytuacja w Arktyce uległa w ciągu kilku dni znacznemu pogorszeniu. Dodatni dipol arktyczny i długotrwały układ niskiego ciśnienia niosą za sobą konsekwencje.

Zmiany lodu morskiego w dniach 27 czerwca - 2 lipca 2022 roku. Naval Research Laboratory, Global HYCOM 

Niezbyt silny, ale stały wiatr związany z aktywnym układem niskiego ciśnienia zaczął rozpraszać pak lodowy i krę. Biorąc pod uwagę dane odnośnie powierzchni lodu działa to korzystnie, ale to pozory. Lód będący w stałym ruchu, przy dostarczanej od spodu, a także od góry energii cieplnej, podlega topnieniu. Jego grubość spada, więc staje się jeszcze bardziej podatny na dalsze topnienie. Animacja pokazuje, jak zmieniła się grubość czapy polarnej w ciągu kilku dni. Mapa obok pokazuje współczynnik SMOS (Soil Moisture and Ocean Salinity), który pokazuje siłę topnienia lodu, poprzez czynnik wilgotności powierzchni i obecność lub brak stawów roztopowych (nie do końca grubość, bo o tej porze pomiar jest błędny, ale za to dobrze oddaje to, co dzieje się z lodem). Kolory zielone i niebieskie wskazują, że czapa polarna jest po prostu mokra i bardzo łatwo się z tego powodu topi, a jej grubość spada.  

"Błękitny lód" - kry lodowe na Morzu Beauforta pokryte wodą, stawami roztopowymi, miejscami też glonami 2 lipca 2022 roku. NASA Worldview 

Patrząc na zdjęcie satelitarne, widać, że stan lodu na Morzu Beauforta jest zły. Choć owszem, powierzchnia jest większa niż w 2007 czy 2012 roku, kiedy to miały miejsce ogromne roztopy. Zdjęcie z Sentinela (kliknij, aby powiększyć) pokazuje to dokładnie. Na krach lodowych widać kałuże wody, które absorbują ciepło. To prosta droga do zagłady lodu morskiego, jeśli sprzyjający temu stan pogodowy się utrzyma, a wszystko na to wskazuje.

U dołu Morze Beauforta, u góry Czukockie 2 lipca 2022 roku. NASA Worldview

To zdjęcie pokazuje, że jest faktycznie źle. Nie tylko lód morski jest zdegradowany i gotowy na całkowite stopienie, widać też dymy z pożarów lasów na Alasce. Sadza dociera nad lód i opada, zmieniając jego albedo. Do tego, nad Morzem Czukockim rozwijają się chmury kłębiasto-deszczowe. Takich chmur nie powinno być nad Oceanem Arktycznym, no ale skoro klimat się ociepla, to są. I jak wskazują prognozy, w tej części świata przewidziane są opady deszczu. 

Dzisiejsze i prognozowane na 4-6 lipca 2022 roku warunki pogodowe w Arktyce i obszarach rozciągających się wokół niej. Tropical Tidbits

Prognozy wskazują, że presja na topnienie czapy polarnej będzie wysoka. Na razie dodatni dipol arktyczny stał się neutralny, ale lada chwila sytuacja się zmieni. Wyż baryczny będzie skutecznie pracować nad destrukcją lodu na Morzu Beauforta i częścią Basenu Arktycznego poprzez wiatr i małą ilość chmur. 5 lipca powstanie system dwóch niżów barycznych rozciągających się od Morza Wschodniosyberyjskiego po Barentsa. Animacja obok pokazuje, że taki wzór baryczny w pewnym momencie wygeneruje całkiem silny wiatr.

Perspektywa megatopnienia zaczyna wracać, choć sytuacja o niczym nie przesądza. A to dlatego, że zmiany na Morzu Beauforta zaczęły się późno, a sektorze syberyjskim nie są tak silne jak w 2020 roku. 

 

Zobacz także:

4 komentarze:

 1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Janusz co ty wyprawiasz ,twoich komentarzy nie da się czytać

   Usuń
 3. Masz racje nie warto do niego pisać.

  OdpowiedzUsuń