Połowa marca to czas kiedy powinien rozpoczynać się proces topnienia lodu w Arktyce. Tym razem doszło do zupełnie odmiennego zjawiska, lód zaczął przyrastać i wciąż rośnie. Czy to zapowiedź nadchodzącej epoki lodowcowej?
Zasięg lodu w Arktyce 12-16 marca 2014 roku. AMSR2

Zasięg lodu w Arktyce 26.02-4.03 2012. AMSR2 Uni Bremen
Do podobnej sytuacji doszło w 2012 roku, tyle tylko, że kilkanaście dni wcześniej. Wtedy też podobny układ ciśnień doprowadził do takiej sytuacji, jak teraz. Choć jak pokazuje mapa Wetterzentrale wyglądało to nieco inaczej, ale efekt był praktycznie taki sam. Także wtedy też rozrastał się lód na Morzu Beringa.
Co to może oznaczać? Lód przemieszcza się w stronę Atlantyku, a jako, że teraz wciąż jest zimno strat w lodzie nie ma. Ale do czasu. Wraz z przemieszczaniem się lodu w stronę ciepłych wód Atlantyku, ubywa lodu u wybrzeży Rosji. Nie jest to jeszcze zbyt widoczne, ale za kilka dni może się takim stać.
Grubość lodu 10 i 16 marca 2014 roku. HYCOM/CICE, Naval Research Laboratory
Po pierwsze zaczyna ubywać lodu u wybrzeży Rosji, a jeśli dipol się utrzyma przez następne kilka dni, (a prognozy mówią, że tak) to obraz tego ubytku stanie się bardziej dostrzegalny. Po drugie, co z tego, że lód zajmuje Morze Barentsa? W kwietniu zacznie się szybko topić, bo ciepłe wody Atlantyku dotrą w miejsce (a są i tak bardzo blisko), gdzie lód ten się znajduje. Tak samo było w 2012 roku. Jeśli tak, to po nagłym przyroście lodu, będziemy mogli zobaczyć szybkie jego topnienie wiosną i latem. Mapy powyżej pokazują zmiany w grubości lodu. Widać, że u wybrzeży Rosji, na Morzu Łaptiewów coś się zmienia. To na razie niewielka zmiana. Ale jak będzie to wyglądać za tydzień, a za miesiąc? Za dwa, trzy tygodnie lód, który przeniósł się na Morze Barentsa stopi się. Zaś luka powstała u wybrzeży rosyjskiej Syberii zacznie się powiększać. Widzimy znajomy obraz z 2012 roku. Miejmy nadzieje, że to nie jest "ten rok", że tym razem jakoś "się upiecze" i do dramatycznego topnienia lodu nie dojdzie.
Zobacz także:
Przemieszczający się lód na Morzu Łaptiewów, 16 marca 2014. NASA, zdjęcie z satelity Terra

- Morze Barentsa - bardzo mało lodu, wtorek, 11 marca 2014
- Sezon topnienia zbliża się wielkimi krokami, sobota, 1 marca 2014 Dzień polarny zacznie się za trzy tygodnie, sezon topnienia możliwe, że już za tydzień. Tymczasem w Arktyce obserwujemy zmiany, na podstawie których należy wziąć pod uwagę to, że proces topnienia lodu zacznie się lada dzień. Mapa po lewej (kliknij, aby powiększyć) pokazuje nam fragment czapy lodowej obejmującej Morze Karskie, Barentsa i Basen Fram, który wchodzi w skład wnętrza Arktyki...
Więcej ciekawych informacji na temat z posta można się dowiedzieć tutaj:
OdpowiedzUsuńhttp://ocean.am.gdynia.pl/kmikp/tuba_2dryf.html
"W sprawie roli cyrkulacji atmosferycznej w kształtowaniu pokrywy lodów morskich Arktyki" - prof. dr hab. Andrzej A. Marsz.
Jurek
Może się przydać.
UsuńWitamy!
OdpowiedzUsuńZapraszamy do udziału w Konkursie na Nieoficjalny Blog Roku 2014!
Szczegóły znajdziesz tutaj: http://nieoficjalny-blog-roku.blogspot.com/
Serdecznie pozdrawiamy! :)
Ciekawa praca na ten temat i próba wyjaśnienia pod tym linkiem. Niestety po włosku (można użyć google translatora ;)
OdpowiedzUsuńhttp://www.climatemonitor.it/?p=35320
Pozdr
Ricardo75