niedziela, 22 lutego 2015

Dipol spowolnił przyrost lodu w Arktyce

Dipol arktyczny w lutym bieżącego roku jest dosyć częstym zjawiskiem, tak samo jak silne wiatry wiejące nad Oceanem Arktycznym. Mapa obok pokazuje sytuację pogodową dla 21 lutego. Wiatr, szczególnie gdy jest bardzo silny i wieje przez wiele dni, ma istotny wpływ na pokrywę lodową Oceanu Arktycznego. Zwłaszcza w ostatnich latach, bo lód nie jest tak gruby i odporny, jak kiedyś. Do tego pogoda w Arktyce staje się coraz bardziej ekstremalna. Silniejsze burze, sztormy, wzrost ich ilości ma dodatkowy wpływ na czapę polarną Arktyki. A ostatnie dni były wyjątkowo niespokojne.

Czapa polarna w rosyjskiej części Oceanu Arktycznego 21 lutego 2015 roku. AMSR2, Arctische Pinguin

I po raz kolejny przytaczamy jedną ze słynnych sentencji denialistów klimatyczny - co z tego, że topi się lód. albo - kogo to obchodzi co się tam dzieje, bo nikt tam nie mieszka.

Zasięg lodu jest mniejszy niż kilkanaście, czy kilkadziesiąt lat temu. Ta zmiana oznacza zmianę budżetu energetycznego/cieplnego Ziemi. Tak więc zmieniają się nam warunki i wzorce pogodowe. Dzięki temu właśnie w USA szaleją uciążliwe śnieżyce, wichury i panuje tam siarczysty mróz. Z kolei u nas w Polsce i innych krajach europejskich zima jest tylko w kalendarzu. Inne regiony doświadczają lokalnych katastrof pogodowych, których w ostatnich miesiącach jest całe mnóstwo.

Na mapie Arctische Pinguin widzimy zmiany w pokrywie lodowej Arktyki, jakie dokonał dipol. Ale znacznie ciekawsze są zdjęcia poniżej.

Porównanie grubości arktycznego lodu. Po lewej 21 lutego 2012, po prawej 21 lutego 2015 roku. Naval Research Laboratory, HYCOM

Pogodowe "wyczyny" w Arktyce sprawiły, że grubość lodu na tle lutego 2012 roku nie wygląda dobrze. Choć pewnie średnia wypadnie dość dobrze w kolejnym raporcie PIOMAS, jak i sama objętość, bo powierzchnia lodu jest całkiem spora - na tle ostatnich lat oczywiście. Ale rozłożenie takiej i innej grubości lodu wygląda już inaczej. Na mapach wyraźnie widać, że 21 lutego, na kilka miesięcy przed wielkim topnieniem, lód po rosyjskiej stronie był już prawie w pełni uformowany, poza Morzem Karskim. W tym roku widzimy spore ubytki. Grubość lodu m.in. na Morzu Łaptiewów odpowiada grubości lodu mniej więcej z przełomu stycznia/lutego 2010-2014. Mapa obok pokazuje to dokładniej. Sam gruby lód (3-5 m) zajmuje mniej więcej taką samą powierzchnię, jak w 2012 roku. Więcej obecnie jest lodu między Grenlandią, a Ziemią Franciszka. Z kolei na Morzu Beringa sytuacja jest odwrotna.

Szczeliny w lodzie
Szczeliny w pokrywie lodowej na Morzu Wschodniosyberyjskim 21 lutego 2015 roku. NASA

Szczeliny w lodzie
Szczeliny  pęknięcia w pokrywie lodowej Morza Łaptiewów 21 lutego 2015 roku. NASA

Co to oznacza dla tegorocznego sezonu topnienia? Wszystko zależy od pogody. Jeśli warunki będą takie jak przez ostatnie dwa lata, to wrześniowe minimum wyniesie 4,8-5 mln km2, co i tak zresztą jest wartością bardzo małą. Jeśli warunki będą takie jak na przykład w 2007 roku, to zasięg lodu spadnie do 4 mln km2, a nawet poniżej. W tym drugim scenariuszu czekają nas kolejne jeszcze potężniejsze ekstrema w pogodzie. Serie śnieżyc, wichur, sztormów, czy niszczących powodzi. Ale jak mówią sceptycy globalnego ocieplenia - kogo to obchodzi.

Zobacz także:

51 komentarzy:

 1. Hubert nikt nie jest sceptykiem zmian klimatu one następują tylko kłamstwem jest to że człowiek to powoduje temperatura oceanów spada zobacz na climate reanlizer zazwyczaj było + 0,80 st teraz juz ok + 0.40 i coraz większe anomalia zimna i rekorrdowo dużo lodu jak na ta porę na antarktydzie to są zmiany naturalne dobrze o tym wiesz tylko nie wiem czemu rozpowszechniaassz kłoamstwo że powoduje to człowiek nie ma nawet jednego dowoidu na to posługujesz sie mitem żyjemy w okresie międzylodowcowym wiec to nic dziwnego a na tle tysięcy lat klimat się ochładza a teraz jest zimno na tle tysięcy lat

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. temperatura oceanów? za kilka tygodni znów wzrośnie. te 0,4oC to i tak dużo
   na wykresie widziałem, że powierzchnia lodu wokół Antarktydy taka duża już rekordowo nie jest.
   gdyby nie człowiek temperatura po XIX w. spadałaby, a wciąż rośnie. Styczeń 2015 drugi najcieplejszy w historii pomiarów.

   Usuń
  2. To porównanie HYCOM 2012 i obecnego wygląda wymownie,choć pewnie i tego lata będą korzystne warunki dla czapy polarnej nad arktyką,po prostu za dużo się dzieje nad arktyką obecnie,w 2012 była flauta w styczniu i lutym a dipolu w ogóle nie było do kwietnia,to chyba dobrze.

   Usuń
 2. Hubert człowiek na to nie wpływa jakby nie człowiek by było to samo żyjemy w okresie miedzy jednym a kolejnym zlodowaceniem wiedza ze szkoły podstawowej taki okres nazywa się okres międzylodowcowy który jest teraz na antarktydzie lodu znacznie powyżej średniej lodu i to nie od kilku miesięcy ale wielu lat w arktyce bardzo bardzo powoli ale coraz lepiej przypomne kiedyś było więcej co2 niż teraz i jakimś cudem nastąpiło zlodowcenie według twojej teori nie miało prawa go być a i na tle kilku tysięcy lat klimat się ochładza co2 ma wpływ na klimat ale nie decydujący wulkany słońce oceany orbita ziemi to tylko kilka czynników ważniejszych i silniejszych czynników no chyba że negujesz wiedze ze szzkoły podstawowej i opierasz się na micie że człowiek ma wpływ człowiekowi się tak wydaje że ma ja opieram się na wiedzy podstawowej któras jest faktem i na histori klimatu a ty? No właśnie nawet samo co2 niema decydującego wpływu na klimat tym bardziej człowiek a poza tym człowiek jest częścią natury czyż nie? Widać że masz wiedzę ale zamiast wiedzą posługujesz się propagandą i to jest smutne opierasz się na czymś co niema dowodów ty bardziej że człowiek o klimacie wszystkiego nie wie wie sporo ale sporo też nie wiemy jesteś ofiarą propagandy to smutne pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ależ owszem człowiek wpływa na klimat i to bardziej niz ci się wydaje.

   Usuń
 3. Zamiast doceniać ten cieplejszy czas w jakim żyjemy, marnują go na umartwianie się… Nasza orbita ziemska dalej wpływa korzystnie na czas interglacjalny i na razie epoka lodowcowa nam nie grozi. Kolejna sprawa to oceany, które pochłonęły masę energii cieplnej w czasie wysokiej aktywności słonecznej w XX wieku i oddają ją teraz do atmosfery podtrzymując efekt cieplarniany, mimo słabnącej ostatnio mocy Słońca. Wygląda na to ,iż tak samo było w Średniowieczu i to dokładnie 1000 lat temu. W X wieku aktywność słoneczna była najwyższa, a najcieplej zrobiło się w XI wieku i echo tego ocieplenia powracało aż do XIII wieku i to globalnie! Zapewne dzięki nagrzanym oceanom i morzom. Z tym, że już na przełomie IX i X wieku było na tyle ciepło, że znacznie więcej lodu z Grenlandii „spłynęło” niż obecnie. Gdyby naukoffcy nie bagatelizowali naturalnych zmian klimatu, kosztem zarobku na Globalnym Ociepleniu jako czynnik ludzki, mogliby lojalnie określić o ile podniósł się poziom wód w czasie Średniowiecznego Optimum. Powiem tak: Choć to nasze Nowożytne Ocieplenie nie jest tak gwałtowne jak poprzednie, to wzrost poziomu morza jest nieunikniony ,ale również nie będzie tak znaczny jak wtedy

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A skąd wiesz jak było z plamami na słońcu w X wieku,pomiary plam na słońcu zaczęto stosować do piero 600 lat później.

   Usuń
  2. Nie ma co doceniać. Katastrofy, można w sumie powiedzieć - klimatyczne w 2010 roku były jedną z przyczyny wybuchu Arabskiej Wiosny. Bo to nie tylko wtedy ceny ropy wywindowały ceny żywności. I jeszcze susza jaka miała miejsce w Syrii. Winne są te ciepłe czasy, jakie sobie zafundowaliśmy.

   Usuń
  3. Z całą pewnością susza i wysokieceny żywności miały wpływ na arabską rewolucję,ale to jest tylko część prawdy,przede wszystkim za te zdarzenia ponoszą spekulanci na giełdach towarowych,a nie ocieplającemu się klimatowi,ocieplenie klimatu w samej rzeczy będzie korzystne.

   Filstrant

   Usuń
 4. Hubert ciepłe czasy? Jedz za ocean zobaczysz ciepły czas albo na grenlandie lub na wycieczke na antarktyde płyń statkiem utkniesz w lodzie wcześniej niż kiedyś na tle tysięcy lat jest bardzo zimno wiec jakie ciepłe czasy? Gdzie? Czlłowiek nie wpływa na klimat propaganda na ciebie działa słońce i oceany głownie wpływają i orbita ziemi na tle tysięcy lat się ochładza więc gdzie te ciepłe czasy? Jak narazie jest zimno i nic nie wskazuje na zmianę temperatura oceanów zaczyna spadać jak mówiłem już dawno w arktyce pomału ale też lepiej jest z lodem temperatura globalna przestaje rosnąć na antarktydzie lodu znacznie więcej niż wskazuję średnia więc gdzie te ciepłe czasy? A i opady śniegu w ciepłych krajach coraz częściej to jest efekt coraz słabszej aktywności słońca i jescze ciepłych oceanów głownie to powoduje anomalie ciepła i zimna a i jescze wielkie jeziora możliwy jest rekord pokrywy lodowej na nich to pewnieno ale efekt co2 i ciepłych czasów klimat jescze się nie ochładza ale tez nie widać ocieplenia dużego no ale Hubert dał wiarę propagandzie najbardziej śmieszne jest to że nikt nie udowodnił ze człowiek ma wpływ na klimat no ale fakty swoje a propaganda swoje ja wolę fakty a ty propagandę wolny wybór.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wspomnisz moje słowa będziesz miał cytrusy w przydomowym ogródku.

   Usuń
  2. Tak cytrusy prędzej misie polarne za oknem zobaczysz także wspomniesz moje słowa

   Usuń
  3. No niech ci będzie,ale za dwadzieścia lat zmienisz zdanie.

   Usuń
 5. Hubert w następnym wieku będą nam zazdrościc tego ciepła już mamy efekty słabej aktywności słońca temperatura oceanów zaczyna spadać Globalnie lodu przybywa a wiecej lodu więcej odbitego światła słonecznego coraz bardziej mrozne zimy wielu regionach półkuli północnej na grenladni lod też się odbudowuje to chyba nie jest efekt co2 przypone w latach 70 było dokładnie to samo człowiek powoduje ochłodzenie klimatu z powodu przemysłu itd i co i klapa w połowie lat 70 temperatura zaczeła rosnąć do 1998 roku potem ocieplenie jest coraz wolniejsze a lodu globalnie przybywa niestety trzeba sie martwić nową epoka lodowa która będzie bez względu na kłamstwo że człowiek zmienia klimat i trzeba się cieszyć ż e mamy w miarę ciepło jeśli masz Hubert wiedze to wiesz że Polska leży w klimacie umiarkowanym ciepłym przejściowym wiec występują łagodne zimy jak teraz i to jest normalne bo atlantyk na nas wpływa ale występują mrozne też ciepłe jak i zimne zimy częto chodzą parami dopiero 2 rok mamy ciepłą zime a wcześniejsze kilka zim były zimne lub w normie więc nic w tym dziwnego że mamy zmienny klimat

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo mała pokrywa śnieżna na lodzie morskim na morzu beauforta poniżej 15 cm,także pokrywa śnieżna na lodzie morskim na morzu łaptiewów nie wygląda dużo lepiej,co ty na to.

  OdpowiedzUsuń
 7. To anomalia za to na grendladi zima jest poniżej normy i to znacznie i znacznie więcej lodu morskiego koło antarktydy i temperatura oceanów spada i znacznie zimniejsza wody od normy na antarktydzie jest bardzo możliwe ze będzie kolejny rekord pokrywy lodowej więc to normalne w jakims sensie w jednym miejscu się topi w drugim przyrasta w arktyce jest mniej lodu na antarktydzie coraz wiecej więc natura jest bardziej złożonym procesem niż Hubertowi się zdaje i żadna propaganda nie zmieni faktów które podałem już wielokrotnie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przyrost lodu wokół antarktydy,to krótkotrwały efekt spadku zasolenia wód,wokół kontynentu anatarktycznego.

   Usuń
 8. tak samo spadek lodu arktycznego zwiazany z aktywnoscia slonca ktora byla duza a oceany teraz oddaja to cieplo i dlatego czlowiek niema nic z tym wspolnego

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Największe topnienia lodu w arktyce,miały miejsce w ostatnich latach,a aktywność słońca w ostatnich latach nie oszałamiała.

   Usuń
 9. A wiesz dlaczego? Juz ci mowie za czasow wysokiej aktywnosci slonca oceany gromadzily cieplo ktore teraz oddaja ale jesli slonce bedzie malo aktywne to beda tego skutki juz je widac coraz mrozniejsze zimy na antarktydzie opady sniegu w cieplych krajach mrozne zimy w ameryce polnocnej i coraz wiecej lodu na antarktydzie i poprawa tez w arktyce a i globalnie lodu coraz wiecej i temperatura oceanow spada byla ok + 0,8 st teraz +0,4 st a temperatura globalna rosnie coraz wolniej mowie o faktfach a Hubert opiera sie na micie ze czlowiek zmienia klimat a to klamstwo jesli nie prosimy o dowody jak wiemy niema takich

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli masz rację to tego lata będzie przyrost lodu w arktyce i dalej w kolejnych sezonach topnieniach lodu,do powyżej zasięgu lodu według jaxa do 5 000 000 km2.

   Usuń
 10. Lód arktyczny możliwe że będzie się topić jescze bo mamy ciepłe wody w arktyce ale poprawe widać lód jest grubszy ze u nas jest ciepla zima nie znaczy ze tak jest wszedzie na grenlandi tez widac poprawe a zima jest jak narazie nizsza od normy niestety ale naturalnych cyklow nie zatrzymamy nawet jesli sie tak komus wydaje jestesmy miedzy jednym a kolejnym zlodowaceniem taki okres sie nazywa okres miedzylodowcowy taki jak teraz choc ten cieply okres jest zimny na tle wczesniejszych okresow cieplych wiec nie wiem o jakich cieplych czasach Hubert mowi chodzi mu chyba o sredniowieczne optimum klimatyczne bo na tle tysiecy lat temperatyra jest niska bardzo niska

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wszyscy wiedzą że w średniowieczu było chłodniej niż jest teraz.

   Usuń
 11. Jak wiesz były o wiele cieplejsze okresy na ziemi niż teraz niestety my tego nie doświadczymy temperatura przestaje rosnąć i to jest fakt temperatura oceanów zaczyna spadać lodu globalnie przybywa czy tak wygląda ocieplenie i ciepły czas?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pewnie za jakiś czas,temperatura oceanów niespodziewanie zacznie rosnąć.

   Usuń
 12. tak kiedys wzrosnie temperatura a potem znowu spadnie to logiczne jest zawsze tak bylo i bedzie bez wzgledu na propagande

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale nastałe wzrośnie,i aż tak że moje mandaryki pięknie będą przezimowywać zimy na zewnątrz.

   Usuń
 13. Nic na stałe nie wzrośnie żadne ocieplenie ani żada epoka lodowcowa nie będzie trwać wiecznie no chyba że ziemia opuści układ słoneczny to bedziewieczna epoka lodowcowa lub zbliży się jak wenus lub merkury to będzie wieczne ocieplenie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chodziło mi o to że pisząc na stałe,chodziło mi o 100 000 lat.

   Usuń
 14. Z każdym postem jestem co raz bardziej zafascynowany tym blogiem, życzę powodzenia w dalszym jego prowadzeniu:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki, wzorowałem się na amerykańskich blogach. A w Polsce nie ma takich blogów.

   Usuń
  2. Hubert fantastyczny blog,wspaniałe opracowanie,no i dobrze że wreszcie powstał blog wpełni tyczący się spraw arktycznych,to dzięki temu blogowi zainteresowało mnie to co się dzieje obecnie w arktyce,wcześniej nie wiedziałem że w arktyce jest aż tak bardzo źle,wpisałem arktyka w wyszukiwarce i wyskoczył mi twój blog,no i wtedy zrozumiałem że trzeba ratować klimat przed ociepleniem,trzymaj tak dalej,może i wciągniesz więcej osób takich jak ja w temat.
   B-)

   Jurek2.

   Usuń
 15. Blog fajny tylko po co piszesz nie prawdę? Człowiek na klimat nie wpływa nikt jeszcze tego nie udowodnił wzorujesz się Hubert na micie na którym amerykanie i nie tylko oni robią biznes poczytaj książki z szkoły podstawowej tam się dowiesz podstawową wiedzę na temat klimatu a jeśli się nie zgadzasz z wiedzą z nauka to znaczy że jesteś zwolennikiem płaskiej ziemi jak można wzorować się na mice że człowiek zmienia klimat? Moja rodzina część mojej rodziny była w stanach zjednoczonych w latach 70 i dokładnie ta sama propaganda że człowiek ochładza klimat przez rewolucje przemysłową i klapa zaczeło się ocieplać a teraz ocieplenie hamuje temperatura oceanów zaczyna spadać globalnie lodu przybywa i punktowo coraz bardziej mrożne i śnieżne zimy na półkuli północnej i opady śniegu w ciepłych krajach to jest efekt ocieplenia? Aż boje się pomyślec co będzie kiedyś jesteśmy w okresie międzylodowcowym i co w tym dziwnego że lód się topi? I to tylko na pólnocnej półkuli bo na południu jest odwrotnie okres międzylodowcowy taki jak teraz jak zapomiałeś Hubert co to jest przeczytaj w książkach a jak nie masz wejdz na wikipedie zanim puścisz kolejną bajkę

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No wiesz fajny blog,i na którym jest tylko prawda klimatyczna.

   Usuń
 16. Wszystko się zgadza prócz jednego że człowiek na to wpływa a to kłamstwo nie poparte faktami

  OdpowiedzUsuń
 17. Klimat się ociepla i będzie się ocieplać,tylko prawdą jest to co Hubert wypisuje,że to człowiek wpływa na klimat,tak apropo zmieniłem poglądy jeszcze parę dni temu byłem denialistą ale to już przeszłość,mój dziadek kiedyś mi powtarzał że w latach 70,w kaliforni rosły cytrusy,nie wiem czy to prawda ale popytam się mojego dziadunia.

  (H).

  @Anonimowy

  OdpowiedzUsuń
 18. Klimat jeszcze się ociepla ale już coraz wolniej lodu globalnie coraz więcej ok anonimowy podaj dowody jakieś że człowiek zmienia klimat to jest kłamstwo zerknij do książek z podstawówki ja operam się o fakty i naukę Hubert opiera się na mitach szczególnie na jednym micie że człowiek zmienia klimat a to kłamstwo niczym nie poparte niczymm klimat zmienia się naturalnie niema nic w tym dziwnego że w okresach międzylodowcowych lód się topi taki okres jest teraz a potem epoka lodowcowa a potem ocieplenie i tak do końca świata było jest i tak będzie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Za parę lat globalne ocieplenie przyspieszy,i zonk!

   Usuń
 19. Tak tak człowiek nie potrafi przewidzieć pogody na tydzień a co mówić dalej możesz wierzyć w bajki masz do tego prawo

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak passaty przestaną wiać nab pacyfiku,to zrobi się tak ciepło,że moje cytrusy będą pięknie rosnąć.

   Usuń
 20. Tak będą rosły przy kilku na plusie w marcu powodzenia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie zrozumiałeś mnie zbyt dobrze,wczytaj się uważnie,Hubert wie co miałem na myśli.

   Usuń
 21. Mówię ci a raczej piszę, że możesz się spodziewać tego,że za kilkanaście lat +20 w styczniu nie będzie niczym wyjątkowym,tylko będzie często się tak zdażać,a napewno wtedy temperatury nie będą spadać w styczniu poniżej +1 i to w nocy,i to jest pewne.

  OdpowiedzUsuń
 22. tak styczniu 20 st to tak realne jak mrozy w lipcu czyli nie realne ani teraz ani nigdy w dsalszym ciągu w maju ja przymrozki i za 20 lat też będą maj 2011 pamiętasz? U mnie na mazowszu najcieplejszy moment dnia 3 st i intensywne opady śniegu 3 maj a w nocy był rekord zimna -6 st więc te swoje cytrusy będziesz sadził jak pojedziesz daleko na południe

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przypomnę ile odnotowano 2 lata temu w Monahium,24 grudnia no właśnie + 20,albo i odrobinę więcej,naprawdę jest to możliwe w Polsce są takie temperatury możliwe.

   Usuń
 23. Monahium? A od kiedy monahium jest w Polsce? w Polsce jest chłodniejszy klimat niż w niemczech

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chyba w Monachium,słońce świeci jednakowo jak w południowej polsce.

   Usuń
 24. Tak ale w Niemczech bardziej wpływa atlantyk a Polska jest w środku i różne masy powietrza wpływają na nas równie dobrze może być - 40 bo tak smo jak w połudnowej Kanadzie lub Rosji tak smao słońce swieci

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale z roku na rok amplituda temperatur,miedzy takim rejonami jak,Londyn i Moskwa się zmniejsza,wniosek jest jeden,że w Moskwie odchylenie temperatur od normy wzrasta szybciej,niż w Londynie,to jest zjawisko dostrzegalne i ciężko temu zaprzeczyć.

   Usuń
 25. Nie wszędzie temperatura wzrasta i nie wszędzie lodowce się topią

  OdpowiedzUsuń