Środkową i północną część Syberii wraz z półwyspem Tajmyr ogarnęła fala upałów. Mapa Earthnet obok pokazuję wielką plamę gorąca w środkowej części Syberii aż po półwysep Tajmyr. Niemal wszędzie temperatura przekroczyła 28 czerwca wartość 30oC. Na wybrzeżu Oceanu Arktycznego temperatura wyniosła od 3 do 10oC.
Temperatury na wyspach Archipelagu Arktycznego 28 czerwca 2016. Earthnet
Wysokie temperatury panują także w całej Kanadzie. Nawet na wyspach arktycznych, gdzie na Wyspie Wiktorii temperatura osiągnęła wartości rzędu 20-24oC. W leżącym na 69 równoleżniku Cambridge Bay temperatura wzrosła 28 czerwca do 19,3oC. Nie jest to rekordowa wartość, ale wystarczająca, by w kanadyjskich cieśninach szybko roztapiał się lód. Nawet na znajdujących się dalej na północ odległych wyspach, jak Wyspa Ellesemre'a temperatury sięgają ostatnio 4-7oC.
Pożary w środkowej części Syberii 28 czerwca, czerwone punkty oznaczają aktywne ogniska pożarów. NASA Worldview
Burze i fala upałów przyczyniły się do wybuchu potężnych pożarów w środkowej części Syberii. Pożary wzniecane przez upał i wiatr szybko się rozprzestrzeniają.
Pożary w środkowej części Syberii 29 czerwca, czerwone punkty oznaczają aktywne ogniska pożarów. NASA Worldview
Drugie zdjęcie przedstawia ten sam obszar z 29 czerwca (satelita sfotografował to miejsce w porannych godzinach naszego czasu). Pożary tajgi szybko zwiększają obszar działania. Pewne są w tym roku wysokie emisje metanu z wiecznej zmarzliny, zwłaszcza, że wysokie temperatury i pożary lasów się rozkręcają. Wieczna zmarzlina będzie rozmarzać, przez co do atmosfery uwalniać się będzie metan - silny gaz cieplarniany. Anomalie temperatur są bardzo wysokie, co pokazuje mapa Climate Reanalyzer.
Zasięg arktycznego lodu morskiego w 2016 roku na tle wybranych lat. NSIDC
Mimo złej pogody, to znaczy dużego zachmurzenia, czapa polarna topnieje bez przeszkód. Zasięg lodu, jak pokazują dane National Snow and Ice Data Center, znajduje się wśród tych lat, kiedy miało miejsce wielkie topnienie lodu, czyli roku 2012 i 2011.
Kra lodowa w obszarze Basenu Arktycznego od strony Rosji 28 czerwca 2016. NASA Worldview
Jak widać, znaczenie chmur nie jest wielkie, dobrze że są. Gorzej, gdyby ich nie było. Za taki stan lodu odpowiada zima 2015/16, wysokie temperatury morskich akwenów, i możliwe, że być może wysokie temperatury wody pod lodem, która to z ciepłego Atlantyku i Pacyfiku dostaje się pod lód i krąży tam, roztapiając lód od spodu. Nie dipola arktycznego i nie ma eksportu lodu przez C. Frama. Co jeśli powstałyby warunki pogodowe jak w 2007 roku?
Prognozowane warunki pogodowe w Arktyce 30.06-03.07.2016. Wetterzentrale
Warunki pogodowe w ciągu najbliższych kilku dni nie zmienią się znacząco, poza tym, że wraz z początkiem lipca pogoda w Arktyce stanie się niespokojna, co będzie mieć wpływ na pokrywę lodową. Na całe szczęście nie widać , by miał uformować się duży ośrodek wysokiego ciśnienia, albo co gorsza dipol arktyczny, którego obecność wiąże się z eksportem lodu przez C. Frama. Możliwe, że taka pogoda wyhamuje topnienie lodu za jakiś czas. Świętować będą wtedy sceptycy antropogeniczności globalnego ocieplenia.
Czy aby na pewno sama temperatura wody pod lodem topi lód?-topienie nasiliło się gdy zbliżaliśmy się do przesilenia wiec duże natężenie promieniowania a to może być przyczyna nadmiernego topienia -http://wiadomosci.onet.pl/nauka/topniejaca-arktyka-zakwita-glonami/81hke
OdpowiedzUsuńgrzeg8
Chmury dominują, więc tempo topnienia nie jest szybsze, a takie, jakie jest teraz. Ale mogło być trochę wolniejsze. Lód topi się także od spodu, nie tylko od góry poprzez ciepło atmosferycznego to co się nagrzeje w sąsiedztwie lodu.
UsuńJest w ogóle możliwe, aby przez lipiec utrzymały się takie warunki pogodowe? Grubość lodu z 28 czerwca jest mniejsza niż ta z 28 lipca 2012.
OdpowiedzUsuńhttp://www7320.nrlssc.navy.mil/hycomARC/navo/arcticictn/nowcast/ictn2016062818_2016062800_042_arcticictn.001.gif
http://www7320.nrlssc.navy.mil/hycomARC/navo/arcticictn/nowcast/ictn2012073018_2012072800_035_arcticictn.001.gif
Nie licząc tego, co w 2012 stopniało poza "trzonem". Lepsze byłoby porównanie masy, nie tylko zasięgu.
Bez problemu by było możliwe gdyby nastąpił wybuch superwulkanu.
UsuńMożesz rozwinąć - jak wybuchy wulkanów wpływają na brak wyżu?
UsuńCzy coś pisałem o wyżu czy jego braku?Chodziło o zachmurzenie!Natomiast cieplejszy klimat sprzyja powstawaniu wyżów-zwłaszcza na planetach jak Ziemia.
UsuńCoś nie widać na stronach o klimacie żeby pisali że są rekordy.Coś słabo te upały się starają.Ani w Wierchojańsku,Jakucku czy Ojmiakonie nie ma teraz ekstremalnych temperatury.Coś na północ od Irkucka powinno powinno mieć ekstremalne temperatury ale rekordów nie zauważyłem.
OdpowiedzUsuńFala upałów objęła obszar bardziej środkowej niż wschodniej części Syberii, i główniej tej północnej niż południowej.
UsuńMy tu o Arktyce a na Antarktydzie kolejny tydzień się zapowiada kilka stopni poniżej średniej http://www.karstenhaustein.com/reanalysis/gfs0p5/ANOM2m_antarc/ANOM2m_mean_antarc.html W Arktyce to ma być ok 2st powyżej Gdzie to ocieplenie klimatu na Antarktydzie? Hubert i tak powie że wszystko spłynie no chyba że są nowe prawa fizyki i przy -80 stopniach wszystko się topi.
OdpowiedzUsuńW komunikacie nie ma nic o Antarktydzie. Ocieplenie globalne nie dotyczy tylko obszarów biegunowych. World +0,41 st.
Usuńhttp://cci-reanalyzer.org/DailySummary/
(Temperature Anomaly)
to co się tam wyprawia to obłęd..
OdpowiedzUsuńhttp://images75.fotosik.pl/719/6d7b48c0cbee00d4.jpg
prognoza, ale co dalej?43 stopnie nad Bajkałem?
A dlaczego nie?
OdpowiedzUsuń