Toplista

Ranking Blogów

piątek, 3 czerwca 2016

Ogień z pieca będzie buchać dalej

Temperatury w Arktyce rosą, coraz większe obszary objęte są odwilżą, dodatnimi temperaturami, które mają wpływ na topnienie lodu. Dodatkowo ciepła woda ingeruje w lód, w krę lodową przy udziale wiatru. Topnienie lodu nie jest zakłócone, choć na razie nie przyspieszyło jeszcze tak jak czerwcu 2012 roku. Pamiętajmy jednak, że globalna temperatura jest znacznie wyższa niż 4 lata temu, wyższa jest też w samej Arktyce, po bezprecedensowo ciepłej zimie.


Prognozowane temperatury w Arktyce w dniach 4-7 czerwca 2016. Climate Reanalyzer

Fala niemal upalnych wartości termicznych uderzyła w Półwysep Czukocki. Wysokie temperatury, jak pokazują prognozy, utrzymaj się tam co najmniej do 6 czerwca (poniedziałek). Nad Oceanem Arktycznym, nawet do 100 km w głąb Arktyki temperatury mogą sięgnąć 4-5oC. Z każdym kolejnym dniem dodatnie temperatury obejmą nawet 3/4 obszaru nad Oceanem Arktycznym Czyni to sytuację katastrofalną. Choć sam wzór pogodowy - stosunkowo duże zachmurzenie nie sprzyjają za nadto topnieniu, to sytuacja jest bardzo zła i będzie pogarszać się dalej.

Temperatury w północno-wschodniej części Syberii i nad Oceanem Arktycznym 3 czerwca 2016 o 3:00 UTC. Earthnet

To niesłychana sytuacja, by w obrębie koła polarnego panowały temperatury letnie dla umiarkowanych szerokości geograficznych. Wartości od 24 do 29oC to temperatury dla polskiego lata, a nie Półwyspu Czukockiego. A jednak to się dzieje, bo ocieplenie ziemskiej atmosfery przyspieszyło. Teraz topnieć będzie wieczna zmarzlina, w wyniku czego materia organiczna weń będzie emitować metan, który przyczyni się do dalszego wzrostu temperatur. Brakuje jeszcze tylko pożarów, a te mogą pojawić się nawet tam. Fala ciepła  od 6 czerwca ogarnie całą Syberię z temperaturami ponad 20oC, miejscami temperatury sięgną 30oC Druga fala ciepła uderzy w obszary, gdzie znajduje się Przejście Północno-Zachodnie, Archipelag Arktyczny. Prawdopodobieństwo otwarcia Przejścia Północno-Zachodniego w lipcu rośnie. Zresztą jak i rosyjskiego szlaku morskiego. Na Wyspie Banksa, graniczącej z Morzem Beauforta temperatury wzrosną w przyszłym tygodniu do 10 a możliwe, że nawet do 15oC. Jeśli prognozy się sprawdzą, to w drugiej połowie przyszłego tygodnia, czyli po 8 czerwca co najmniej połowa Syberii będzie odznaczać się temperaturami rzędu 24-29 a miejscami 30oC. Tu już animacja, by nie wprowadzać niepotrzebnie w błąd (prognoza może się nie sprawdzić) tego nie pokazuje. Ale jeśli prognozy się sprawdzą, to spora część północnych krańców Syberii będzie poza skalą. Skalę anomalii na mapach Climate Reanalyzer trzeba podwyższyć. 

I na koniec parę zdjęć satelitarnych NASA odzwierciedlających sytuację w Arktyce. Śnieg na czapie polarnej topnieje, co przyspieszy topnienie lodu. 

Lód na Morzu Czukockim 2 czerwca 2016 z widocznymi przebarwieniami, oznaczającymi stawy topnienia. Zdjęcie Terra, NASA

Lód na Morzu Wschodniosyberyjskim, widoczne stawy topnienia.

Lód na Morzu Beauforta, lada dzień zachodnia połowa Przejścia Północno-Zachodniego będzie otwarta.

Wolna od lodu Arktyka jest coraz bliżej, raczej nie w tym roku, ale wszystko wskazuje na to, że w tym roku padnie rekord. A nawet jeśli, to zasięg lodu spadnie znacznie poniżej 4 mln km2. Tak czy inaczej, wolne od lodu arktyczne akweny pobiorą kolejną dawkę ciepła, którą potem oddadzą do atmosfery... i będzie się działo. 

Zobacz także:

7 komentarzy:

 1. E tam! To klimat kontynentalny a więc temp 30 st. to norma. A u nas piękny, ciepły maj. Czego chcieć więcej?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czy rozumiesz definicję klimatu subpolarnego.
   Po pięknym maju będziesz mieć suchy i gorący czerwiec, więc ograniczona ilość wody niekorzystnie wpłynie na rozwój zbóż. Albo wilgotny czerwiec z burzami. Lubisz burze z wiatrem do 100 km/h?

   Usuń
  2. Do 100km/h to nie tragedia i zdarzają się każdego roku :) Nie wiąż pojedynczych zjawisk z Arktyką,teraz lód pokrywa Arktykę, to ma znaczenie jesienią i zimą

   Usuń
  3. Te pojedyncze zjawiska, które się nasilają są racji cieplejszego świata, do którego to ocieplenia Arktyka też się przyczyni. Mniej lodu, więc więcej ciepła, które jesienią ocean oddaje do atmosfery. Planeta ociepla się z coraz większym udziałem arktycznego wzmocnienia. Zwłaszcza że coraz więcej metanu trafia do atmosfery. To są właśnie samonapędzające się sprzężenia zwrotne. A skoro jest cieplej, to więcej jest burz/są silniejsze.

   100 km/ho to tylko tak podałem, równie dobrze może być 130 km/h. A skoro burz jest w ciągu roku więcej, to ryzyko, że walnie akurat w tę wiochę jest większe, i większe, że akurat będzie to ta silna burza.

   Usuń
 2. "Choć sam wzór pogodowy - stosunkowo duże zachmurzenie nie sprzyjają za nadto topnieniu, to sytuacja jest bardzo zła i będzie pogarszać się dalej. "
  To że tak wysokie temperatury występują w takiej sytuacji świadczy że jest jeszcze gorzej.To tak jakby uspokajać w lipcu:nie ma upału w Polsce i jest tylko 28 stopni z tym że przy całkowitym zachmurzeniu z intensywnym opadem i wiatrem wiejącym znad Arktyki(coś w stylu jak było ok 6 lipca 1996 roku gdy były potopy w górach i było w dzień najwięcej około 13 stopni).W takiej sytuacji w Polsce byłoby przy sprzyjającej cyrkulacji w lipcu ponad 43 a może nawet ponad 45 stopni.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. tylko, że to niemożliwe. W arktyce musiałoby byc 50 stopni

   Usuń
  2. Co za bzdury.Aby w Polsce byłoby 28 w lipcu przy powietrzu z Arktyki dla tamtej cyrkulacji to na Arktyce by wystarczyłoby kilkanaście stopni.Gdyby było 50 to w Polsce wtedy by było około 55 a przy ciekłym powietrzu ponad 60.Ale nie wiem czy to jest osiągalne nawet w ekstremalnym przypadku.

   Usuń