sobota, 24 czerwca 2017

Tropikalna pogoda na Syberii i pożary tajgi

Fala tropikalnych upałów nawiedziła Syberię. Temperatury na dużym obszarze przekraczają 30oC. 22 czerwca w Irkucku temperatura wzrosła do 34oC, nawet nocą temperatury są wysokie, nie spadają poniżej 18oC. Tymczasem czapa polarna Arktyki kurczy się, zasięg lodu jest praktycznie taki sam jak w 2012 roku.

 Odchylenia temperatury od średniej 1979-2000 w Eurazji i Arktyce 23 czerwca 2017. Climate Reanalyzer

Globalnie temperatury nie są teraz wysokie, ale ciepło koncentruje się na Syberii i kilku innych regionach Ziemi: w USA paraliżując ruch lotniczy, Hiszpanii czy Francji, stając się udręką dla wielu ludzi. Ukoronowaniem fal upałów we Francji i Niemczech są niszczycielskie burze. W Polsce także.

 Temperatura 24 czerwca na szerokości geograficznej Estonii i środkowej Szwecji wzrosła do 35oC. Earth.net

Nawet w rejonie koła polarnego temperatury sięgają 26-29oC. W wielu miejscach na południu Syberii jest nawet 37oC - to temperatura typowa dla obszaru klimatu zwrotnikowego. Południowa Syberia, to obszary leżące na szerokości geograficznej Polski.

 Pożary tajgi we wschodniej części Syberii 23 czerwca 2017. Czerwone punkty to ogniska pożarów. NASA Worldview

Fala upałów, która trwa już od kilku dni oznacza pożary łatwopalnych lasów borealnych. I tak się dzieje, pożary bardzo szybko się rozwijają, a dym doskonale widać z kosmosu. W tym roku pożary na Syberii zaczęły się później niż w ostatnich latach, szczególnie względem 2015 roku. Szybko jednak nadrabiają zaległości, co widać na zdjęciu.

Zasięg arktycznego lodu morskiego w 2017 roku względem wybranych lat i średniej 1981-2010. NSIDC

Zasięg lodu spadł do 10,3 mln km2 według danych NSIDC, jest tym samym o 1,13 mln km2 mniejszy od średniej 1981-2010.


Pokrywa lodowa Oceanu Arktycznego między biegunem północnym a Morzem Karskim 23 czerwca 2017. NASA Worldview

Sztorm, który wisi od kilku dni nad Oceanem Arktycznym nie jest silny, a zdołał pofragmentować lód, nawet w pobliżu bieguna północnego. Według prognoz sztorm może przybrać na sile i utrzyma się do 28 czerwca.  Oczywiście nie wiadomo, co będzie się dziać po zniknięciu sztormu. Prognoza jest obarczona błędem. Jeśli pojawi się silny wyż, będzie oznaczać to szybkie topnienie lodu. Jeśli wyże będą płytkie, będzie oznaczać to powolne topnienie, bo płytki wyż w Arktyce to zazwyczaj pochmurna pogoda. Płytkie niże z kolei generują słaby wiatr, który tylko wprawia lód w niewielki dryf. Zatem wynik topnienia na ten rok jest nieznany. 

Zobacz także:
 • Pogodowa bomba w Arktyce, niedziela, 18 czerwca 2017 Sztorm który powstał 17 czerwca rośnie w siłę, ale najgorsze jest to, że będzie długo gościć nad Oceanem Arktycznym. Na razie nie wywołał większych strat w czapie polarnej Arktyki, ale to może się zmienić. 
 • Fala pożarów i upały na Syberii, topnienie lodu nie zwalnia, środa, 29 czerwca 2016  Środkową i północną część Syberii wraz z półwyspem Tajmyr ogarnęła fala upałów. Mapa Earthnet obok pokazuję wielką plamę gorąca w środkowej części Syberii aż po półwysep Tajmyr. Niemal wszędzie temperatura przekroczyła 28 czerwca wartość 30oC. Na wybrzeżu Oceanu Arktycznego temperatura wyniosła od 3 do 10oC.

10 komentarzy:

 1. No i pewnie 2017 , 2012 i 2011 będą bardzo blisko siebie , pewnie z miesiąc , potem w Sierpniu pogoda będzie spokojna i 2017 będzie hamował , a jak będzie nie spokojna to będzie ciekawa rywalizacja 2017 z 2012

  OdpowiedzUsuń
 2. Przepraszam, że nie na temat, ale sprawa, o której chcę poinformować jest pilna i bulwersująca.

  Polskie dzieci z domów dziecka (a dotyczy to prawie wszystkich domów dziecka) są sprzedawane na zachód do burdeli, pedofili, na msze szatanistyczne do rytualnych mordów oraz jako dawcy organów. To nie jest żart, to jest udokumentowany fakt. Proceder ten jest uprawiany na masową skalę. W proceder zamieszani są politycy z poprzedniej ekipy rządzącej, sędziowie, prokuratorzy, policjanci i urzędnicy, a nawet niektórzy księża. Obecni rządzący, posłowie i wszystkie kluby poselskie i prezydent wiedzą o tym procederze i nic z tym ie robią. Tak samo policja mimo składaniu cały czas zawiadomień o popełnieniu przestępstw i dostarczaniu dowodów nie wszczyna nawet postępowań.

  Proceder ten polega na adoptowaniu dzieci przez obcokrajowców. Następnie te dzieci wywozi się na zachód najczęściej do Włoch i ślad po nich ginie. Dzieciom zmieniane są dane osobowe; imie, nazwisko, pesel i nie ma możliwości sprawdzenia co się z nimi później dzieje. Sama adopcja przez obcokrajowców jest przestępstwem. Łamie ona konstyucję, kartę praw dziecka i praw człowieka. Więcej na ten temat dowiecie sie z linków poniżej. Również na Youtube jest pełno filmików na ten temat. Sprawą zajmuje się fundacja im. Dobrego Pasterza, której prezesem i wojownikiem jest Paweł Bednarz

  Ratujmy nasze dzieci, bo władza milczy i nic nie robi, więc za nas nikt tego nie zrobi! Dzieci do tych adopcji biorą z domów dziecka, zdarzają się jednak porwania z ulicy. Przesyłajcie te informacje dalej, wklejajcie na różnych forach aby jak najwięcej ludzi sie o tym dowiedziało. Informujcie rodzinę i przyjaciół, kogo się da. Jak ludzie sie dowiedzą co sie dzieje to może wyjdą na ulice i zaczną protestować, telewizja się wtedy wkońcu zainteresuje (a wiedzą wszystkie stacje, bo otrzymują ciągle informacje o tym) i wtedy ci na górze może zrozumią, że nie są bezkarni i nie stoją ponad prawem. Niech każdy zrobi co tylko może w tej sprawie.

  https://www.youtube.com/watch?v=R0CPCcA5Zgc
  http://porozmawiajmy.tv/kto-zarabia-na-sprzedazy-polskich-dzieci-na-ofiary-rytualow-satanistycznych-pawel-bednarz/
  https://www.youtube.com/watch?v=BzNx8sDhEgo

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sorki. Ale po co to piszesz ? Zamiast przeklejac jakies teksty bez sensu w internecie zaloz fundacje i scigaj takich ludzi, albo chociaz sam zacznij pomagac rodzinom zastepczym, ktore sa setki razy lepsze niz instytucja domu dziecka. Ciekawe, czy wiesz co to w ogole wolontariat ? Takie sensacje na forum moze kazdy pisac. Swoja droga w polskich domach dziecka nie jest lepiej niz to co tu opisales. Przejdz sie i sprawdz na wlasne oczy. Po drugie ... pomylily Ci sie fora.

   Usuń
  2. >Zamiast przeklejac jakies teksty bez sensu w internecie zaloz fundacje i scigaj takich ludzi, albo chociaz >sam zacznij pomagac rodzinom zastepczym, ktore sa setki razy lepsze niz instytucja domu dziecka.

   A skąd wiesz, że tego nie robi? Zwrócił uwagę na potężną patologię, a Ty mu punktujesz co masz robić... Sobie wypunktuj..

   Usuń
  3. Sataniści kupują dzieci na ofiary? Może jeszcze reptilianie?

   Usuń
  4. A Sorosa tam nie było?

   Usuń
 3. Na Syberii izoterma 25oC dociera nawet w pobliże wybrzeży Oceanu Arktycznego. Sam sztorm kręci się tak, że zasysa ciepło nad Morze Beauforta i Łaptiewów.

  OdpowiedzUsuń
 4. No i stało się! Pisałem, że będzie dramat i jest. Wczoraj jak Hubert opublikował wpis aż coś we mnie tąpnęło. Przeniosłem z winnej piwniczki wyśmienitą butelczynę i nagrzmociłem się jak bąk :-(.
  Nic już nie uratuje naszych lasów, pól i jezior. Będzie rekord a wraz z nim sprawdzi się przepowiednia Demona, że im mniejszy zasięg lodu tym gorętsze lato.

  OdpowiedzUsuń