czwartek, 9 maja 2024

PIOMAS (kwiecień 2024) - sezonowy lód wpłynął na wynik sezonu zamarzania

Chłodne warunki w sektorze euroazjatyckim Oceanu Arktycznego pozwoliły na nieznaczne wydłużenie sezonu przyrostowego ilości lodu morskiego mimo wysokich na Ziemi temperatur. Założenie naukowe jest takie, że wyższe temperatury będą wydłużać sezon topnienia, a skracać zamarzania.

Objętość lodu w Arktyce w 2024 roku w zestawieniu ze zmianami z lat 1979-2023. PIOMAS, grafika Zachary Labe

Na wykresie widać, że szczyt objętości lodu morskiego przypadł w granicach normalnego terminu wbrew temu, co dzieje się na całym świecie oraz wyższym niż zwykle temperaturom w amerykańskim sektorze Oceanu Arktycznego. Wciąż są to jednak małe liczby. Na koniec kwietnia objętość lodu morskiego w Arktyce była 8. najmniejszą w historii pomiarów. Różnica wobec rekordowego wtedy 2017 roku to ponad 2 tys. 
km3, a więc 10%. W latach 2016-217 Arktyka doświadczyła ekstremalnie ciepłych sezonów zamarzania, kiedy na biegunie północnym zimą temperatury sięgały punktu odwilży. Wydarzenie sprzed kilku lat może się wkrótce powtórzyć. W tym roku było blisko.  Tabela obok (kliknij, aby powiększyć) przedstawia dokładną rozpiskę objętości lodu na 30 kwietnia. W kolumnach przedstawione są różnice względem poprzednich lat i średnich dekadowych, także ich procentowe wartości. Miejsca zaznaczone na różowo, to lata, kiedy ilość lodu była większa niż w tym roku.

Grubość lodu morskiego w kwietniu 2024 roku i jej odchylenia w stosunku do średniej 1981-2010. PIOMAS/Zachary Labe

Maksimum objętości lodu wypadło 20 kwietnia. To 22,8 tys. 
km3, co stanowi 7. najmniejszą w historii pomiarów wartość. Chłodne warunki w sektorze euroazjatyckim znacznie spowolniły tempo topnienia lodu. Pokazuje to wykres obok. Sytuacja w sektorze euroazjatyckim ma niewielkie znaczenie, gdyż tam znajduje się sezonowy lód, który i tak się roztopi. Gorzej wygląda stan lodu w sektorze amerykańskim. Tam znajduje się wieloletni, gruby lód. Duża część tego obszaru, to pak lodowy, który nigdy nie roztopił się całkowicie. 


Grubość arktycznego lodu morskiego w 2024 roku w zestawieniu z latami 1979-2024 i średnich wartości dekadowych. PIOMAS/Zachary Labe  

Sektor euroazjatycki przyczynił się do zwiększenia średniej grubości pokrywy lodowej Oceanu Arktycznego. Ten lód zniknie i tak. Jeśli lato w Arktyce będzie ciepłe, łatwo też stopi się gruby lód na Morzu Beauforta i Basenie Arktycznym. 
 
Zmiany średniej miesięcznej ilości lodu morskiego w Arktyce dla kwietnia w latach 1979-2024. Dane PIOMAS

Po 2010 roku trend spadkowy został zatrzymany, ale coraz bardziej prawdopodobne jest, że dojdzie do kolejnego spadku, wymuszonego wzrostem temperatur. 

Zobacz także:


6 komentarzy:

  1. Hubert.Od lat 1920 do 1941 roku XX wieku. I od roku 2003 2020 roku .Wtych latach Rotacja ziemi nachylenie 1 godzinę przed zchodem słońca. ( Widać to
    w górach zwłaszcza przesileniach zimowych, letnich ,wiosenych ,jesienych) tych latach co napisałem .Rotacja ziemi była taka jak bączek ( kiwała się na boki ) lodu arktycze było mało lodu, a Polsce było ciepło to się zmieniło

    OdpowiedzUsuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  3. Od 2003 do 2022 roku rotacja ziemi

    OdpowiedzUsuń
  4. Witaj Hubert

    To co teraz dzieje sie na świecie to nie było tyle tych katastrof tak silnych jak wcześniej.
    Najpierw Rosja i Kazachstan , a następnie Kenia link: https://tvn24.pl/tvnmeteo/swiat/kenia-kolejne-ofiary-smiertelne-powodzi-do-kraju-zbliza-sie-cyklon-hidaya-niepokojace-prognozy-st7899478 Teraz Brazylia a wcześniej 110 tornad w Ameryce jednego dnia, a w Texasie
    powódz. https://tvn24.pl/tvnmeteo/swiat/powodzie-w-teksasie-cale-dzielnice-pod-woda-a-deszcz-nie-przestaje-padac-st7900330 Najgorzej jest w Brazylii: https://tvn24.pl/tvnmeteo/swiat/powodzie-w-brazylii-kolejne-ofiary-smiertelne-to-byla-scena-jak-z-horroru-wszyscy-blagali-o-pomoc-st7912232

    OdpowiedzUsuń
  5. Coś wielkiego i niszczącego idzie w kierunku zatoki Mexykańskiej prawdopodobnie będzie to huragan, ale do końca nie wiadomo.

    OdpowiedzUsuń
  6. Na razie na Arktyce jest powolne topnienie , ale dziś tak podskoczyło do 90 tyś zobaczymy co będzie dalej, a od 1 06 2024 Arktyka nie ma ochrony raczej nie będzie tak jak w zeszłym roku , że było wolne topnienie i stan lodu był dobry jak na czerwiec 2023. Przewiduje mega topnienie tak jak to było w czerwcu 2022, a to były wtedy tylko 2 tygodnie, będziesz miał o czym pisać.

    OdpowiedzUsuń