sobota, 5 września 2020

PIOMAS (sierpień 2020) - odroczony

Sezon topnienia czapy polarnej w Arktyce z powodu przebiegu wzorców pogodowych okazał się bardzo podobny do zeszłorocznego. Patrząc na dane z Polar Science Center, należy stwierdzić, że miniona zima za sprawą najsilniejszego od lat wiru polarnego zatrzymała na chwilę to co  nieuniknione.

Objętość lodu w Arktyce w 2020 roku względem wartości z ostatnich lat i średniej 1979-2001. PIOMAS

Według danych Pan-Arctic Ice Ocean Modeling and Assimilation System (PIOMAS) na koniec sierpnia objętość lodu morskiego nie spadła poniżej 4000 tys. km3 tak jak w 2012 roku, czego przyczyną są taki a nie inny przebieg warunków pogodowych w sierpniu. 31 sierpnia/1 września objętość ta wyniosła dokładnie 4311 km3, czyli 392 km3 więcej niż w 2012 roku.  Animacja obok (kliknij, aby powiększyć) pokazuje zmiany grubości czapy polarnej w sierpniu tego roku. Mimo braku rekordowych roztopów, przez cały sierpień lód mający powyżej dwóch metrów znacznie zmniejszył swoją powierzchnię.  


Grubość arktycznego lodu morskiego dla 31 sierpnia w latach 2007-2020. 

Na tle ostatnich kilkunastu lat zmiany są duże.  Zupełnie inaczej niż dziś stan lodu wyglądał w 2007, a potem w 2008 roku po tym, jak wcześniej doszło do spektakularnych roztopów. Na tle ostatnich lat zmiany są niewielkie, gdyż napędzaniu letnich roztopów nie sprzyjały wzorce pogodowe. Choć wzrosły temperatury, a ten rok był rekordowy, to z doświadczenia wiadomo, że ważnym czynnikiem w topnieniu czapy polarnej jest odpowiedni wiatr. Presja pogodowa w sierpniu była nieco większa niż rok temu, ale trzeba mieć na uwadze warunki zimowe.

  Grubość lodu morskiego w sierpniu 2020 roku i jej odchylenia w stosunku do średniej 1981-2010. PIOMAS/Zachary Labe
 
Tyle tylko, że wir polarny odroczył w czasie to, co z punktu widzenia fizyki klimatu jest już nieuniknione. Niezależnie od tego, jaki weźmie się okres odniesienia, to cały czas przeważają miejsca, gdzie grubość pokrywy lodowej jest mniejsza lub nie ma jej tam, gdzie być powinna. Należy teraz postawić pytanie: Czy kolejne zdarzenie z wirem polarnym umocni czapę polarną? Niestety nie. Kolejne sezony topnienia zredukują to, co zostało wypracowane. I dołożą od siebie, jeśli warunki atmosferyczne będą gorsze niż w tym, czy w poprzednim roku.

Na tej tabeli przedstawiona jest dokładna rozpiska objętości lodu na 1 września. W różowych kolumnach przedstawione są różnice względem poprzednich lat i średnich dekadowych, także ich procentowe wartości. Procentowa różnica względem 2012 roku jest spora, gdyż tempo utraty lodu ze względu na pogodę nie było takie jak wtedy. Gdyby Arktykę nawiedził sztorm o takiej sile jak wtedy i takiej jak wtedy trasie przejścia, to teraz czapa polarna wyglądałaby inaczej. Być może nawet byśmy teraz nie mówili o czapie polarnej a lodzie ciągnącym się wzdłuż wysp Archipelagu Arktycznego i Grenlandii.


Grubość arktycznego lodu morskiego w 2020 roku w stosunku do okresu 2006-2019 i średnich wartości z lat 80. i 90. XX wieku. PIOMAS

W tym sezonie czapa polarna topiła się wystarczająco szybko, by grubość lodu zanotowała duży spadek. Jeszcze na początku lipca średnia grubość wnosiła 1,4 metra. Przez cały lipiec ekstremalnie wysokie temperatury doprowadziły do spadku - do 1,18 metra. Warunki pogodowe w sierpniu spowolniły ten spadek - 1 września średnia grubość lodu wyniosła 1,03 metra. 

Zmiany średniej miesięcznej ilości lodu morskiego w Arktyce dla sierpnia w latach 1979-2020 i ekstrapolacja trendu. Dane PIOMAS

Średnia objętość lodu w sierpniu tego roku wyniosła 5300
km3, to 300 km3 więcej niż w 2012 roku. Jednocześnie ilość lodu morskiego w sierpniu tego roku była 71% mniejsza niż w 1979 roku i 55% mniejsza w stosunku do okresu 1979-2019. Od 2012 roku się się więc nie zmieniło, ale trend to trend. Patrząc na zmiany z ostatnich dziesięcioleci, nie ulega wątpliwości, że Arktyka wolna od lodu nie jest perspektywą odległej przyszłości.

Statek badawczy Polarstern na biegunie północnym 19 sierpnia 2020 roku. Instytut Alfreda Wagnera

Jeśli nic się nie zmieni, to za 15 lat w sierpniu nie będzie już lodu na Oceanie Arktycznym. Z trendu należy wywnioskować też to, że pobicie rekordu z 2012 roku, to kwestia 1 lub 2 lat. Ta dekada będzie erą wielkich roztopów. Tylko jak mają się dane na wykresach do rzeczywistości, którą możemy zobaczyć na zdjęciach? Dzięki wyprawie badawczej MOSAiC możemy zobaczyć to na własne oczy.

Zobacz także: 

15 komentarzy:

 1. https://www.severe-weather.eu/global-weather/cold-forecast-fall-temperature-drop-mk/

  A w Ameryce 35*C a następnego dnia śnieg.

  OdpowiedzUsuń
 2. Jeszcze trochę i jachty z bogatymi snobami cisnąć będą każdego lata w kierunku bieguna. Zbliża się koniec znanej nam Arktyki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na pewno uruchomią też dużo prywatnych rejsów dla mniej zamożnej klienteli. Podejrzewam, że biznes będzie się kręcił na całego. Jako że na biegunie północnym z oczywistych względów nie będzie już flagi, a znudzona rejsem gawiedź będzie oczekiwać taniej rozrywki, atrakcją staną się zapewne jakieś wytresowane misie polarne, które niczym foki będą tańczyć wokół north pole z piłeczkami w rytm muzyki... Każdy będzie mógł sobie strzelić z nimi sweetfocie by mieć fajną pamiątkę z wakacji i pochwalić się znajomym na FB, że zdobył biegun. Tak to widzę.

   Usuń
  2. Zastanawia mnie jedno... A gdyby tak wiosną wysłać do Arktyki wszystkie lodołamacze świata, to może nie trzeba by czekać tych 15 lat? I bogate snoby mogłyby zdobyć biegun szybciej. Jak myślicie, czy poprzez takie mechaniczne kruszenie lodu na masową skalę dałoby już radę stopić wszystko latem przyszłego roku bez oglądania się na pogodę? Czy człowiek jest w stanie tego dokonać przy obecnym stanie lodu i zaawansowania technicznego? Czy też bez udziału odpowiednich warunków pogodowych wciąż jest to niewykonalne?

   Usuń
  3. Lepiej lodołamacze wysłać w październiku i Listopadzie. Wtedy gdy dużo ciepła jest pod lodem. Może gdy dużo ciepła ucieknie jesienią poprawi się grubość lodu... 😉

   Usuń
  4. Ale w przyrodzie nic nie ginie, jak energia ucieknie z oceanu, to trafi do atmosfery i będziemy mieć w zamian mega ciepłą zimę. A jak nawet nie my, to ktoś inny z półkuli północnej. Bo kołderka z CO2 coraz grubsza i coraz mniej ucieka w kosmos.

   Usuń
  5. No niestety Michał. Choć Bart słusznie twierdzi, że Arktyka bez lodu to chłodnica bo CO2 w niewielkim stopniu powstrzyma ucieczkę ciepła w kosmos w porównaniu z lodem.

   Usuń
  6. @New Eocen
   No tak-Arktyka bez lodu zimą oddawałaby mnóstwo energii, ale z drugiej strony latem nic nie będzie odbijać energii od Słońca i woda będzie się niemiłosiernie nagrzewać. To pytanie, jaki będzie bilans?

   Usuń
  7. Bilans na pewno będzie na plus. Najlepsze że na początku lodu nie będzie tylko latem, a zimą jeszcze długo będzie, co powinno dać ostrego kopa globalnemu ociepleniu. Później jak już lodu nie będzie cały rok, to temperatury dalej będą rosły ale trochę wolniej.

   Usuń
  8. Niestety Michał masz rację. Już wcześniej o tym pisałem.

   Usuń
 3. Zasięg dla 5 września 2020: 3.928 mln km2. https://nsidc.org/arcticseaicenews/charctic-interactive-sea-ice-graph/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Stromo idzie w dół 😟😳

   Usuń
  2. Brak rekordu i tak pewny. Pocieszam się tym, że nie ma on specjalnie znaczenia, bo teraz słońce jest nisko, a za chwilę to nawet lepiej jakby tego lodu było więcej niż mniej. Najważniejsze, że w kluczowych miesiącach z najwyższym usłonecznieniem (MJJA) tegoroczny zasięg był ogólnie mniejszy niż w 2012 a momentami (jak w lipcu) wręcz rekordowy. To każe domniemywać, że ilość energii jaką zgromadził w tym roku ocen arktyczny (co jest chyba najistotniejsze) była dużo większa niż w 2012 i chyba nawet rekordowa. Na pewno bardzo dołożył do pieca lipiec, bo nie dość że zasięg szorował po dnie, to jeszcze był wyż, a słońce wtedy świeci wysoko.

   Usuń
 4. Na tym GIFie widać, że praktycznie przez cały sezon topnienia ani razu nie mieliśmy do czynienia z eksportem lodu przez cieśninę Framm. Rekord to kwestia najbliższych lat.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. https://www7320.nrlssc.navy.mil/GLBhycomcice1-12/navo/arcticictn_nowcast_anim365d.gif

   Usuń