poniedziałek, 3 maja 2021

Marzniemy, ale w Arktyce jest dużo gorzej

Kwiecień 2021 w Polce był najzimniejszy od co najmniej kilkunastu lat. Na porządku dziennym były przymrozki, a nawet mrozy. W ciągu dnia temperatury rzadko sięgały 15oC. Pozytywnym tego rezultatem jest całkiem dobra sytuacja hydrologiczna. Tymczasem w Arktyce było na odwrót. Tam zmiany idą w bardzo złym kierunku.

Kwiecień 2021 w Arktyce (obszar  65-90oN) był siódmym najcieplejszym w historii pomiarów.

Zmiany średnich miesięcznych temperatur w latach 1975-2021 dla kwietnia (obszar - 65-90oN). Wykres przedstawia zmiany roczne (cienka krzywa) i zmiany wygładzonej średniej 5-letniej (grubsza krzywa). NOAA/NCEP

Z wyjątkiem roku 1995, pozostałe najcieplejsze lata miały miejsce w tym stuleciu. Uśredniona dla kwietnia temperatura w Arktyce była o 2,76oC wyższa od średniej 198-2010. Na wykresie została umieszczona także krzywa wygładzonej średniej -5-letniej, by w ten sposób pokazać faktyczny stan klimatu Arktyki. Pojedynczy rok wiele nie zmienia, ale seria lat już tak. Każdy kolejny rok, który jest wyraźnie cieplejszy, dokłada swoje do systemu klimatycznego. Seria bardzo ciepłych lat wpływa na budżet energetyczny regionu i dalsze ocieplenie klimatu Arktyki oraz kolejne sezony topnienia. Jeden rok z silniejszym sezonem roztopów ma bardzo ograniczony wpływ. Przykładem są ostatnie dwa lata - silne roztopy i wysokie temperatury, ale potem też stosunkowo chłodne zimy.  Dzięki temu nie notujemy teraz np. rekordowo małej objętości lodu.

Średnia 5-letnia pokazuje, że nie ma już w Arktyce w ogóle zimnych lat, w tym wypadku kwietnia. Nie ma już średniej temperatury na poziomie od -13oC do -14oC, a średnia -12oC też już zaczyna odchodzić do przeszłości. W tym tempie na koniec tej dekady średnia 5-letnia zacznie sięgać -10oC. Za 10 lat nawet pojedyncze lata jeśli chodzi o kwiecień, nie będą wskazywać -11oC i niższych wartości, a zaczną się pojawiać wartości już jednocyfrowe. 

Po lewej: średnie cieśninie atmosferyczne na poziomie morza w trzeciej dekadzie kwietnia 2021 roku Po prawej: średnie dla trzeciej dekady kwietnia odchylenia temperaturowe. NOAA/ESRL

Wysokie temperatury ostatnich lat sprawiają, że lód staje się coraz cieńszy. Do tego dochodzi czynnik pogodowy, który przyspiesza zmiany. Ostatnia dekada kwietnia to dodatni dipol arktyczny. Pokazuje to lewa mapa z danych NOAA. Mamy niskie ciśnienie po stronie euroazjatyckiej i wysokie po amerykańskiej. Dipol powoduje, że lód jest eksportowany do cieśniny Fram, a następnie trafia na wody Oceanu Atlantyckiego. Tam następuje jego definitywne stopienie. Animacja obok (kliknij, aby powiększyć) pokazuje zarys dryfu arktycznego lodu morskiego w dniach 26 kwietnia - 2 maja 2021 roku. Dipol wywołuje wiatr, który pcha lód w określonym kierunku, w tym wypadku do cieśniny Fram. W chwili obecnej sytuacja w Arktyce się uspokoiła, ale wciąż występują ponadprzeciętnie wysokie temperatury. 

Animacja złożona ze zdjęć satelitarnych NASA, pokazująca eksport lodu przez cieśninę Fram w dniach 27 kwietnia - 2 maja 2021 roku. NASA Worldview

Powyższa animacja ze zdjęć wykonanych przez satelitę Terra pokazuje ruch lodu morskiego przepływającego przez cieśninę Fram. Widać jak kra lodowa jest wynoszona przez obszar cieśniny Fram. Tempo tych zmian jest bardzo szybkie, na animacji obok pokazana jest skala.

 

Prognozowane na najbliższe 5 dni (3-7 maja) uśrednione dobowe temperatury w Arktyce, oraz ich odchylenia od średniej 1979-2000. Climate Reanalyzer

W ciągu najbliższych dni dipol zaniknie, ale wciąż będą notowane wyższe niż zwykle temperatury. Średnia dobowa temperatura przekraczająca zero stopni jest coraz bliżej wybrzeży Oceanu Arktycznego. Każdy w Polsce, kto myśli, że globalne ocieplenie zniknęło, jest w błędzie. Prawa mapa pokazuje prognozowane odchylenia temperaturowe. Widać, gdzie ma swoje miejsce powietrze chłodniejsze od normy, a gdzie te cieplejsze. 

Powstająca kra lodowa na Morzu Beauforta 2 maja 2021 roku. NASA Worldview

Kolejny silny sezon topnienia, w końcu przekroczy możliwości, jakie może dać ewentualna następna zimniejsza niż zwykle zima. Wysokie temperatury i często występujący dipol arktyczny będą redukować lód morski Arktyki. Dipol jest o tyle problematyczny, że redukuje lód fizycznie - wysokie temperatury nie są potrzebne. Jeśli występuje zbyt długo, to wyraźnie zmniejszy miąższość lodu przed szczytowym okresem topnienia. Cienki lód, który zostanie na lato topiąc się, nie pochłonie już tak dużej ilości ciepła, które zostało wcześniej dostarczone do oceanu. W ten sposób woda szybciej się będzie nagrzewać, gdyż lód pochłania energię cieplną topiąc się. Jeśli jest go mało, to mało jest pochłanianej energii cieplej z oceanu. Ocean będzie się nagrzewać. 

A to, że w ostatnich latach, od 2012 roku nie padł rekord, to tylko i wyłącznie zasługa letnich warunków pogodowych. Zmiany klimatyczne w Arktyce i związane z nimi szybkie topnienie lodu doprowadziły zmian wzorców pogodowych, a tym samym do zahamowania trendu spadkowego. Ale dłużej tego się nie da utrzymać.  


Zobacz także:

32 komentarze:

 1. Witam, Panie Hubercie jak Pan myśli naprawdę będą takie ogromne roztopy w najbliższych latach tak jak to pisze ten zespół badaczy z Uniwersytetu Kalifornijskiego?.
  Już nie raz sie spotkałem z takimi różnymi teoriami i sie nie sprawdziły, już od października się przekonają i nie tylko oni uczeni badający klimat Arktyki co można zrobić z potęgą natury i zatrzymać zmiany w topnieniu tam lodu. Ale zawsze jest ale czy to będzie odpowiadało światowym przywódcą bo nie ma nic za darmo. Bo można kupić czas dla klimatu i przygotowań do zmniejszenia CO2 na świecie przez ochłodzenie oceanów, kwestia ich decyzji.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W skrócie: im cieńszy lód tym bardziej możliwy scenariusz gwałtownego roztopienia lodu w krótkim czasie na dużym obszarze. A lód jest już bardzo cienki.

   Usuń
 2. Aktualnie od min czterech miesięcy trwa schładzanie oceanów na prawie całej kuli ziemskiej, a szczególnie Oceanu Spokojnego. We wrześniu wynik pokrywy lodowej Arktyki będzie nie-najgorszy.

  OdpowiedzUsuń
 3. Jak to u licha otworzyć? Wybierz aplikację - jaką? Żadna nie działa, z przeglądarki nie da rady.
  ftp://ftp-projects.cen.uni-hamburg.de/seaice/AMSR2/3.125km/

  Na tej stronie to samo: https://nsidc.org/arcticseaicenews/sea-ice-tools/
  Na szczęście tu jest tak, że wiem, że z Exela i działa, ale np. powyżej obrazek z Exela, który otwierał stronę z listą, też nie działa.

  Co oni na robili?

  Do tego jeszcze DMI z danymi odchyleń się zwiesiło. Jest całkiem fajny Mercator: http://bulletin.mercator-ocean.fr/en/PSY4#2/62.6/-85.1 , ale z archiwizacją kiepsko. Jest jeszcze Eathnet, ale ja lubię DMI. Już kiedyś też mieli taki zastój.


  A czy Albert wie jak działa globalne ocieplenie? https://www.ncei.noaa.gov/access/global-ocean-heat-content/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Raczej nie wie. Zresztą większość osób jakie znam ze zgrozą przyjęła pierwszy i początek drugiego kwartału w naszym kraju. Kilka razy, czytając alarmistyczne komentarze na różnych forach, wychodziłem przed dom i z wysokości 550 m.n.p.m. wpatrywałem się z niepokojem w horyzont na dalekiej północy czy aby nie zobaczę śnieżnobiałej bryły lądolodu.

   Usuń
  2. Ja już lipcu wiedziałem że będzie ostra zima wyśmiewali się z tego. a globalne ocieplenie to jest teoria

   Usuń
  3. Gdzie niby ta ostrza zima była?

   Usuń
  4. Globalne ocieplenie to może być w skali kilku tysięcy lat a nie 30 (słownie trzydziestu) :). Te 30 ostatnich cieplejszych lat to wciąż jest tylko pogoda a nie klimat. Pogoda słoneczna oczywiście. To słońce ma taką pogodę. :)

   Usuń
  5. Piszesz to sam wieszcząc globalne ochłodzenie po jednym chłodnym miesiącu?

   Usuń
  6. Puncore w punkt!👍
   Albert, Ty patrz co w następnym tygodniu w Finlandii będzie. A to niby stamtąd miała przyjść epoka lodowa 😉 😄

   Usuń
  7. Oceanku: Można prześledzić cały ten portal i jak ktoś znajdzie chociaż jeden mój wpis,w którym twierdzę, że będzie epoka lodowcowa to na aż miesiąc zamilknę na tym portalu :)
   Bo nie wolno wmawiać ludziom czegoś co nie powiedzieli. To raz.
   A dwa to w Finlandii i tylko w południowej to będzie aż jeden dzień lub może dwa z temperaturą typową średnią a potem znowu ziąb.
   Puncore: ja nie wieszcze globalnego ochłodzenia tylko powrót temperatur do tych sprzed 30 lat i nastąpi to do mak 2040 roku bowiem w tym czasie aż 4 różne krótkoterminowe (powiedzmy krótko bowiem pozostałe są raczej długie) cykle słoneczne będą miały wspólne minima nachodzące na siebie :)

   Usuń
  8. A ja Albercik nie twierdzę, że Ty pisałeś o epoce lodowej. Ja jedynie wrzucam Cię do jednego worka z tamtymi "fachowcami". To, że temperatury mogą rosnąć mniej lub bardziej gwałtownie to rzecz oczywista. Na spadki (poza rokiem czy dwoma latami) bym nie liczył. Przy wzroście ilości CO2 na tym poziomie co obecnie każdy efekt cyklu słonecznego będzie skutecznie niwelowany.

   Usuń
  9. CO2 jest więcej bo było cieplej w oceanach od Słońca. Ale teraz ocean znów pochłoną CO2. Nie spodziewałbym się aby to było zauważone w oficjalnych pomiarach od razu. Z uwagi na polityczną poprawność... Ale można to samodzielnie będzie sprawdzić. Kto dociekliwy to sprawdzi sobie...

   Usuń
  10. Ostatnio oglądałem film o arktycznym oceanie i roślinach .brak lodu wyjątkowe dobre warunki miały rośliny do rozwoju to zredukowały CO

   Usuń
 4. Byle gdzie są te termometry mojej miejscowości jest na ścianie domu kultury dopiero o godzinie 12 jest cień razem pomiaru pyłu na widoku .a lokalnym radny podają ta temperaturę 😃😆

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kurde Janie bierzesz zbyt duże działki 🤔
   Pestkę na pół, nie więcej.

   Usuń
  2. Zapytajcie się rodziców znajomych latach 1968.1982 jak było ciepło maju i lato były ciepłe do 1 komunii chłopcy mieli krótkie spodenki .maju kapałismy się nad rzeka .każdy narzekał na upał w szkole koniec roku był 6 czerwca

   Usuń
  3. O stary! Dla tych roczników to 20 stopni to był upał. Co się dziwić, że się w maju w rzece kąpali gdy do komunii przy +3 st.C. szli w krótkich spodenkach... 😉
   Niestety Janie, to legendy... i subiektywne odczucia. Sprawdź temperatury kwietnia i maja w tych latach.

   Usuń
  4. O ile dobrze zauważyłem, na meteomodel-maj w latach 80,był cieplejszy, niż w latach 2010!!!

   Wiem, że trudno w to uwierzyć, ale z tego, co wyczytałem, wynika, że norma 1981-2010,jest bodaj, o 0.1 wyższa, niż norma 1991-2020.

   Jest to bodaj, jedyny miesiąc, w Roku, który był cieplejszy, według starej, normy 1981-2010.

   Nie ocipliło się zatem, aż tak mocno, by któryś miesiąc, nie mógł być chłodniejszy, niż dawniej.

   Może w maju, w latach 80, wir polarny, był stabilniejszy, niż w latach 2010,nie było tylu anomalii prądu strumieniowego,takiego spływu powietrza arktycznego, i był przez to cieplejszy, niż ostatnio(w latach 2010).

   Usuń
  5. Arek, czysta statystyka. 11 miesięcy jest cieplejszych a 1 zimniejszy. Czy to tak trudno zrozumieć? A dlaczego ten? Może faktycznie słabości wiru polarnego 🤔

   Usuń
  6. Normy 1970 jakie były i koniec 60

   Usuń
  7. Latach 70 lata bardzo dużo się kopało potoku nie bylo miejsca te lata sprawdź były gorące

   Usuń
  8. Tak Janie szczególnie lata 1974-1980 były niesamowicie upalne 😄😄😄
   We Wrocławiu dwa rekordy miesiecznej temp minimalnej w lipcu i sierpniu.
   Piszesz takie brednie, że aż żal czytać.
   Tak nawiasem to wiele bym dał za tak "upalne" lata jak w latach 70-tych.

   Usuń
  9. A kto na pisal niesamowicie upalnie. ja na pisalem bylo gorąco zdarzało się że od połowy lipca było zimno na 2 miesiące i deszczowo klęska urodziaju .

   Usuń
  10. Janie...🙄
   Młody byłeś.
   Dziewczyny w rzece się kąpały to i przy 20 st.C. robiło się gorąco 😉
   Niestety prawda jest taka, że z dekady na dekadę jest cieplej. A dekada w skali geologicznej to nawet nie jedna stutysięczna sekundy w naszym życiu.
   Prędkość z jaką ociepla się nasza planeta jest bezprecedensowa i oderwana od wszelkich cykli orbitalnych, słonecznych itp.
   Moim marzeniem jest zatrzymać ten proces ponieważ nienawidzę upałów. Niestety nie ma widoków na poprawę sytuacji. Dlatego delektuję się w górach przyjemnym chłodem dopóki mogę.

   Usuń
 5. Legendy ty piszesz wiem jak było bo się kopałem sie nie co roku maju ale lato były ciepłe .a zimy były mroźne i krótkie bo wiem zawsze było tego śniegu mało lubiłem jeździć na nartach .mieszkam między górami a co dopiero na nizinach. kiedyś nie bylo chińskich termometrów. na 1 komunie była taka moda i koło 15 maja co mam ci pokazać zdjęcie grupowe na polu jak była ładna pogoda

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zobaczysz jaka będzie w Polsce pogoda w najbliższą niedzielę i poniedziałek. Zrobię kilka zdjęć nad górskim strumieniem 😉

   Usuń
  2. A jakie lato się zapowiada zimno będzie to jest moją teoria każdy świat bazuje na teoriach a nie na nauczę blog był trochę nudny to za czołem pisać

   Usuń
 6. Na dwa dni 10%

  OdpowiedzUsuń
 7. A jaka zima będzie 100%

  OdpowiedzUsuń