sobota, 22 maja 2021

Szybkie zmiany na Morzu Łaptiewów - druga połowa zimy nic pomogła

Pomimo występowania niskich temperatur na północy Syberii w okresie styczeń-marzec 2021 i dobrych warunków dla zamarzania, obecne wzorce pogodowe bardzo szybko nadrabiają czas - lód na Morzu Łaptiewów ulega szybkiej degradacji. 

Zasięg i koncentracja arktycznego lodu morskiego na Morzu Łaptiewów w 2020 i 2021 roku dla 21 maja. AMSR2, University of Bremen

Presja pogodowa w ciągu ostatnich dni nie była w regionie silna. Temperatury powietrza nie wzrosły jeszcze powyżej zera. Problem leży więc pod lodem. Ostatnio naukowcy zwracają na problem "atlantyfikacji". To zjawisko, które zmienia warunki klimatyczne Arktyki na te bardziej przypominające północny Atlantyk. Proces dotyczy głównie Morza Barentsa, ale region Łaptiewów także zaczyna go stopniowo doświadczać. Objawia się to m.in. wrastającym od lat zasoleniem wód Morza Barentsa i Łaptiewów. Zmiany oczywiście nie są wykładnicze tak samo jak w przypadku zaniku lodu morskiego, ale postępują od lat. Wody Oceanu Atlantyckiego coraz łatwej penetrują Ocean Arktyczny, czemu sprzyja zanik lodu morskiego i coraz większe problemy z jesiennym zamarzaniem, za czym stoi właśnie większe niż kiedyś zasolenie wód. Temperatury osłabiają lód od spodu. Brak niskich temperatur wiosną oznacza, że moment maksymalnego przyrostu lodu przypada wcześniej, zaczyna się więc jego wcześniejsze niż zwykle topnienie.  
 
Zmiany powierzchni lodu morskiego na Morzu Łaptiewów w 2021 roku. NSIDC
*Przedstawione dane uwzględniają większy obszar arktycznych akwenów niż geograficzny. Obejmują część wód Basenu Arktycznego. Morze Łaptiewów ma 662 tys. km2.
 
Lód na Morzu Łaptiewów topi się dość szybko. Mimo dobrej kondycji i łatwego zamarzania zimą, zmiany szybko nadrabiają kalendarz, co pokazuje zestawienie map i wykres.  Wartości powierzchni lodu (area) mogą za kilka dni okazać się rekordowe. To niewykluczone, że tak się stanie, biorąc pod uwagę prognozy. Systematycznie spada także koncentracja lodu. Nie jest rekordowa, ale jest na dobrej drodze by za tydzień lub dwa stać się rekordowo mała. Koncentracja lodu określa jego stan, im mniejsza, tym gorszy jest stan paku lodowego, gdzie rośnie udział kry lodowej, a nie litego paku.  
 
Kra lodowa na Morzu Łaptiewów 21 maja 2021 roku. NASA Worldview
 
Lepszy obraz stanu rzeczy daje zdjęcie satelitarne. Jak widać, jakość lodu na Morzu Łaptiewów wygląda bardzo źle. Jedynie wschodnia część akwenu stanowi wciąż jeszcze lity pak lodowy. 
 
Prognozowane warunki pogodowe w Arktyce i obszarach rozciągających się wokół niej na 23-25 maja 2021 roku. Tropical Tidbits
 
W następnym tygodniu obraz Morza Łaptiewów prawdopodobnie będzie wyglądać inaczej niż teraz. 24 maja niż tajmyrski zmieni się sztorm. Wygenerowany zostanie silny wiatr, który z pewnością wywrze wpływ na pokrywę lodową regionu. Wiatr pofragmentuje lód, i zwiększy też powierzchnię powstałych już wcześniej połyni przybrzeżnych. Na domiar złego układ baryczny zaciągnie ciepłe masy powietrza znad ogrzewającej się Syberii. Jednocześnie utrzyma się wzór dodatniego dipola arktycznego, który będzie permanentnie podtrzymywać wysokie temperatury w Arktyce, przesuwając granicą wystąpienia punktu odwilży. Animacja obok przedstawia prognozę anomalii na 24-25 maja. Na razie spadek zasięgu i powierzchni arktycznego lodu jako całości nie jest szybki, ale prawdopodobnie za kilka dni to się zmieni.
 
 
Zobacz także:

1 komentarz:

  1. W 2012 r 1 Czerwca zaczeła się droga po tron, ciekawe jak w tym roku się zachowa, jak widać Maj w tym roku jest mało agresywny jak np w 2016, póki co idzie podobnie jak 2012 czyli cisza przed burzą

    OdpowiedzUsuń