czwartek, 13 maja 2021

Błyskawicznie znika śnieg na Dalekiej Północy

O ile tempo topnienia lodu morskiego (spadek zasięgu/powierzchni) nie jest wysokie, to inaczej sytuacja wygląda w przypadku śniegu. 

Odchylenia temperatur od średniej 1981-2010 w Eurazji i Ameryce Północnej w 2021 roku dla 1-10 maja. NOAA/ESRL

Z pewnością patrząc na kwiecień i pierwsze dni maja coraz więcej ludzi zaczyna się zastanawiać, czy to koniec globalnego ocieplenia? Niestety nie. Półkula północna, szczególnie obszary leżące na północ od 40oN w pierwszej dekadzie maja były cieplejsze niż zwykle. Wyjątkiem była Europa w tym Polska, gdzie średnie temperatury były od 2 do 4oC niższe niż zwykle.  Na północy Kanady, w tym na Ziemi Baffina było nawet 8oC cieplej niż zwykle. U nas takie odchylenie oznaczałoby regularne upały i kryzys hydrologiczny. Na północy Syberii pierwsza dekada maja była od 4 do 8oC cieplejsza niż zwykle.  

Powierzchnia pokrywy śnieżnej w 2021 roku dla Ameryki Północnej, Europy i Azji w zestawieniu ze średnią 2000-2019. NSIDC, grafika Nico Sun

W praktyce oznacza to, że odwilż przychodzi kilkanaście dni wcześniej niż zwykle. W Khatanga już tylko nocami występuje lekki mróz, podczas gdy w ciągu dnia temperatura wzrasta do 3-4oC. Taka sytuacja oznacza, że w promieniach Słońca szybko znika śnieg. Powyższy wykres pokazuje duże zmiany, jakie zaszły w ciągu ostatnich kilku dni.  Według danych NSIDC, od 7 do 12 maja pokrywa śnieżna na półkuli północnej skurczyła się 21,16 do 16,67 mln km2. Zmiany są na tyle szybkie, że niemal wszędzie granica śniegu przebiega przynajmniej 100 km dalej na północ niż zwykle. Wyjątkiem jest, co pokazuje mapa obok zachodnia część Kanady. W ciągu najbliższych dni trend zmian powinien nieco wyhamować, bo nie wszędzie będzie ciepło. Niemniej zmiany wciąż będą szybkie.
 
Północna część Syberii w dolnym biegu Leny 12 maja 2021 roku. NASA Worldview
 
Alaska 12 maja 2021 roku. NASA Worldview
 
Im szybciej zniknie śnieg, tym szybciej nagrzeją się lądy okalające Ocean Arktyczny. Wtedy ciepłe masy powietrza łatwiej będą docierać nad obszar czapy polarnej, zwiększając temperatury. To przełoży się na szybkie topnienie lodu morskiego. Prognozy NOAA w dalszym ciągu wskazują na szybkie roztopy w okresie czerwiec-sierpień.  
 
 
Zobacz także:

7 komentarzy:

 1. "Z pewnością patrząc na kwiecień i pierwsze dni maja coraz bardziej zaczynamy się zastanawiać, czy to koniec globalnego ocieplenia?" wątpię że ktoś kto czyta ten blog mógłby pomyśleć cokolwiek tak głupiego.

  Apropo kryzysu hydrologicznego. On i tak się pojawi. Jak co roku. Trochę później niż zwykle. Niepolski pisowski reżim nie ma pojęcia o rządzeniu krajem, szczególnie gdy chodzi o sytuację hydrologiczną i jej poprawę. +500 zamienią na +1000 i cyk, kolejne lata niepolskiego rządu przy władzy. Tak będzie, róbcie screeny.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niepolska to jest opozycja, a przede wszystkim, Platforma Obywatelska, która robi wszystko, tylko po to, by obalić Rząd.

   Tego rodzaju opozycja, w dawnych czasach, obaliła nie tylko Rząd, ale i Polskę, doprowadzając do jej rozbiorów.

   Myślę, że Lewica jest starszą formacją poltyczną, i lepiej zna historię, i choć jest dalej światopoglądowo, od Rządu, niż Platforma Obywatelska, nie chce go obalić, za wszelką cenę. Ma w sobie, więcej polskości.

   A jeżeli chodzi, o kryzys hydrologiczny, czas pokaże jak będzie. Wiadomo jednak, że w 2017 Roku, wody było aż, za dużo. Nie zawsze więc, musi być susza. Może w tym Roku, też szczęście nam dopisze, i suszy nie będzie.

   Usuń
  2. @dzidizdiz13 maja 2021 17:27
   A jednak ludzie tak myślą, wystarczy poszperać komentarze, tweety, etc.:
   https://naukaoklimacie.pl/aktualnosci/najzimniejszy-kwiecien-w-polsce-w-xxi-wieku-470

   No i prosiłbym wszystkich, by nie pisać o polityce, bo zaraz mi się tu jacyś fani Dziennika TV ściągną i będę musiał kasować. Ewentualnie o polityce klimatycznej, negocjacjach. Polityka u nas to temat dość ciężki i mało przyjemny.

   Usuń
  3. @Arek

   Ja natomiast twierdzę, że mamy partaczy niezależnie od opcji politycznej. Czy będzie rządzić PIS czy PO będzie to samo. Ciągle jest zabawa w dobrego i złego policjanta. Tutaj nikomu na Polsce nie zależy, politycy kłócą się tylko dlatego, że chcą dla siebie i swoich rodzin odpowiednie posady, o to jest prawdziwa walka, a nie o jakąś tam Polske.

   Usuń
 2. Takie głupoty Pisa teraz o braku wody .mam studnie na gorce jak jest dużo deszczu mogę wytwarzać prąd tyle jest tej wody .teraz są podpięte 2 domy 15 domowników nawet jak jest sucho wody braknie 10 dni roku takie okropne sucho latach jak pamiętam 1970 do 2000 wody brakowało nam wody latem było 6 domowników .a potoku nawet wody nie bylo i nikt afery nie robił przez ostatnie 3 lata tej wody było nie tak mało .dlaczego pomijają lata 70 średniej ciepła i opadów dla mnie i znajomych lata 80 były zimne

  OdpowiedzUsuń
 3. Hej, zobaczcie co jedna wyjątkowa zima może tyle dobrego zrobić na całym świecie, czytałem o zasiewach zbóż i prognozach zbiorów na świecie. Wszędzie super się przedstawiają w porównaniu do poprzednich lat. W Kanadzie ,Australii w całej Europie , Indiach, nawet w Iraku. Tylko w Brazylii i Argentynie susza ma być. Pisali o huraganach , że powinno być ich o połowę mniej niż rok temu i powinny być słabsze, same pozytywne wieści dla nas wszystkich. Ja już pisałem, że ta zima będzie wyjątkowa i sama się taka nie zrobiła, a co najważniejsze wiecie , że to może być co roku. Ale?

  OdpowiedzUsuń
 4. Panie Hubert nie dziwi mnie ta pogoda w Rosji to normalne .jak byłem młody lubiłem jak opowiadają o wojnie znajomi byli czasie wojny na Syberii opowiadali zimy były okropnie mroźne .opowiadali 9 miesięcy zimy 3 miesiące lata niebyli ani wiosny ani jesieni o drazu lato za trzy miesiące urosło wszystko ziemniaki zboża i leśne jagody

  OdpowiedzUsuń