środa, 1 czerwca 2016

Arctic News - fala gorąca sunie nad Morze Wschodniosyberyjskie

Tempo spadku zasięgu lodu morskiego w Arktyce jeszcze nie przyspieszyło. Choć w Arktyce dominuje wysokie ciśnienie, to nie jest ono powszechne, a duże lub całkowite zachmurzenie nad Oceanem Arktycznym jest w przewadze. Topnienie lodu jednak nie zwalnia, a utrzymuje się na poziomie rzędu 45-50 tysięcy km2 na dobę. Ponadto stopiła się znaczna cześć cienkiego lodu, teraz zaczyna się topnienie grubego na 1,7-2,2 metry lodu, ale i tu proces ten przyspieszy, szczególnie, że do Arktyki coraz śmielej wkraczają ciepłe masy powietrza. Coraz większe obszary nad powierzchnią Oceanu Arktycznego obejmują dodatnie wartości termiczne. Prognozy wskazują, na potężny wręcz napływ ciepła nad rosyjskie akweny morskie, co już zresztą ma miejsce. Jest bardzo prawdopodobne, że na dniach, topnienie lodu znacznie przyspieszy.

Zobacz mapę koncentracji arktycznego lodu morskiego w kolorowej wersji. 

Zasięg i koncentracja arktycznego lodu morskiego. AMSR2 Uni Bremen

Z jednej strony lód na Morzu Beauforta jest przygotowany na rozbicie w ciągu najbliższych kilku tygodni, z drugiej zaś następuje pokaźny napływ ciepłych, nazwijmy rzeczy po imieniu - gorących mas powietrza znad wschodniej Rosji. Temperatury na Półwyspie Czukockim są oszałamiające - ponad 20oC za kołem polarnym. Topią się resztki śniegu, topnieje śnieg w tamtejszych pasmach górskich. Bardzo szybko zaczął roztapiać się lód na Morzu Wschodniosyberyjskim, a także Łaptiewów przy wyspach Ziemi Północnej. Przejście Północno-Zachodnie może naprawdę otworzyć się jeszcze w lipcu, a nie jak tradycyjnie w drugiej połowie sierpnia. Możliwe że za kilka dni roztopią się dwa niewielkie obszary lodu zamykające prześwit między Cieśniną Beringa a kanałem Przejścia Północno-Zachodniego - Kanał Parry'ego. Także lód w samej ciśnienie, dokładnie przy Morzu Baffina zaczął się roztapiać. Lód na Morzu Karskim jest zdruzgotany, pogoda praktycznie bez znaczenia, kra lodowa zniknie do końca czerwca, a być może wcześniej.

Zmiany zasięgu arktycznego lodu morskiego między 23 a 31 maja 2016. Kliknij, aby powiększyć.

Ze względu na grubość, ale i też ochłodzenie, topnienie na Morzu Beauforta wyhamowało, mimo to podwaliny dla megatopnienia są gotowe. Animacja pokazuje duże zmiany na Morzu Karskim i Czukockim, szybko się kurczy też lód na Morzu Baffina i Labradorskim. Obszar lodu w Zatoce Hudsona jest mniejszy niż w 2012 roku. Zmiany są szybkie, choć w przypadku trzeciej dekady maja nieco wyhamowały, ale to nie zmienia postaci rzeczy.
 Zasięg arktycznego lodu morskiego w 2016 roku na tle 2012 roku i wyszczególnienie na tle ostatnich lat. NSIDC

11,2 mln km2, wciąż rekordowo mała wartość, sytuacja może się już nie zmienić do końca sezonu topnienia. Na drugim miejscu rok 2015 z zasięgiem lodu morskiego o 0,61 mln km2 większym. Przepaść względem 2012 roku - 1,25 mln km2. W czerwcu 2012 topnienie lodu przyspieszyło bardzo wyraźnie względem maja, ale w tym roku też może się to zdarzyć. Spodziewane są gwałtowne roztopy na Morzu Czukockim i Wschodniosyberyjskim, co zresztą już się zaczęło. W ciągu jednego dnia pojawiły się na Morzu Wschodniosyberyjskim stawy topnienia. Temperatura nad M. Wschodniosyberyjskim za 70oN osiągnęła 2oC, miejscami nawet więcej. To dużo, a wzrost ten nie jest zakończony.



Średnia temperatura dobowa dla 1 czerwca 2016 na półkuli północnej i anomalie termiczne. Climate Reanalyzer

Nad jedną czwartą Oceanu Arktycznego, za kołem polarnym zimy nie ma. Dobowa temperatura przekracza zero stopni Celsjusza. Nad brzegami Morza Wschodniosyberyjskiego wartości termiczne wykazują już termiczną wiosnę. Kilkadziesiąt kilometrów na południe, w głąb lądu temperatury są już na tyle wysokie, że można mówić o lecie, a przynajmniej o późno-wiosennej pogodzie. Problem w tym, że mówimy tu o obszarach leżących za kołem polarnym. A jak pokazują prognozy, za dwa dni może tam zagościć lato, na początku czerwca. Anomalie już teraz są o 25-30oC wyższe. Są poza skalą. Na Climate Reanalyzer należącym do Uniwersytetu w Maine należy zmienić skalę. W drugiej połowie maja większość Arktyki cechowała się anomaliami rzędu 1-3oC. Na Morzem Wschodniosyberyjskim, Czukockim, Barentsa i Karskim średnia dla połowy maja tego roku to 5-6oC więcej niż wynosi średnia 1981-2010.



Anomalie temperatur powierzchni mórz w Arktyce dla 1 czerwca 2016 względem średniej 1979-2000. Climate Reanalyzer

Jako że lód szybko się wycofuje, to woda się nagrzewa, pochłania promieniowanie słoneczne. Jest więc cieplejsza niż być powinna. Zamiast -2oC ma od -1oC do nawet +1oC. Miejscami nawet więcej.


Porównanie grubości lodu morskiego w 2012 i 2016 roku dla 30 maja. HYCOM

Lód w od strony Oceanu Spokojnego w Basenie Arktycznym nieznacznie się pogrubił, ale ogólnie sytuacja jest tragiczna. Patrząc na dane z 2012 roku jest bardzo źle. Najprawdopodobniej dane PIOMAS wykażą rekordową wartość dla tego roku jeśli chodzi pomiar z maja. Jeśli nic się nie zmieni, to czapa polarna przygotowana jest na rozbicie. Nie będzie nic zaskakującego, jeśli zasięg lodu we wrześniu spadnie poniżej 2 mln km2. To realny scenariusz. Zmiany klimatu to pokazują, globalne ocieplenie przybrało na intensywności. Coś co było niemożliwe, staje się realne.

Pokrywa lodowa na Morzu Czukockim i Wschodniosyberyjski 31 maja 2016 roku. Widoczne są obszary stawów topnienia, czyli wody ze stopionej na powierzchni lodu pokrywy śnieżnej. NASA Worldview

Lód na Morzu Wschodniosyberyjskim, liczne stawy ze stopionego śniegu, zmieniły albedo powierzchni, co oznacza szybkie topnienie lodu. NASA Worldview

 Południowa część Morza Beauforta i widoczna część obszaru Morza Czukockiego 31 maja 2016. Lada dzień zachodnia połowa Przejścia Północno-Zachodniego będzie otwarta. NASA Worldview

Zdjęcia satelitarne oddają w pełni zaistniałą sytuację. 2016 rok może okazać się kolejnym kamieniem milowym na drodze do Arktyki wolnej od lodu jeszcze w tej dekadzie wieku.

Zobacz także:

5 komentarzy:

  1. Cieple powietrze nie robi tyle szkody na pokrywie lodowej co mające teraz miejsce odrywanie lodu(częściowo też jest wynikiem napływającym ciepłym powietrzem ale i słabą zimą (lód jest cienki i łatwo podlega przemieszczaniu przez wiatr) też od wybrzeża północnej Rosji i z tego powodu największe przyśpieszenie nastąpi bo woda falując będzie roztapiać lód na krawędzi pokrywy lodowej.Ten rok jest "dziwny" bo jeszcze chyba żaden rok tak długo nie bił rekordów dziennych przez tak długi czas-A po tak długim czasie bicia rekordów można wywnioskować ile ciepła posiada woda w Arktyce.
    grzeg8

    OdpowiedzUsuń
  2. Tak, tylko wpływ temperatur rośnie, bo są coraz wyższe. Ten rok jest dziwny, bo Globalne ocieplenie "wzięło się za robotę w tym roku". Po prostu ilość ciepła rośnie w atmosferze i w oceanach.

    OdpowiedzUsuń
  3. Ciekawy artykuł:
    http://naukaoklimacie.pl/aktualnosci/moze-byc-niedobrze-ekstremalna-prognoza-jamesa-hansena-wchodzi-do-kanonu-nauki-169

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To tylko streszczenie-polecam oryginał. A propos artykułów polecam wyjaśniający anomalie tworzenia się lodu morskiego na Antarktydzie-https://www.sciencedaily.com/releases/2016/05/160530115537.htm
      grzeg8

      Usuń