piątek, 24 czerwca 2016

Arctic News - rekordowe topnienie lodu wciąż ma miejsce

Warunki pogodowe dla szybkiego topnienia czapy polarnej (pomijając trwający niecałe dwa dni sztorm) są złe. Mimo to zasięg lodu kurczy się na tyle szybko, by utrzymać pozycję rekordzisty. Do końca czerwca warunki atmosferyczne w Arktyce nie ulegną większym zmianom, więc tempo spadku zasięgu lodu powinno zachodzić szybko głównie w przypadku takich akwenów jak Zatoka Hudsona, czy Morze Karskie. Osobną kwestią jest to co znajduje się pod lodem, gdyż mimo złych warunków atmosferycznych tempo zmian jest szybkie, pokazują to dane HYCOM. Dane PIOMAS w lipcu zweryfikują zaistniałą sytuację.

Zobacz mapę koncentracji arktycznego lodu morskiego w kolorowej wersji.


Zasięg i koncentracja arktycznego lodu morskiego. AMSR2 Uni Bremen

Poza obszarem wód Morza Beauforta zmiany w zasięgu lodu są bardzo wyraźne. Tempo topnienia, co jest zresztą o tej porze roku normalne, nasila się. Morze Barentsa i Karskie są prawie całkowicie pozbawione lodu. Blisko połowa powierzchni Morza Czukockiego jest wolna od lodu.

  Zmiany zasięgu arktycznego lodu morskiego między 16 a 23 czerwca 2016. Kliknij, aby powiększyć.

Animacja pokazuje zmiany w zasięgu i koncentracji lodu morskiego między 16 a 23 czerwca 2016. Ze względu na brak transportu lodu przez Cieśninę Frama, szybko wycofuje się przybrzeżny lód wschodniej Grenlandii. Zasięg lodu Morza Beauforta nie uległ większym zmianom, ale pogarsza się jego stężenie, to znaczy udział kry, szczególnie tej drobnej, rośnie. Ze względu na zaistniałe w ciągu ostatnich kilkunastu dni warunki pogodowe, oraz niemożność przewidzenia tego, co będzie się działo w lipcu - trudno jest określić perspektywę otwarcia arktycznych szlaków morskich. To może stać się w lipcu, ale w sytuacji zmiany warunków pogodowych, które przyspieszą tempo topnienia lodu.
Zasięg arktycznego lodu morskiego w 2016 roku na tle 2012 i wyszczególnienie na tle wybranych lat. NSIDC

Według danych NSIDC (Narodowe Centrum Danych Lodu i Śniegu) zasięg lodu morskiego jest rekordowo niskich rozmiarów, ale razem z zasięgiem lodu z 2010. Rozmiary są praktycznie takie same. Na drugim miejscu znajduje się 2012 rok. Różnica wynosi niespełna 0,2 mln km2. Daleko w tyle znajduje się zasięg lodu z 2015 roku - 0,6 mln km2. Mapa NSIDC obok przedstawia zasięg lodu morskiego, oraz średnią 1981-2010 dla 23 czerwca. Około 20 lat temu Morze Karskie było jeszcze całkowicie pokryte lodem.


Anomalie termiczne powierzchni wód w Arktyce w okresie 15-23 czerwca 2015 roku. DMI

Mapa Duńskiego Instytutu Meteorologicznego pokazuje, że odchylenia wszystkich wód przy granicy czapy polarnej są dodatnie. Wyjątek stanowi niewielki obszar przy granicy z lodem na Morzu Czukockim. W Arktyce jest...zimno, przynajmniej w okresie 15-22 czerwca. Dane NOAA pokazują, że duży obszar Arktyki cechował się ujemną anomalią. Całościowo Arktyka jest cieplejsza od średniej ze względu na północne obszary lądowe, które ogarnęły wysokie temperatury.


Porównanie grubości lodu morskiego w 2012 i 2016 roku dla 22 czerwca. HYCOM

Jeśli model HYCOM przedstawia wiarygodne dane, to aktualna sytuacja w Arktyce jest fatalna, a obecne warunki pogodowe są bez znaczenia. Jeśli tak, to co się stanie przy ewentualnej zmianie warunków pogodowych? Zestawienie map porównuje grubość lodu 22 czerwca dla 2012 i 2016 roku.

Centralna część czapy polarnej Arktyki 23 czerwca 2016 roku. NASA Worldview

Zdjęcia satelitarne NASA pokazują, że model HYCOM jest w dużym stopniu poprawny. Szczególnie warto dokładnie przyjrzeć się temu, co się znajduje w obszarze Basenu Arktycznego. Kliknij na link, by zobaczyć to dokładniej. 


 Pak lodowy Basenu Arktycznego po stronie rosyjskiej. NASA Worldview

Kolejne zdjęcie przedstawia obraz lodu morskiego wód Basenu Arktycznego przy Morzu Łaptiewów, mniej więcej na wysokości wysp Ziemi Północnej, rozgraniczających Morze Łaptiewów od Wschodniosyberyjskiego.  21 czerwca przez ten obszar, przeszedł sztorm. Lód w tym miejscu ma niecałe półtora metra grubości.

Poza sztormem nic się nie działo. Sztorm oczywiście pogorszył sytuację, która przed jego nadejściem też nie była dobra. Rekordowe topnienie lodu wróciło do gry, ale ostateczny wynik nie jest jeszcze znany.


Zobacz także:

13 komentarzy:

 1. Co jest z tym topnieniem?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mimo złych warunków lód topi się dosyć szybko. Sugeruję, co po lód musi od kilku miesiecy dostawać się większa ilość ciepła z oceanów, szczególnie Atlantyku. Sugeruję, że wpływ miała też ta super-burza z 31.12.2015. Naukowcy byli zaszokowani tak potężnym wzrostem temperatur na przełomie 2015/16 roku.

   Usuń
  2. To był tylko taki układ, gdyby nie było wyżu nad Europa nic takiego w Arktyce nie miałoby miejsca. Głębokie niże Atlantyckie zostały przyblokowane przez wyż i ułożenie geopotencjału i zmienił się przepływ. Powietrze musiało w tym przypadku popłynąć na północ nie było innego wyjścia. Az poświecę wieczór na poszukanie innych przypadków.

   Usuń
  3. http://www1.wetter3.de/Archiv/GFS/1989122600_1.gif

   Usuń
  4. http://www1.wetter3.de/Archiv/GFS/1990012212_1.gif

   Usuń
  5. http://www1.wetter3.de/Archiv/GFS/1990020600_5.gif

   Usuń
  6. http://www1.wetter3.de/Archiv/GFS/1993010406_5.gif

   Usuń
  7. http://www1.wetter3.de/Archiv/GFS/1993011018_5.gif Tu masz najgłebszy niż w historii obserwacji w tej części Atlantyku. Wtedy tez była wina Arktyki, takich niżów było mnostwo w latach 90. Zima 1990 przyniosła 20 nizy z cisnieniem poniżej 950 hPa, szły jeden za drugim.I Angliawyjatkowo bardzo ucierpiala.
   http://www1.wetter3.de/Archiv/GFS/1994120300_5.gif
   http://www1.wetter3.de/Archiv/GFS/1995013118_5.gif
   http://www1.wetter3.de/Archiv/GFS/1995031312_5.gif Transport daleko w Arktyke
   http://www1.wetter3.de/Archiv/GFS/1995120418_5.gif
   To tylko kwestia ułożenia geopotencjału,

   Usuń
  8. To jest szukanie na siłe czegoś, czego nie ma. Głębokie niże na Atlantyku zawsze były i bedą.Ci naukowcy chyba lat 90 nie pamiętają , jakie wichury wtedy nękały EUrope i lepiej wszystko przypisać pod topniejącą Arktykę.To kontrast w atmosferze napedza niże , a nie sama temp oceanu. Związek jest ,ale w momencie gdy woda w nim jest cieplejsza, wówczas powietrze nad oceanem jest cieplejsze i zasobniejsze w wilgoć, a to już daje możliwość do powstania potężnych niżów.

   Usuń
  9. "Naukowcy byli zaszokowani tak potężnym wzrostem temperatur na przełomie 2015/16 roku."
   Słabi ci naukowcy jak byli zszokowani.Ciekawe jest to że teraz w Polsce po oziębieniu w"zimnej" masie powietrza temperatura ma osiągać 27 stopni.To cyrk jak średnio jest teraz około 24 jeżeli chodzi o średnią maksymalną.

   Usuń
  10. O niżach które podajesz za przykład były, są i będą od tysięcy lat. Problem tylko, że kiedyś nie było i tak dużo, jak w tym wieku. Teraz prawie każda zima jest ciepła. A to co się stało w Arktyce zimą tego roku, nie ma precedensu. Teraz każda zima będzie przynosi głębokie niże na Europę Zachodnią, rok po roku. A nie tak jak kiedyś, że co trzeci czy piąty rok. Jeśli nawet zdarzy się nam jeszcze raz ciężka zima, to będzie okupiona porażającymi rekordami ciepła na Syberii czy w Arktyce.

   Usuń
  11. Akurat zimy w XXI wieku są mroźniejsze od tych z lat 90. I w 2010 albo 2011 nie pamiętam, mieliśmy rekordowo niskie NAO.

   Usuń
 2. @Hubert Bułgajewski

  Trochę z innej beczki. W polskim wydaniu "Scientific American" (lipcowy Świat Nauki) jest ciekawy artykuł o wykorzystaniu przejścia Północno-Zachodniego ze względu na brak lodu...

  OdpowiedzUsuń