sobota, 6 maja 2017

Fala ciepła uderzyła w Grenlandię - rozpoczął się sezon topnienia 2017

Zapowiadana fala ciepła na Grenlandii, doszła do skutku. Temperatury wzrosły powyżej zera. Wysokie wartości temperatur wciąż się utrzymują. Mapa Climate Reanalyzer przedstawia anomalie temperatur dla 6 maja 2017. Cała Arktyka pozostaje dość chłodna jak na te czasy, bo temperatura spadła do wartości typowych dla średniej ostatnich 20-tu lat ubiegłego wieku. Biorąc pod uwagę średnią całego XX wieku, to wciąż jest tam o około 0,3oC cieplej niż być powinno. Epicentrum ciepła jest teraz Grenlandia.


Temperatury na Grenlandii 6 maja 2017 roku. Earth.nullschool.net

Jak widzimy na mapie, wysokie temperatury wciąż się utrzymują, sięgając nawet 3oC. Miejscami, w najcieplejszej porze dnia nawet więcej. Taka sytuacja utrzyma się jeszcze przez kilka dni. Choć na wschodzie wyspy ochłodzi się, to w południowej części temperatury wzrosną. 9 maja na południu Grenlandii temperatury będą sięgać 3-5oC. Na samym wybrzeżu, bardzo możliwe, że będzie cieplej niż w Polsce. Nawet 17oC. Tak wysokie wartości oczywiście obejmą promil powierzchni wyspy, ale już samo to świadczy, jak postępują zmiany w klimacie. U nas nie musi być ciepło, są inne regiony. Sumarycznie cała planeta jest cieplejsza o 0,5-1,0oC od średniej z XX wieku.

 Zasięg występowania topnienia grenlandzkiego lądolodu. DMI

Taki wzrost temperatur skutkuje topnieniem lądolodu. Na razie topnieje śnieg, który leży na lądolodzie. Na razie to tylko pierwsze podrygi, ale topnienie z każdym dniem będzie się rozkręcać. Mapa obok (kliknij, aby powiększyć), pokazuje Dzienny bilans strat/zysków grenlandzkiego lądolodu w przełożeniu na opady (ekwiwalent wody w mm) w milimetrach. Czerwony kolor oznacza straty, niebieski zyski. Sezon topnienia na Grenlandii można uznać za rozpoczęty, jak pokazują dane, obszar na którym ma miejsce topnienie, 5 maja objął powierzchnią 10% wyspy.


 Wschodnie wybrzeże Grenlandii 6 kwietnia i 5 maja 2017 roku. NASA Worldview

Topnienie widać z kosmosu. Na zdjęciu po prawej widzimy, że obszary na wybrzeżu brązowieją - śnieg topnieje i odsłania ciemną powierzchnię lodu. Topnieje także śnieg na powierzchni lądolodu. Kiedy większość śniegu zniknie pojawią się w wielu miejsca oczka wodne - jeziora supraglacjane. Ta samo jak stawy topnienia na lodzie morskim Arktyki. Jeziora te przyspieszają topnienie lądolodu.


Zobacz także:

90 komentarzy:

 1. Ach po co to ocieplenie nad Grenlandią? Dlaczego nie nad Morzem Beauforta? Ale czas gra dla nas. Nic nie może powstrzymać proroctwa @demona. 666 CO2. To new eocen, to new age. Brandon.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I dlatego miejsce demonów jest w piekle.

   Usuń
  2. Pewnie tak ale @demon to symbol. Symbol wiary i nadziei. Wiary w lepsze jutro, bez przymrozków. Czy wiesz Hubert, że mi wymroziło wszystkie kwiatostany brzoskwiń? Czy wiesz, że jestem bankrutem? Nie! Dość z tym! Koniec z zimnem niszczącym nasze plony. Idę na wojnę z Bogiem w sercu. Będzie cieplej. Brandon.

   Usuń
  3. @ HUbert
   Brawo dla Ciebie, największe trole meteo siedzą u Ciebie, jesteś mistrzem.

   Usuń
  4. Wiem, że mrozy szkodzą na owoce. Ale trawy, jak np. zboże są odporne. Sądzisz, że przymrozki i mrozy w maju czy kwietniu to skutek braku ocieplania się klimatu? Już o tym pisałem, a przecież nie będę ciągle w każdym temacie powtarzać. Im więcej znika lodu w Arktyce, tym większe anomalie prądu strumieniowego. Pech che, że wir polarny kieruje się na nas, jeden z meandrów prądu strumieniowego celuje w Polskę. Pech, niestety.

   Kiedy lód stopi się jeszcze bardziej, to takie rzeczy się nasilą. Zimno będzie dopóki ocean będzie pokrywać całoroczny lód. I teraz pojawia się myśl, że fajnie by było, gdyby lód znikł całkowicie. Tylko wtedy co zastąpi mróz w k2ietniu i przymrozek w maju? Fale upałów? Susze? Tak. Zniknie czynnik chłodzenia planety. Na razie Ocean Arktyczny pokrywa lód, więc tam zimno. Kiedy lód zniknie, ocean zacznie pochłaniać ciepło. Zniknie źródło zimna stabilizujące klimat na odpowiednim poziomie. http://arcticicesea.blogspot.com/2016/03/to-juz-koniec-ocieplenie-o-ponad-2.html

   Na Ziemi w ciągu kilku lat zrobi się zbyt ciepło i zacznie się wymieranie, bo zmiany będą zbyt szybkie. Wtedy zaczną się prawdziwe problemy w rolnictwie. http://arcticicesea.blogspot.com/2014/10/arktyczny-zmierzch-cywilizacji.html

   Usuń
  5. "Anonimowy6 maja 2017 20:43
   @ HUbert
   Brawo dla Ciebie, największe trole meteo siedzą u Ciebie, jesteś mistrzem."
   Ty bezduszny draniu! Jak tak można! Człowiek wiele stracił a ty co robisz? Może jesteś banksterem? Wstyd!

   Usuń
  6. "Brawo dla Ciebie, największe trole meteo siedzą u Ciebie, jesteś mistrzem."
   Rozumiem panie anonimowy, że panu się marzy lądolód na terenie Polski przez cały rok na grubość 3 km, a każdy kto lubi ciepło jest trolem. Zapraszam więc do odśnieżania mojego samochodu i skrobania szyb zimą oraz pokrycia mi kosztów ogrzewania skoro ten arktyczny syf tak bardzo panu odpowiada. Każdy normalny człowiek pragnie ciepła o tej porze, ale dopóki cały lód się nie stopi, będą nas męczyć mrozy i śniegi, a latem odstraszać będzie turystów lodowaty Bałtyk. Znów trzeba będzie lecieć na Kanary lub do Egiptu w wakacje, bo w polskim morzu nawet nie idzie się wykopać.

   Usuń
  7. Trolle u mnie. Powiedzmy, że gnomy. Jak będą pojawiać się brzydkie słowa, to będę kasować, na razie jest spokój.

   Co do drani. Co ja poradzę? Stwierdzam fakty nt. klimatu. Przykro mi, ale prawda jest brutalna. Wiem że ludzie tracą w wyniku złej pogody. Nie jestem dobrym znawcą rolnictwa, ale brzoskwinie u nas? No dobra. Ale tak jak mówiłem. Są zmiany w prądzie strumieniowym przez topniejącą Arktykę i to może nasilić Zimną Zośkę. No trudno. U mnie we wsi też są rolnicy, którzy stracili parę lat temu plony i ekstremalnego gradobicia. Nikt mnie nie zabił.

   Usuń
  8. Panowie tu nie chodzi o straty, tylko wasz elementarny brak wiedzy w zakresie meteo.
   Im będzie cieplej, tym groźniejsze będą burze.A ocieplenia rzędu 5 stopni nie doczekacie, być może wasze wnuki.

   Usuń
  9. Hubert draniem jest ten anonim a nie ty. Ty jesteś spoko gość. Pogody przecież nie zmienisz. Mój sąsiad niedawno stwierdził, że spali cały plastik jaki nagromadził bo dość ma zimna a poza tym nie kąpał się od świąt wielkanocnych bo nie podgrzewał wody w piecu. A teraz ma to gdzieś i rozpali. Normalnie czarnym dymem zasnuł całą dolinę Biebrzy, szok. Ale miał na piecu 98 stopni. Ciekawe ile Co2 uwolnił?

   Usuń
  10. Anonimowy6 maja 2017 21:48
   "Im będzie cieplej, tym groźniejsze będą burze"
   Ręce opadają...

   Usuń
  11. "U mnie we wsi też są rolnicy, którzy stracili parę lat temu plony i ekstremalnego gradobicia. Nikt mnie nie zabił."
   To lepiej uważaj bo kiedyś był taki zwyczaj że zabijano posłańców przynoszących złe wiadomości.A ten blog jest bardzo złowieszczy.Do tego Myślibórz to chyba nie jest wieś.

   Usuń
  12. Nie mieszkam w Myśliborzu. A że blog złowieszczy, takie czasy mroczne nastały.

   Usuń
  13. "Hubert Bułgajewski7 maja 2017 11:15
   Nie mieszkam w Myśliborzu. A że blog złowieszczy, takie czasy mroczne nastały."
   Jakie mroczne czasy to czasy piękne! Udało się powstrzymać epokę lodowcową. Patrz Hubert za okno co się dzieje na noc z wtorku na srodę zapowiadają mróz, nie przymrozek tylko mróz! Gdyby nie 400 ppm Co2 to już moglibyśmy pakować walizki przed lodowcem.

   Usuń
 2. "Anonimowy6 maja 2017 21:48
  "Im będzie cieplej, tym groźniejsze będą burze"
  Ręce opadają..."
  Już teraz to widać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jakim cudem burze mają być coraz silniejsze jak zmniejszy się gradient temperatur między Arktyką a tropikami??? Obserwuję pogodę od lat i burze z roku na rok są coraz słabsze w mojej okolicy i jest ich coraz mniej. Sezon burzowy przynajmniej w centralnej Polsce jest coraz słabszy. Nie ma też żadnych wichur, huraganów, a ostatnie naprawdę mocne wianie to był orkan Cyryl 10 lat temu.

   Usuń
  2. Prawda, ostatni wielki huragan to Cyryl ze stycznia 2007 roku. Wogóle jest o wiele spokojniej niż kiedyś. Mniejszy gradient to słabszy wiatr. Kto to neguje powinien wrócić na fizykę do gimnazjum.

   Usuń
  3. Proszę poczytać np. publikacje tego Pana: https://en.wikipedia.org/wiki/James_Hansen
   Rozumiem, że wszyscy negujący to co on pisze, mają przynajmniej porównywalne kwalifikacje.

   Usuń
  4. "Nie ma też żadnych wichur, huraganów, a ostatnie naprawdę mocne wianie to był orkan Cyryl 10 lat temu."
   Pisałem o ilości piorunów a nie huraganach,wietrze itp..Później przedstawie dane nas ten temat.

   Usuń
 3. "Jakim cudem burze mają być coraz silniejsze jak zmniejszy się gradient temperatur między Arktyką a tropikami???"
  takim cudem ze to już nie tylko rozważania ale statystyka i fakty!Wystarczy porównać ilość piorunów dawniej i ostatnio.I ten wzrost jest powiedzmy radykalny.Do tego pisałem-w lipcu i sierpniu różnica średniej temperatury w tych miesiącach pomiędzy wschodem i zachodem Europy ROŚNIE.Czyli przynajmniej w Europie nie ma powodu aby ten argument w lato zadziałał.W zimę mimo tego że ten argument nie działa też burze są coraz częściej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Coś ty się tak tych piorunów uczepił? W tropikach są burze z niewiarygodną wręcz ilością piorunów i nic złego się nie dzieje. Spada deszcz dość ulewny ale bez przesady u nas zdarzał sie kiedyś zdecydowanie większy i nic. Moc niszczycielska burzy nie zależy od ilości piorunów.

   Usuń
  2. Podałem tylko że ich ilość znacznie rośnie.A jakoś słychać że całkiem nierzadko kogoś trafi piorun.I nie pisałem o jakiejś mocy niszczycielskiej tylko o tym.chociaż ostatnio pioruny mam wrażenie że też są jakieś mocniejsze.

   Usuń
 4. A tymczasem wg danych JAXA zasięg arktycznego lodu morskiego spadł już na 5. pozycję (za rokiem 2016, 2006, 2004 i 2015).
  https://ads.nipr.ac.jp/vishop/#/extent
  Jeśli w tym roku ma być rekordowo mało lodu, to będziemy musieli na to poczekać jeszcze przynajmniej do początku lata. Bo na razie różnica między rekordowym dla maja rokiem ubiegłym a rokiem obecnym zbliża się już do 0,5 mln km2.
  Rafał

  OdpowiedzUsuń
 5. Zapominacie, że burze to gradient pionowy, a ten nadal będzie się utrzymywał,im więcej wilgoci tym większa konwekcja.
  Temperatura zawsze będzie spadać z wysokością, strefy zbieżności wiatrów, nadal będą powstawać strefy zbieżności, jety dalej będą istnieć, im cieplej tym potężniejsze burze.
  Sezon burz się zaczyna już na początku kwietnia, z 10- 20 lat temu burza w kwietniu to był przypadek raz na kilka lat, teraz jest ich od kilku do nawet 10.Tak samo we wrześniu jest coraz więcej burz.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czy ty rozumiesz co się do ciebie pisze? Ilość burz na pewno wzrośnie bo robi sie cieplej i jest wieksza konwekcja wzrośnie też liczba piorunów ale siła statystycznej burzy mocno zmaleje. Jak masz powietrze o temp. 32 st. i wypiera je powietrze o temp 13 st. to wiesz co się dzieje? Moze nawet powstać tornado jak jest w stanach gdzie na równinach potrafi wpaść powietrze znad bieguna. Ale jak na biegunie będzie +10 stopni to nim to powietrze dotrze do powietrza tropikalnego to bedzie miało 22 st. i wtedy pomimo że burz będzie wiecej to będą one słabsze. Wiatry też będą słabsze. Gosciu poczytaj trochę i termodynamice i skąd sie biorą wiatry i burze w naszej strefie.

   Usuń
  2. To czemu burze robią rozwałkę na południu USA czy obecnie w Arabii, albo w Indiach. Wiesz co to prąd strumieniowy i strefa dywergencji?? Kiedyś u nas tak będzie, to co burze będą słabsze??
   Najsilniejsze burze występują w strefie przed frontowej, związanej z ciepłą i wilgotną masą.
   To w takim razie skąd burze, gdy jesteśmy w cieplej masie znad Morza Czarnego, a front chłodny jest daleko.
   Wiecie co to niż górny??

   Usuń
  3. No właśnie dlatego robią rozwałkę bo jest zimne powietrze przy ziemi. Jak by go nie było to burza byłaby łagodna.Jak zimne powietrze jest z góry a ciepłe i wilgotne się wznosi to burza nigdy nie zrobi rozwałki na ziemi. Tylko jak zimne powietrze przy ziemi naciera na wilgotne i ciepłe to dochodzi do dramatu to dlatego w Stanach czy w Arabii są dramaty bo potrafi zaatakować powietrze z północy.

   Usuń
  4. Burze w USA napędza jet, to samo m miejsce w Arabii i Indiach.
   Czemu w Omanie i Arabii szaleją ostatnio Superkomorki. Nad Omanem jest obecna masa PR,a nad całym półwyspem PZ. Nie ma zimnego powietrza.Jest tylko obecny Jet Stream, to motor napędowy burz.
   Jak u nas zrobi się cieplej to sub tropikalny jet też pójdzie na północ i akurat może wylądować w naszych okolicach, a jak ktoś choć trochę rozumie meteorologie i synoptykę to wie co to oznacza.

   Usuń
  5. http://www1.wetter3.de/Archiv/GFS_Global/2017050318_5_af.gif

   Usuń
  6. Jezu! Jet i jego falowanie sprowadza zimne powietrze dlaeko na południe. To dlatego są groźne przyziemne burze. Jak nie będzie zimnego powietrza napływającego za jetem to nie będzie problemu. Litości! Hubert wyjaśnij mu.

   Usuń
  7. Wiesz co to jet subtropikalny?
   On oddziela strefę tropikalna od Umiarkowanej. Jesli klimat się bardzo ociepli, to on znajdzie się u nas.
   To ty nic nie kumasz.
   Poza tym nie wiem czy burze z dużą ilością opadów są lepsze, gdy spadnie 100 mm w godzinę lub 2.

   Usuń
  8. Słuchaj artysto. Klimat subtropikalny ociepli się o 1 st. a klimat polarny ociepli się o 10 st. Spytaj Huberta dlaczego to Arktyka się topi a nie tropiki wysychają. Wzrost temp. na biegunach na skutek GO bedzie o wiele większy niz na równiku. Dlatego nawet jak do nas dopłynie bardzo ciepłe powietrze np. + 35 st. to z północy napłynie polarne o temperaturze +22 st więc nie bedzie mega burz. To teraz najbardziej prawdopodobne są groźne burze a nawet tornada. Będzie tak dopóki nie stopnieje lód na północy. Później będzie o wiele spokojniej.

   Usuń
  9. Taa, ale nim do tego dojdzie to my dostaniemy po dupie i następne kilka pokoleń.
   Myślicie, że lód zniknie w 100 lat z Grenlandii, to życzę powodzenia. Jak będzie topnieć to będzie schładzać Atlantyk, który będzie dostarczać zimne powietrze nad wygrzaną Europę.

   Usuń
  10. Latem , gdy jest plus 35 to po froncie ochładza się zazwyczaj do 25, a występują jakoś nawałnice.

   Usuń
  11. A to może tak byc jak napisałeś. Niestety ten czas trzeba przetrzymać, zacisnąć zęby i przetrzymać.

   Usuń
  12. Tak, zaciśniesz chyba w piachu,chyba że wierzysz w życie po życiu.

   Usuń
  13. I tak będziesz musiał przetrzymać bo to nieuniknione.

   Usuń
  14. Nie przetrwam, bo to proces na setki lat. ;)

   Usuń
  15. To twoje bachory będą musiały.

   Usuń
  16. Ani moje, ani Twoje.

   Usuń
  17. " a jak ktoś choć trochę rozumie meteorologie i synoptykę to wie co to oznacza."

   Tu praktycznie nikt nie rozróżnia pogody od klimatu, a co dopiero meteorologii od synoptyki.
   Z powodu ocieplającej się Arktyki, burze w średnich szerokościach geograficznych będą wielokrotnie silniejsze niż obecnie. Jedną z przyczyn będzie napływ z nad ciepłej Arktyki, niestabilnych termodynamicznie i względnie ciepłych (w porównaniu do dzisiaj) mas powietrza.
   Przypominam, a może raczej informuję, że jednym z zauważalnych objawów globalnego ocieplenia, jest przesuwanie się zwrotnikowego prądu strumieniowego daleko na północ.
   To w zestawieniu z co raz bardziej meandrującym polarnym prądem strumieniowym, ściągającym z północy chwiejne masy powietrza oraz z ogólnym wzrostem niestabilności w atmosferze, to właśnie przepis na superburze wewnątrzmasowe.

   Usuń
  18. Już wczoraj burze dały pokaz, było ledwie 20-22 stopnie,a aktywność jak przy plus 30,kiedyś tego nie było, to też efekt GO.

   Usuń
  19. "Anonimowy7 maja 2017 14:58
   Już wczoraj burze dały pokaz, było ledwie 20-22 stopnie,a aktywność jak przy plus 30,kiedyś tego nie było, to też efekt GO."
   I co te burze zrobiły wywaliły ci stodołę? ;-)
   Krzysztof Sławiński7 maja 2017 14:45
   Jak na biegunie będzie ciepło to niech cobie ściągają prądy strumieniowe powietrza ile wlezie. Nic sie nie stanie. Dyskusja ze zwolennikami GO to jest koszmar bo co myśleć o gościu który nie rozumie że różnica w temperaturze od -50 st. do +30 st. jest dużo groźniejsza niż róznica między +10 st a +35 st.
   Choćbyś nie wiem co nie napisał podpierając się naukowym słownictwem prawdy nie zmienisz. Termodynamika jest jedna.

   Usuń
  20. Gdzie latem na półkuli północnej masz minus 50??
   W Arktyce jest na plusie latem, więc plus 10 a 35 powoduje rozwałkę.
   A wczoraj było wiele zalań, a grad utworzył kilku centymetrowa pokrywę.

   Usuń
  21. Moim zdaniem nie ma znaczenia czy będą silne burze czy ich nie będzie ponieważ scenariusz, w którym wzrośnie temperatura Arktyki jest pewny, niezależnie od naszych dyskusji. Zatem wystarczy poczekać aby odpowiedzieć sobie na to pytanie. Jeśli będą burze to będą.
   Pewne jest to, że im mniejsza różnica temperatur tym spokojniejsza atmosfera.
   Demon

   Usuń
  22. Im cieplej tym mniej stabilna atmosfera, poza tym nie doczekamy tego.Eocen za 500 -1000 lat.

   Usuń
  23. Anonimowy7 maja 2017 16:33
   Im cieplej tym mniej stabilna atmosfera, poza tym nie doczekamy tego.Eocen za 500 -1000 lat.
   Kolejny geniusz termodynamiki :-)

   Usuń
 6. "Pewne jest to, że im mniejsza różnica temperatur tym spokojniejsza atmosfera. "

  A właśnie, że nie! I tu kłania się właśnie wiedza z zakresu termodynamiki atmosfery.
  Ciepła Arktyka, to dużo względnie ciepłego i bardzo chwiejnego powietrza.
  Ciepłe, chwiejne powietrze + operacja słoneczna, to właśnie przepis na burze.
  Teraz dopiero zorientowałem się, że tutejsi "fachowcy" znają (bardzo ogólnikowo) tylko jeden mechanizm powstawania burz - burz na froncie atmosferycznym.
  Niestety, nie wiedzą oni, że przytłaczająca większość burz, to burze powstające w chwiejnej masie powietrza - burze wewnątrzmasowe.
  To właśnie burze wewnątzmasowe, także w formie stacjonarnej oraz training storms, staną się jeszcze częstsze i potężniejsze.
  Powodzie błyskawiczne po takich burzach oraz opady olbrzymich ilości gradu, będą na porządku dziennym.
  A na koniec... bardzo proszę, nie mylcie dynamiki atmosfery z jej termodynamiką, bo to są zupełnie inne rzeczy :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wiedzą ,że kluczowy jest pionowy gradient temperatury.Dodatkowo jak punkt kondensacji jest wysoko, takiego jak będą mięć burze. Nawet ochłodzenie od 20 stopni na froncie chłodnym nie da burz jeśli w troposferze będzie sucho.
   Burze wewnątrz masowe nie potrzebują kontrastu, wystarczy im zbieżność i zrobią rozwałkę.
   Jesli temperatura podskoczy o 5 stopni, to Morze Śródziemne zamieni się w Zatokę Meksykańską,więc każdy napływ z południa przyniesie nam potwornie wilgotna masę, w której konwekcja będzie dosłownie eksplodować. Dodatkowo Morze Czarne i wszystkie wokoł Europy również znacznie się ocieplą. Będziemy mieli latem monsun jak w Azji południowej i południowo- wschodniej.

   Usuń
  2. Anonimowy7 maja 2017 16:52
   Eksploduje to twój mózg. Weź ty chłopie ogarnij temat.
   Roch

   Usuń
  3. Nie muszę, bo mam to ogarnięte to od dawna.
   Wytłumacz mi czemu jetstreem tak źle wpływa na burze jak taki jesteś mądry??

   Usuń
 7. @ Anonimowy7 maja 2017 11:48

  "bedzie miało 22 st. i wtedy pomimo że burz będzie wiecej to będą one słabsze. Wiatry też będą słabsze. Gosciu poczytaj trochę i termodynamice i skąd sie biorą wiatry i burze w naszej strefie."

  No właśnie... może wyjaśnisz mi, skąd się biorą wiatry i burze z naszej szerokości geograficznej oraz jaki wpływ ma temperatura na powstawanie i prędkość wiatrów?
  Może opiszesz w jaki sposób termodynamika atmosfery oddziałuje na prędkość i kierunek wiatrów poziomych?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Krzysztofie, motasz się jak pająk w kajdanach. Nikt o zdrowych zmysłach nie zaprzeczy, że termodynamika jest jedna niezależnie czego dotyczy. A burze na frontach są burzami najgroźniejszymi. Powtarzam: mniejsze różnice temperatur to słabszy poziomy ruch powietrza czyli wiatr. I wszystko na ten temat.
   Demon

   Usuń
  2. DEmon, ale przyspieszają pionowe, które maja kluczowe znacznie w rozwoju burz.
   SC mają najsilniejsze prądy wstępujące.

   Usuń
  3. Prądy występujące to zupełnie inna bajka. Tak powstają burze tropikalne i choć charakteryzują się ulewnymi deszczami to absolutnie nie przekształcają się w tornada czy groźne nawałnice. Cała siła rozkłada się w pionie a nie w poziomie.
   Demon

   Usuń
  4. HAha, sila zalezy od tego jak jest rozbudowana w pionie, SC jest potężnie rozbudowana komórka w pionie, a wiesz co powoduje, że są tak potężne?

   Usuń
  5. Ale @Demon to ma cierpliwość coby dyskutować z takimi... Dobra słuchaj gościu, widziałeś burze w tropikach? Powodują jakieś zniszczenia? to co pie....isz? Pomyśl nim klepniesz w klawiature.
   Roch

   Usuń
  6. A my mieszkamy, na równiku??
   Wiesz co to siła corioliza uskoki wiatru itd??
   A ty poza tym nie widziałeś burzy tropikalnej , która potrafi stać w jednym miejscu przez wiele godzin i dać w tym czasie 200- 300mm.

   Usuń
  7. "@Anonimowy 7 maja 2017 17:48

   Dobra słuchaj gościu, widziałeś burze w tropikach? "

   Widziałem osobiście. To klasyczne burze wewnątrzmasowe, spokojne i bardzo aktywne elektrycznie.
   U nas, z uwagi na szerokość geograficzną, burza wewnątrzmasowa już taka spokojna nie jest. Siła Coriolisa robi swoje.

   @Demon - zapamiętaj raz na zawsze, że meteorologia dynamiczna dotyczy zjawisk atmosferycznych, w których dominuje składowa pozioma. Termodynamika atmosfery, to dziedzina zajmująca się transportem ciepła w atmosferze w pionie i zjawiskami z tego wynikającymi.
   Sorry, ale mylisz podstawowe pojęcia, co świadczy o olbrzymich brakach w Twej wiedzy. Zresztą, niejednokrotnie Tobie to już wypominałem.

   Usuń
 8. Spokojnie, spokojnie bez emocji. Oczywiście, że Roch ma rację. Najgroźniejsze burze to te, które występują na styku bardzo zimnego powietrza z bardzo ciepłym na poziomie gruntu. Wszystkie dywagacje na temat burz konwekcyjnych są tu śmieszne. Ja na ten przykład widziałem wiele burz tropikalnych w Afryce Centralnej i w Kongo ale poza dość dużymi opadami nie zrobiły na mnie żadnego wrażenia. Te burze są o wiele bezpieczniejsze niż tornada i ten kto twierdzi inaczej jest kłamcą i populistą.
  Demon

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Demon, czemu powstają tornadaa??

   Usuń
  2. Wczorajsze burze w Polsce, to burze termiczne.
   jak myślisz @Demon, czemu na południu Polski te klasyczne burze termiczne (wewnątrzmasowe) narobiły tyle zniszczeń?
   Dlaczego doszło to podtopień? Dlaczego spadł tak intensywny grad?
   Dlaczego, skoro w Afryce Centralnej są to w miarę spokojne burze?

   Usuń
  3. Wiesz co to dywergencja i co powoduje??
   Demon wykaż się

   Usuń
 9. "Powtarzam: mniejsze różnice temperatur to słabszy poziomy ruch powietrza czyli wiatr. I wszystko na ten temat.
  Demon "

  A mnie uczyli (i to nie byle kto), że wiatr zależy od gradientu ciśnienia. I wszystko na ten temat.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gradient ciśnienia powodowany jest przez różnice temperaturowe. Krzysztofie aż wstyd czytać takie Twoje komentarze.
   Demon

   Usuń
  2. Demon, a wiesz że gradient może dotyczyć górnej troposfery i tam kontrast będzie zawsze obecny, a wręcz zwiększy się roznica temperatur miedzy ziemia a górna troposfera

   Usuń
  3. A zatem @Demon, opisz jak różnice temperaturowe przekładają się a swobodnej atmosferze, na różnice ciśnienia.
   Czekam...

   Usuń
  4. Krzysztofie czy Ty kpisz czy o drogę pytasz? Naprawdę temperatura nie ma wpływu na ciśnienie na danym obszarze w naszej strefie klimatycznej? Nie czekaj bo wszyscy zabiją Cię śmiechem. Ja okażę się wyrozumiałym komentatorem i zmilczę Twoje, jak to ujął jeden z internautów, samozaoranie.
   Demon

   Usuń
  5. Wytłumacz mi w jaki sposób temperatura wpływa "w naszej strefie klimatycznej" na ciśnienie.
   Proszę... wytłumacz :-)

   Usuń
  6. @Demon szkoda twojego czasu.

   Usuń
  7. "Anonimowy7 maja 2017 19:21

   @Demon szkoda twojego czasu. "

   Właśnie... szkoda czasu, bo i tak nic nie wymyślisz.
   To co napisałeś to kompromitacja :-)
   A teraz do klakierów @Demona... skoro wy wiecie, to napiszcie :-D

   Usuń
 10. Demon przewidujesz,że ziemia przestanie sie krecić, skoro jetstreamy według Ciebie maja zaniknąć?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. @Demo nic nie przewiduje. Zamotał się i teraz wpada w jeszcze większe szambo.

   Usuń
 11. @Demon, powiedz nam tu dlaczego wczorajsze burze termiczne w Polsce spowodowały tak duże szkody? Dlaczego były tak intensywne i dlaczego dały tak wielkie opady gradu?
  Przecież w Centralnej Afryce dają tylko intensywny i krótkotrwały opad deszczu...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Im będzie cieplej tym mniejsze prawdopodobieństwo gradu. To o czym ja tu napisałem ma sens jedynie gdy stopimy arktyczny lód. Wczorajsze burze to klasyczny przykład gdy powietrze zimne znad bieguna zderzyło się z ciepłym.

   Usuń
  2. "Im będzie cieplej tym mniejsze prawdopodobieństwo gradu. To o czym ja tu napisałem ma sens jedynie gdy stopimy arktyczny lód. Wczorajsze burze to klasyczny przykład gdy powietrze zimne znad bieguna zderzyło się z ciepłym."

   A powyższy tekst, to klasyczny przykład głupoty.
   Im cieplej będzie u nas, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia opadu gradu w czasie burzy (choćby przez samo zwiększenie się gradientu temperaturowego w pionie).
   Co do genezy wczorajszych burz...
   Najpierw muszę opanować śmiech :-)
   Wczorajsze burze, to właśnie klasyczne burze termiczne, powstałe w chwiejnej i ciepłej masie powietrza. Nie było żadnego zderzenia mas powietrza :-)

   Usuń
  3. "
   Im cieplej będzie u nas, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia opadu gradu w czasie burzy (choćby przez samo zwiększenie się gradientu temperaturowego w pionie).

   Najpierw udowodnij że się zmniejszy.Udowodnij nie znaczy napisz 1 zdanie kompletnie niekompletne ze jak przy ziemi się ociepli to wyżej ochłodzi bo to nie zostało udowodnione.

   Usuń
  4. Miało być że się zwiększy a nie zmniejszy.

   Usuń
 12. Nie było żadnego powietrza z bieguna
  Zimne powietrze znad bieguna było, nad północna Skandynawią.
  To było powietrze PPmc i PPm i zbieżność.
  http://www1.wetter3.de/Archiv/GFS/2017050600_5.gif
  http://www1.wetter3.de/Archiv/GFS/2017050512_3.gif
  http://www1.wetter3.de/Archiv/GFS/2017050612_17.gif
  Gdzie to zderzenie , jak w południowej Skandynawii i w Zachodniej Europie podobne temperatury.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jesteś chory...

   Usuń
  2. Chory, bo przedstawiłem dowody , ze nie było zderzenia. :)

   Usuń
  3. To powietrze jest ZIMNE, ZIMNE!!!!!! Rozumiesz??? Jak nie będzie lodu to będzie CIEPŁE, CIEPŁE!!!!!! Rozumiesz?????

   Usuń
  4. Burze też będą w tym ciepłym i podobne procesy będą wywoływać burze, ale będę znacznie silniejsze z uwagi na wyższa temperaturę i zawartość pary wodnej.

   Usuń
  5. Własnie oglądam prognozę pogody na TVN. Tylko idiota może myśleć że jest jakieś globalne ocieplenie. Pojutrze może spaść śnieg. Nie słuchajcie idiotów.

   Usuń
  6. "Anonimowy7 maja 2017 19:19

   Własnie oglądam prognozę pogody na TVN. Tylko idiota może myśleć że jest jakieś globalne ocieplenie. Pojutrze może spaść śnieg. Nie słuchajcie idiotów."

   No to sobie zobacz prognozowane anomalie na całym globie: http://meteomodel.pl/klimat/gfsanom_glb.png

   Usuń
  7. Anomalie to coś dla handlujacych CO2. Ja widzę za oknem że sąsiadowi zmroziło wszystkie liście orzecha. Tak nie było od 10 lat.

   Usuń
  8. "Anonimowy7 maja 2017 19:43

   Anomalie to coś dla handlujacych CO2. Ja widzę za oknem że sąsiadowi zmroziło wszystkie liście orzecha. Tak nie było od 10 lat."

   Anomalie są właśnie po to, żeby można było ocenić czy jest cieplej, czy też chłodniej niż norma.
   Co do orzecha... rok temu przemarzły mi jeszcze później, więc niczym nie zaskoczyłeś.
   Tzw. "zimni ogrodnicy" to od dawna znane i opisane zjawisko.

   Usuń
  9. To chcesz by w maju wymroziło wszystko? Co mnie obchodzi że to normalne. Ja chcę mieć ciepło.

   Usuń
  10. To przeprowadź się na południe.

   Usuń
 13. Wygląda to super. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń