Sezon zamarzania zaczyna się. Tradycyjnie zmiany są na razie niewielkie, a jednocześnie obserwujemy bardzo powolny spadek temperatur.
Zmiany średnich temperatur w Arktyce w 2023 roku względem lat poprzednich i średniej 1979-2000. Climate Reanalyzer Zmiany średnich temperatur wokół bieguna północnego (80-90oN) w 2023 roku względem średniej z lat 1958-2002. DMI
Temperatury obniżają się wolniej niż powinny. Kiedy zaczyna zamarzać Ocean Arktyczny, ciepło morskie uwalnia się do atmosfery. Dużą rolę odgrywa tu fakt, że znaczne obszary Oceanu Arktycznego są wolne od lodu. Z tego powodu temperatury są tam dodatnie lub oscylują w okolicy zera. W całym regionie średnia temperatura spadła już poniżej zera, ale stało się to później niż powinno. Aktualnie temperatury są podobne do tych, jakie występują pod koniec sierpnia, a nie w drugiej połowie września.
Prognozowane uśrednione wartości temperatur i ich odchyleń w Arktyce na 21-23 września 2023. Climate Reanalyzer
Prognozowane uśrednione wartości temperatur i ich odchyleń w Arktyce na 24-26 września 2023. Climate Reanalyzer
Prognozy wskazują, że tak samo, jak w ostatnich latach odchylenia temperatur w trzeciej dekadzie września będą wyższe od średniej. Choć będą się obniżać z każdym kolejnym dniem, to spadek ten będzie wolniejszy niż być powinien. Anomalie będą się więc pogłębiać. W chwili obecnej w Arktyce jest 2oC cieplej niż normalnie.
Zmiany powierzchni lodu morskiego w 2023 roku w stosunku do zmian z wybranych lat, średnich dekadowych oraz jej odchylenia w stosunku średniej 2000-2019. Dane NSIDC, wykres Nico Sun Powierzchnia lodu przyrasta bardzo powoli, wręcz w ogóle od ostatnich 7 dni. W ciągu ostatniego tygodnia zamarzło niespełna 70 tys. km2 wody. Zbyt mała powierzchnia lodu i wysokie temperatury mogą przyczynić się do występowania ekstremalnych zdarzeń i wzorców pogodowych związanych z niestabilnością wiru polarnego. Duża ilość ciepła trafi do atmosfery i spowoduje rozbicie wiru polarnego.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz