środa, 10 lipca 2024

Imponujące zmiany u wybrzeży Syberii

Obecny sezon topnienia nie należy do słabych. O ile zasięg lodu jest spory, to inaczej wygląda faktyczna jego powierzchnia, która wchodzi na rekordowe wartości. To zasługa wysokich temperatur.

Zasięg i koncentracja arktycznego lodu morskiego. University of Bremen/AMSR2

Imponującym zdarzeniem jest bardzo szybkie stopienie lodu w sektorze euroazjatyckim mimo wcześniejszych bardzo powolnych roztopów i występujących tam często chłodnych warunków atmosferycznych. To było do przewidzenia z uwagi na grubość lodu, który topi się bardzo szybko. Wyjątkowo szybko odsunął się lód od wysp Ziemi Północnej. Zwykle lód utrzymuje się tam do sierpnia, a często po prostu w ogóle topnienie tam nie zachodzi ze względu na położenie geograficzne. Zdarzenie to jest podobne do tego z 2020 roku.
 
Zmiany powierzchni lodu morskiego w 2024 roku w stosunku do zmian z wybranych lat, średnich dekadowych oraz jej odchylenia w stosunku średniej 2000-2019. Dane NSIDC, wykres Nico Sun

W Arktyce nie notowano wiatrów, które wzmacniałyby topnienie lodu morskiego. Z tego też powodu zasięg jest dość spory. Swoje za to robią bardzo wysokie temperatury. Niemal cała czapa polarna doświadcza dodatnich temperatur - średnia dobowa jest dodatnia. To powoduje stałe topnienie, pogarszanie się jakości lodu i jego spadek powierzchni.

Wczorajsze i dzisiejsze (9-10 lipca 2024) warunki pogodowe w Arktyce i wokół niej. Tropical Tidbits

Mapy pokazują, że w Arktyce, a dokładnie nad wybrzeżami Syberii panuje wyż baryczny, który daje słoneczną pogodę i 1-2
oC wyższe temperatury od średniej. Efektem jest szybkie topnienie lodu, szczególnie widać to na Morzu Łaptiewów.
 
Prognozowane na 11-13 lipca warunki pogodowe w Arktyce i wokół niej. Tropical Tidbits

W ciągu najbliższych dni warunki dla topnienia będą umiarkowane, ale nie do końca. Układ, który jest przeciwieństwem dodatniego dipola arktycznego będzie sprowadzał ciepłe powietrze znad Atlantyku. To już nie jest ten sam ujemny dipol jak 10-12 lat temu, który hamował latem topnienie lodu. Ze względu na temperatury Oceanu Atlantyckiego taki układ może roztopić znaczne połacie pokrywy lodowej na Morzu Karskim i Łaptiewów oraz części Basenu Arktycznego, wykorzystując potencjał zjawiska atlantyfikacji Oceanu Arktycznego. I to właśnie się dzieje.
 
Wyspy Ziemi Północnej na północ od półwyspu Tajmyr 9 lipca 2024 roku. NASA Worldview

Najprawdopodobniej sezon topnienia w Arktyce zakończy się mocnym wynikiem. Nie będzie to rekord, bo 2012 rok był ewenementem, ale wiele wskazuje na to, że zasięg lodu osiągnie wartości podobne do tych z 2007 roku. Wtedy miało miejsce spektakularne, rekordowe topnienie czapy polarnej w Arktyce.
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz