wtorek, 18 czerwca 2013

Kruche fundamenty

Jak na razie tempo topnienia lodu wciąż pozostaje poniżej prędkości z czerwca ubiegłego roku. Obecnie wynosi 48 tys. km2 na dobę. Jednakże proces topnienia i w ten sposób przybiera na sile. Lód z każdym dniem jest coraz cieńszy, w wielu miejscach kruszy się zmieniając się w dryfującą krę lodową. Proces nasilił się, gdyż nad znaczną częścią Arktyki wypogodziło się.

Stan lodu w Arktyce, dane Cryosphere Today.

Ze względu na awarię Polar View zdjęcia AMSR2 są niedostępne. Prezentujemy więc aktualną mapę Cryosphere Today. Po rosyjskiej stronie koncentracja lodu spada, wynosząc średnio 80%, a miejscami 70%. Lód w Morzu Wschodniosyberyjskim topi się już intensywnie, co widać na mapie – zielony i żółty kolor.

Stan lodu w Arktyce 17 czerwca 2013 roku, dane JAXA.

Także na mapie JAXA widać wyraźne zmiany w jakości arktycznego lodu morskiego. Przyczyną jest pogoda, gdzie nad rosyjską, ale także nad północnoamerykańską częścią pokrywy lodowej jest słonecznie. Nad lądami panują już wysokie temperatury, co wzmaga proces topnienia lodu.
Poniżej pokazane są miejsca w Arktyce, gdzie lód ulega silnemu procesowi topnienia. Charakterystyczne zabarwienie lodu, to właśnie silne topnienie lodu, który wręcz dosłownie zanurza się w wodzie oceanu. Z tego powodu lód topi się jeszcze szybciej, bo ciemniejsza woda więcej pochłania promieni słonecznych niż odbija.  
Topniejący lód, zalewany wodą, co przyspiesza topnienie w Morzu Beauforta i Czukockim 17 czerwca 2013 roku, Terra-Modis.

Topniejący lód i pęknięcia w Morzu Wschodniosyberyjskim 17 czerwca 2013 roku, Terra-Modis.
Na tych zdjęciach poniżej widać, jak wygląda to z bliska:Zobacz także:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz