środa, 5 czerwca 2013

Topnienie pokrywy lodowej na Grenlandii ponownie ruszyło

Topnienie pokrywy lodowej Grenlandii ponownie ruszyło z impetem. Przekroczyło średnią z lat 1981 - 2010  i obecnie obejmuje prawie 15% powierzchni grenlandzkich lodowców.  Zapewne jest to zdarzenie chwilowe, zwykła fluktuacja i za parę dni czerwona linia trendu wróci poniżej średniej z ostatnich lat.
Obszar obejmujący topnienie lądolodu Grenlandii w 2013 roku (linia czerwona), na tle średniej z ostatnich lat, NSIDC

Na mapie poniżej widzimy obszar jaki aktualnie obejmuje topnienie. Zaczął się czerwiec, kiedy topnienie będzie się wzmagać. Jeśli jest to fluktuacja, to nic, ale jeśli jest to trend, to może to być poważny problem.
Obszar objęty topnieniem grenlandzkich lodowców (czerwony kolor), NSIDC.

Zobacz także:

2 komentarze:

 1. Czy wykres pokazujący procent powierzchni Grenlandii na którym topnieje pokrywa lodowa można przedtsawić w taki sposób, aby pokazać ten przebieg dla poszczególnych kilku ostatnich dni a nie tylko aktualny rok i dane uśrednione z poprzednich lat?

  Pozdrawiam
  i gratuluje świetnego blogu

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chyba nie, nie widziałem archwiwum. Ale mogę zbierając dane ( rzecz jasna nie aż tak codziennie) przedstawić potem zestawienie 5-6 map z ostatniego okresu (powiedzmy 2 miesięcy). W przypadku wykresu, nieznalazłem bardziej szczegółoweg, tak jak w przypadku trendów topnienia lodu w Arktyce.

   W przypadku podsumowania wykres i tak byłby taki sam. Może coś uda mi się znaleść w Google Grafika.

   Usuń