czwartek, 6 czerwca 2013

Pogodowy taniec na lodzie

Nad Arktyką, a dokładnie w jej centrum utworzył się kolejny niż. Jest to raczej kolejna generacja poprzedniego niżu, który znajdował się nad biegunem na przełomie maja i czerwca. Jest to kolejny ośrodek niżowy, który wpływa nie tylko na samą pogodę, ale i czapę lodową.

Sytuacja baryczna w Arktyce 6 czerwca 2013 roku, Wetterzentrale.

Na następnej mapie widać rozkład wiatrów z wyraźnie widoczną spiralą. To właśnie ów niż. Prędkość wiatru wynosi od 30 do 60-65 km/h. Nie jest to sztorm, ale jego „taniec na lodzie” już dokonał następnych zniszczeń.

Wiatry wiejące w Arktyce, 6 czerwca 2013 roku, Wetterpool.

Na mapie AMSR2 widać to, co dokonały wiejące w centrum Arktyki wiatry.
Stan arktycznego lodu morskiego, na mapie widoczny spory ubytek w lodzie po kanadyjskiej stronie Arktyki, AMSR2 Polar View.

Sztormy i w ogóle niże baryczne z brzydką wietrzną pogodą, to nic niezwykłego w Arktyce o tej porze roku. Ale jeśli tak ma wyglądać tegoroczne lato – wiatry na przemian z przejaśnieniami, to lód na pewno stopi się poniżej 4 mln km2, jeśli nie poniżej 3 mln km2. Zwykłe wiatry wydają się teraz być groźne jak sztormy. Co się stanie, kiedy przyjdzie bardzo silny sztorm?

Zobacz także:

2 komentarze:

  1. Naprawdę ciekawy blog. Zaglądam na niego codziennie:)
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  2. Dobrze. Szkoda, że Marzenka Rabczewska z Piotrkowa nie zagląda. Chyba ją nie bardzo interesuje Arktyka, a powinna.

    Potem jak w marcu przyjdzie pół metra śniegu i rozwali Wielkanoc, a na pewno rozwali, to ona będzie znowu klnąć. Ale przeklinanie nic nie da. Pogoda już szykuje się na zimę. Będzie mocno atakować.

    OdpowiedzUsuń